Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
27 stycznia 1945 rok żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz. Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli. Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego, przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego.
W Auschwitz, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. W obozie macierzystym Auschwitz i w Birkenau żołnierze radzieccy znaleźli około 600 zwłok więźniów, zastrzelonych przez esesmanów w trakcie wycofywania się z Auschwitz, oraz zmarłych z wycieńczenia.
Historia wciąż niewiele mówi o tych więźniach, którzy w chwili wyzwolenia nie mieli sił, by chodzić i opuścić obóz. Tych, którzy odrobinę tych sił mieli i nadawali się do dalszej pracy hitlerowcy pognali na zachód w tzw marszach śmierci Takich osób, które zostały w obozie było blisko 5 tysięcy, pochodzili z całej Europy, potrzebowali natychmiastowej pomocy. I nie chodziło tu tylko o kilka kromek chleba... To był koniec stycznia, śnieg leżał dookoła obozu , a mróz sięgał kilku-kilkunastu stopni poniżej zera. Z pomocą przyszli przerażeni ogromem okrucieństwa sowieci i polski lekarz z Krakowa Józef Bellert. Z grupą ponad 30 krakowskich lekarzy i pielęgniarek przyjeżdża do Oświęcimia 5 lutego. Tam przez osiem miesięcy prawdopodobnie największy szpital polowy w Europie.
Historie szpitala i doktora Bellerta opisał w swojej książce "Lekarz z Auschwitz" Szymon Nowak. Autor jest historykiem, pracownikiem Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, interesuje go historia Powstanie Warszawskiego i Żołnierzy Wyklętych.
Z autorem rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy, cz. 1.
Posłuchaj rozmowy, cz. 2.
 

Zobacz także

2020-03-09, godz. 11:21 Justyna Kopińska - "Lekarstwo dla duszy" [ROZMOWA] Justyna Kopińska - dziennikarka, reporterka, socjolożka, pisarka, felietonistka. Laureatka wielu nagród, m.in. tzw. "europejskiego Pulitzera" czyli European… » więcej 2020-03-01, godz. 14:48 Listy Szymborskiej i Kulmowej - "Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się!" [ROZMOWA] "Droga i miła Pani Joanno! Dawno już chciałam do Pani napisać, ale słyszałam, że wzgardziła Pani blichtrem Stolicy na korzyść surowego życia na łonie… » więcej 2020-03-01, godz. 15:58 Roman Ciepliński - "Ukryte myśli" [ROZMOWA] Najnowsza powieść Romana Cieplińskiego, szczecińskiego prozaika, dziennikarza i eseisty nosi tytuł "Ukryte myśli" W czwartek (27.02.2020) w DK13 Muz odbyła… » więcej 2020-02-25, godz. 10:19 Agata Frymus - "Damy i divy - europejskie gwiazdy w Hollywood" Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press.To rezultat jej kilkuletniej… » więcej 2020-02-25, godz. 10:29 Andrzej Szpak - "Muzyczny Szczecin lat 60." [ROZMOWA] "Muzyczny Szczecin lat 60." - taki tytuł nosi najnowsza książka Andrzeja Szpaka, która opowiada o niezwykle bogatej kulturze muzycznej naszego miasta. Andrzej… » więcej 2020-02-17, godz. 12:34 Monika Szymanik - "Kamienica w lesie" [ROZMOWA] Monika Szymanik, znana z instagramowego profilu kamienica_w_lesie, od półtora roku chodzi z aparatem fotograficznym w telefonie i robi zdjęcia starych kamienic… » więcej 2020-02-09, godz. 15:47 Michał Danielewicz - "Ford.Reżyser" [ROZMOWA] Salon Książki Biograficznej gościł w Szczecinie Michała Danielewicza autora biografii reżysera filmowego Aleksandra Forda. Książka nosi tytuł "Ford.Reżyser"… » więcej 2020-02-03, godz. 13:48 Prozy wybrane Jerzego Andrzejewskiego w PIW-ie [ROZMOWA] 17 lutego 2020 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego, w serii "Biblioteka klasyków", ukaże się 4-tomowa edycja próz zebranych Jerzego Andrzejewskiego… » więcej 2020-01-26, godz. 15:18 Edytą Stępczak - "Burka w Nepalu nazywa się sari" [ROZMOWA] W Pro Mediach odbyło się spotkanie z autorką książki "Burka w Nepalu nazywa się sari" Edytą Stępczak. Książka to przejmująca opowieść o współczesnych… » więcej 2020-01-13, godz. 18:38 "Mój Arfik" - pod red. Barbary Stenki i Ryszarda Leoszewskiego [ROZMOWA] Właśnie ukazała się książka "Mój Arfik". To biografia zespołu pisana przez Arfikową społeczność. "Dzieci małe i duże opowiadają o Arfiku" - czytamy… » więcej
1819202122