Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Dominika Chorosińska – aktorka. Fot. [Archiwum prywatne. Materiały prasowe]
Dominika Chorosińska – aktorka. Fot. [Archiwum prywatne. Materiały prasowe]
Dominika Chorosińska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie spektakl dyplomowy przygotowywała pod kierunkiem Andrzeja Wajdy. Debiutowała rolą Ofelii w „Hamlecie” Williama Shakespeare'a w Teatrze Stu w Krakowie u boku Krzysztofa Globisza i Anny Dymnej. Od roku 2000 była związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie zagrała wiele ról zarówno dramatycznych jak i komediowych. Laureatka Grand Prix Kaliskich Spotkań Teatralnych za rolę w spektaklu pt. „Utwór o Matce i Ojczyźnie” Bożeny Keff w reżyserii Jana Klaty występowała na scenach europejskich, a także za oceanem w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Współtworzyła widowiska multimedialne o charakterze patriotycznym, między innymi takie jak „Biblia Polska” przedstawiające wartości, utwory literackie z klasyki polskiej, tworzące polski kod kulturowy. Szerokiej publiczności znana jest z seriali telewizyjnych „M jak Miłość” i „Ratownicy”.

W Szczecinie aktorka recytowała wiersze m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida – polskich wieszczów romantyzmu w ramach ustanowionego przez Sejm RP Roku Romantyzmu Polskiego. Warto dodać, że dokładnie dwieście lat temu „…w roku 1822 ukazały się w Wilnie 'Ballady i romanse' Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu”. Artystka przypomniała tę poezję w 38-rocznicę tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki i Jego 75. rocznicy urodzin.

Występ Dominiki Chorosińskiej był zwieńczeniem koncertów przygotowanych w roku 2022 przez Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw. Wydarzenia z udziałem polskich i zagranicznych twórców zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Szczecin i Województwa Zachodniopomorskiego.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Dominiką Chorosińską
 

Zobacz także

2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Chór Politechniki Morskiej nagrał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Premiera włoskiej fabuły w Cannes [ROZMOWA… Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Słynny trębacz LOUIS DOWDESWELL zamknie Ogólnopolski Konkurs i Szczeciński Festiwal Trębaczy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioro uczniów szkół muzycznych z klasy trąbki zgłosiło się do II Ogólnopolskiego Konkursu dla Trębaczy, trwającego od 14 do 18 marca 2024… » więcej
1213141516