Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Orkiestry – Grecka Ludowa, Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie i Chór z Salonik pod dyrekcją Zoi Tsokanou. Fot. Maciej Cybulski
Orkiestry – Grecka Ludowa, Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie i Chór z Salonik pod dyrekcją Zoi Tsokanou. Fot. Maciej Cybulski
W Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiało w piątek, 22 października 2021 roku potężne oratorium „Axion Esti” Mikisa Theodorakisa do tekstu Odysseusa Elitisa nagrodzonego literacką Nagrodą Nobla. Koncert zorganizowano w dwusetną rocznicę odzyskania przez Grecję niepodległości.

„Axion Esti” jest dziełem o wielu płaszczyznach znaczeń. Odysseus Elitis tworzył je przez cztery lata, a jego zamierzeniem było przekazanie przemyśleń o istocie istnienia człowieka, tożsamości narodowej i społecznej. Poeta pisze o dziejach narodu greckiego i to już od powstania morza oraz lądu u prapoczątków świata. Utwór stworzył w duchu mitologiczno-biblijnym i strukturze nawiązującej do Boskiej Liturgii prawosławia.

W 1960 roku, kiedy tekst był już gotowy, Mikis Theodorakis przystąpił do pracy nad muzyką, co zajęło Jemu trzy lata. Powstała kompozycja składająca się z recytatywów powierzonych narratorowi, z pieśni w wykonaniu kantora (psaltis) przy wsparciu chóru i orkiestry symfonicznej oraz z piosenek rebetico.

Na tych polach połączyły się niezliczone gatunki muzyczne. W dziele słychać tradycyjne instrumenty – buzuki i skrzypce miejscami naśladujące liry kreteńskie. Wszechobecne są greckie pieśni ludowe i muzyka bizantyjska. Hymny pochwalne wznoszą się rytmie tsamikos, tradycyjnego tańca ludowego. Wszystko spaja orkiestra symfoniczna oraz stosowane w muzyce zachodniej techniki kompozytorskie. W ten sposób Theodorakis nie tylko stworzył wielkie dzieło nowożytnej muzyki greckiej, ale skomponował także muzykę uniwersalną.

Gorąco przyjęte przez publiczność Oratorium wykonali Grecka Orkiestra Ludowa, Chór z Salonik i szczecińscy symfonicy pod dyrekcją Zoi Tsokanou.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Chór Politechniki Morskiej nagrał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Premiera włoskiej fabuły w Cannes [ROZMOWA… Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Słynny trębacz LOUIS DOWDESWELL zamknie Ogólnopolski Konkurs i Szczeciński Festiwal Trębaczy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioro uczniów szkół muzycznych z klasy trąbki zgłosiło się do II Ogólnopolskiego Konkursu dla Trębaczy, trwającego od 14 do 18 marca 2024… » więcej
1213141516