Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Josep Borrell. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Josep_Borrell
Josep Borrell. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Josep_Borrell
Szef unijnej dyplomacji negatywnie ocenił przebieg wyborów do rosyjskiego parlamentu. Josep Borrell opublikował oświadczenie w imieniu wszystkich państw członkowskich, w którym napisał o łamaniu prawa i demokratycznych standardów.
W 3-dniowych wyborach do Dumy Państwowej, które zakończyły się w niedzielę, zwyciężyła rządząca partia Jedna Rosja prezydenta Władimira Putina. Opozycja mówi o oszustwie wyborczym.

"Przed wyborami nasiliły się represje wobec polityków opozycji, organizacji pozarządowych i niezależnych mediów" - napisał szef unijnej dyplomacji. Dodał, że to ograniczyło Rosjanom wybór i możliwości uzyskania pełnych i rzetelnych informacji o kandydatach.

"Unia Europejska ponawia głębokie zaniepokojenie powtarzającym się wzorcem ograniczania przestrzeni dla opozycji, społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych głosów w Rosji” - brzmi oświadczenie Josepa Borrella uzgodnione z europejskimi stolicami.

Szef unijnej dyplomacji wyraził ubolewanie, że Rosja znacząco ograniczyła format i wielkość międzynarodowej misji obserwacyjnej OBWE co uniemożliwiło jej wysłanie. Dodał, że z niezależnych i wiarygodnych źródeł wynika, że podczas wyborów doszło do poważnych naruszeń demokratycznych standardów.

Josep Borrell podkreślił, że Unia nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Rosję i dlatego nie uznaje tak zwanych wyborów przeprowadzonych na okupowanym Półwyspie. Skrytykował też decyzję władz Rosji o włączeniu do wyborów mieszkańców okupowanych obwodów donieckiego i ługańskiego. Napisał, że jest co sprzeczne z duchem i celami porozumień mińskich o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty