Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Litewska straż graniczna zaczęła odsyłać zatrzymanych tej nocy na granicy nielegalnych imigrantów z powrotem na Białoruś.
Służby mogą też kierować obcokrajowców do najbliższego punktu kontroli granicznej lub misji dyplomatycznej. W poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało zezwolenie na takie działania.

Wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Arnoldas Abramavičius powiedział w litewskim radiu publicznym LRT, że funkcjonariusze straży granicznej odesłali na Białoruś kilkudziesięciu imigrantów. Zatrzymano jednak prawie dwieście osób, które pokonały białorusko-litewską granicę.

"Granica państwowa musi być chroniona za pomocą wszelkich środków prawnych przed nielegalnym jej przekroczeniem, co jest traktowane obecnie jako instrument hybrydowej agresji na Litwę" - napisało litewskie MSW. W komunikacie zaznaczono, że tych, którzy próbują przekroczyć granicę w miejscach niedozwolonych, należy uznać za osoby zamierzające popełnić przestępstwo. Ministerstwo podkreśla, że prawo międzynarodowe zezwala na takie działania, o ile jest to rozwiązanie tymczasowe oraz jeśli migrantom oferowana jest alternatywna możliwość ubiegania się o azyl.

Od stycznia białorusko-litewską granicę przekroczyły ponad cztery tysiące nielegalnych imigrantów, wśród których większość stanowią obywatele krajów Bliskiego Wschodu. To czterdzieści razy więcej niż przez cały rok 2020.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty