Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Victoria_Borodinova (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Victoria_Borodinova (CC0 domena publiczna)
"Partnerstwo z naszymi bałtyckimi sąsiadami nigdy nie było silniejsze" - napisał na Twitterze czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky.
Szef resortu dyplomacji przyłączył się w ten sposób do krążących w internecie żartów o czeskiej aneksji obwodu kaliningradzkiego. Jest to satyra na bezprawne anektowanie przez Rosję kolejnych terytoriów na Ukrainie.

Okręty czeskiej floty bałtyckiej - lotniskowiec "Karel Gott" i okręt podwodny "Helena Vondraczkova" - opuszczają port w Kaliningradzie. Nad miastem powiewają czeskie flagi, a tłumy czeskich turystów wypoczywają na nadbałtyckich plażach. Autorami internetowych memów, które zdobywają popularność w Czechach, są często Polacy tworzący fotomontaże czy fikcyjne mapy. Na obrazkach pojawiają się kultowe postaci: Krecik, rozbójnik Rumcajs czy Jożin z bażin.

W akcję włączyli się czescy politycy, a także urzędy i instytucje - na przykład praskie przedsiębiorstwo komunikacyjne i ambasada Stanów Zjednoczonych w Pradze. Powstała strona internetowa zachęcająca turystów do odwiedzenia "czeskiego" Královca.

Wszystko ma swoje źródła w historii. Rosyjski dziś Królewiec został założony przez Krzyżaków na cześć czeskiego króla Przemysła II. Tym nawiązaniem Czesi wyśmiewają rewizjonizm historyczny Władimira Putina. Planują też happening przed rosyjską ambasadą w Pradze.

"W imieniu narodu czeskiego przekażemy wniosek o rozpisanie w Kaliningradzie referendum. Możemy od razu zapewnić wyniki głosowania" - napisali organizatorzy wydarzenia.
Relacja Wojciecha Stobby [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty