Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Jerzy Ciurlok w Instytucie Mikołowskim, fot. Maciej Melecki
Jerzy Ciurlok w Instytucie Mikołowskim, fot. Maciej Melecki
Nakładem Instytutu Mikołowskiego ukazała się książka Jerzego Ciurloka zatytułowana "Mała Wielka Księga Drogi". Autor znany dotąd jako publicysta, felietonista, prozaik, eseista, reportażysta telewizyjny, prezenter radiowy, wreszcie kabareciarz, zadebiutował jako poeta w wieku 70 lat. W tomie znalazły się wiersze pisane ponad 50 lat temu, ale i te - na zasadzie pewnej klamry - które powstały w zeszłym roku.
"Małą Wielką Księgę Drogi" trzeba rozpatrywać na kilku poziomach: teoretycznoliterackim, biograficzno-historycznym, wreszcie duchowo-religijnym. Najprościej, nie znaczy najlepiej, byłoby czytać tę hipisowską książkę jako „dziennik podróży” – zapis transowej i ekstatycznej przygody zarówno w głąb siebie, jak też retrospektywną, generacyjną, relację z eskapady w szaloną przeszłość pod szyldem wolnej miłości i kontrkultury. Droga, którą przemierza autor, ciągnie się niczym Route 66, ma jednak swoje prywatne zjazdy i zakręty, skręty i zajazdy, na których dzieją się niestworzone rzeczy.
Poetycki debiut książkowy Ciurloka tylko pozornie wydaje się nieco późniejszy niż późne debiuty. Nie takie konfiguracje wszak znamy. Dość wspomnieć innego Ślązaka – Kazimierza Kutza, który "Piątą stronę świata" wydał mając 81 lat, chociaż jej fragmenty publikował na łamach „NaGłosu” w 1994 roku. Szukając pośród innych „późnych” debiutantów przywołać trzeba Zbigniewa Mikołejkę, wybitnego filozofa religii, który dał się poznać jako poeta w tomie Gorzkie żale, mając 66 lat. Zatem Ciurlok nie jest ani najstarszy, ani najmłodszy. Gdyby jeszcze do tej konstelacji dołączyć Tadeusza Sławka, który po siedemdziesiątce ekspresowo wydał trzy książki z esejami ("Śladem zwierząt…", "Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności" i "Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć") i trzy pozycje translatorskie (wybory Nicka Cave’a, Emily Dickinson oraz Williama Blake’a), to okaże się, że autorzy ci, niczym The Rolling Stones, wciąż są w tra(n)sie i właśnie pakują graty, by ruszyć w kolejną podróż.
Posłuchaj rozmowy Konrada Wojtyły z Jerzym Ciurlokiem
 

Zobacz także

2024-10-21, godz. 04:43 "Gdzie jest Yeti?" - Marcin Tomaszewski "Yeti" Marcin Tomaszewski, ps. Yeti - to alpinista, wspinacz specjalizujący się m.in. w wielkościanowej wspinaczce. Z wykształcenia geodeta. Członek Kadry Narodowej… » więcej 2024-10-07, godz. 00:28 "Bursztynowa" - Leszek Herman Londyn, Gryfice i Koserow - to przede wszystkim tam toczy się akcja najnowszej powieści Leszka Hermana "Bursztynowa". To kolejna książka autora, która rozgrywa… » więcej 2024-10-07, godz. 01:38 "Myśli srebrne i posrebrzane" - Magdalena Samozwaniec Przed nami zbiór aforyzmów Magdaleny Samozwaniec. Pochodząca z rodziny Kossaków pisarka, błyskawicznie podbiła serca polskich czytelników. Ceniono jej dowcip… » więcej 2024-09-30, godz. 12:20 "Władca" Jana Lacha W maju 1449 roku wrócił do Darłowa zdetronizowany władca największego wówczas mocarstwa - Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wysp Owczych, Islandii i Grenlandii… » więcej 2024-09-23, godz. 15:06 „Trochę tutaj nakręcili, czyli szlakiem filmowego Szczecina i Pomorza Zachodniego” - Dariusz Staniewski Przemysł filmowy nas nie rozpieszczał. W serialach jak bohater jechał do Szczecina, to znaczyło, że aktor wcielający się w tę rolę wypada z obsady... Tej… » więcej 2024-09-15, godz. 17:00 Michał Gierke i jego "Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV w." Średniowieczną franczyzą można nazwać lokacje miast na prawie magdeburskim. Władca miał ziemię, którą "sprzedawał" grupie ludzi , a ci według pewnego… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Maria Pakulnis z "Moją nitką". Grała kobiety demoniczne i dziewice, intelektualistki i szefowe gangów, matki i córki, żony i kochanki. Jej twarz jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju… » więcej 2024-08-12, godz. 23:24 "Pisarki i pisarze Szczecina - leksykon 1946 - 2023" - Krzysztof Lichtblau "Ta publikacja mogłaby nie powstać. Powodów jest kilka. Sporą część wiedzy w tego typu leksykonie jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie. Nie ma tu podejścia… » więcej 2024-07-23, godz. 00:13 "Scherzofrenia" - Konrad Wojtyła "Scherzofrenia" - to najnowszy, 7. tom poetycki Konrada Wojtyły. Autor, który przez wiele lat był naszym redakcyjnym kolegą, zebrał w nim wiersze, które… » więcej 2024-06-30, godz. 20:00 "Koniec świata" w eleWatorze Przed nami... koniec świata. Taki bowiem jest temat 39. numeru kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator". Tekstom towarzyszą pełne tajemniczych symboli… » więcej
12345