Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Marcin Masecki dyryguje Orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Cezary Aszkiełowicz [Filharmonia w Szczecinie]
Marcin Masecki dyryguje Orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Cezary Aszkiełowicz [Filharmonia w Szczecinie]
Marcin Masecki – wszechstronny pianista, doskonale czujący się zarówno w jazzie, jak i klasyce wystąpił w piątek, 5 maja 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. Paszportu „Polityki” ukończył słynną Berklee College of Music w Bostonie. Nagrywa i koncertuje z wieloma zespołami, które tworzą wybitni muzycy z kraju i zagranicy, wśród nich m.in. Andrzej Jagodziński, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, Hal Crook, George Garzone, czy Dave Samuels.

Jego głównym projektem jest obecnie Jazz Band Młynarski-Masecki – orkiestra grająca przedwojenny polski jazz w autorskich opracowaniach. Jan Młynarski śpiewa i gra na mandolinie, Masecki aranżuje i prowadzi orkiestrę zza fortepianu. Zespół nagrał dwa albumy pod tytułami: „Noc w wielkim mieście” oraz „Płyta z zadrą w sercu”. Marcin równolegle prowadzi trio z Jerzym Rogeiwiczem i Maxem Muchą, w którym eksploruje muzykę Ameryki Łacińskiej. Koncertuje również z repertuarem klasycznym w formacie solowym, kameralnym i z orkiestrami. Regularnie współpracuje z Polskim Radiem, Teatrem Studio, Barem Studio, oraz Capellą Cracoviensis. Organizuje festiwale i projekty łączące muzyków z różnych środowisk.

Marcin Masecki pisze także muzykę filmową i teatralną. Jest laureatem Orła za muzykę do obrazu „Powrót do tamtych dni”. Był aranżerem, kompozytorem i konsultantem muzycznym filmu „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego nagrodzonego w Cannes w kategorii „Najlepszy Reżyser”. Wcześniej stworzył m.in ścieżkę dźwiękową do obrazów „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki, „Fuck For Forrest” Michała Marczaka, oraz „Obce Niebo” Dariusza Gajewskiego.

Piątkowy wieczór w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie wypełnił w pierwszej części swoimi polonezami na fortepian, w których można było znaleźć szereg odniesień do Bachowskiego dzieła „Wariacje Goldbergowskie” – od harmonii, po zawarte w nich barokowe stylizacje taneczne. W drugiej natomiast, przedstawił z Orkiestrą Filharmonii pod własną dyrekcją najnowszą swoją 30-minutową kompozycję symfoniczną, zamówioną przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i Filharmonię w Szczecinie, w związku ze staraniami Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wpisanie poloneza – polskiego tańca narodowego na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Publiczność nie szczędziła braw na stojąco, co zachęciło artystę i symfoników do zagrania na bis finału niezwykłego dzieła pod tytułem „W Wariacjach Goldbergowskich są trzy polonezy”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Marcinem Maseckim
 

Zobacz także

2023-05-15, godz. 17:04 Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego świętuje 70-lecie [POSŁUCHAJ] Wśród wielu zaproszonych gości honorowe miejsce zajęła Jolanta Szyrocka – wdowa po Mistrzu Janie, bez którego nie byłoby Jubileuszu 70-lecia Chóru Akademickiego… » więcej 2023-05-18, godz. 12:39 Profesor Tomasz Bugaj | „Pracuję tylko na starych, papierowych partyturach...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Prowadzenie przez prof. Tomasza Bugaja obchodzącego 50-lecie pracy artystycznej Wielkiej Mszy c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2023-05-14, godz. 23:36 Kontrapunkt w nowej formule [RELACJA] Kontrapunkt jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, odbywający się w Szczecinie od blisko 60 lat przyjmuje formułę biennale. Zatem najbliższa… » więcej 2023-05-15, godz. 00:22 Szwajowa niedziela w Starej Rzeźni [POSŁUCHAJ] 14 maja 2023 odbyła się ósma już Szwajowa Niedziela (organizowana nieprzerwanie od 2016 roku) w gościnnych progach Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni… » więcej 2023-05-15, godz. 00:36 Noc Muzeów 2023 w Szczecinie [RELACJA] Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w styczniu 1997 w Berlinie. Impreza spotkała się z tak dużym i pozytywnym oddźwiękiem, że zaczęły powstawać podobne… » więcej 2023-05-15, godz. 00:53 Dęby ocalają pamięć, także w Świnoujściu [POSŁUCHAJ] Program edukacyjny "Katyń... ocalić od zapomnienia" został zainicjowany w 2008 roku. Jego celem jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych… » więcej 2023-05-07, godz. 14:40 Mikołaj Majkusiak na 5. Festiwalu Szczecin Classic. Prawykonanie jego „Concerto in Dance” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kompozytor, multiinstrumentalista, wirtuoz akordeonu. Klasyczne wykształcenie muzyczne łączy z fascynacją jazzem, elektroniką, muzyką ilustracyjną – wieloma… » więcej 2023-05-07, godz. 17:00 Saksofon w roli głównej. Rozmowa z profesorem Dariuszem Samólem saksofonistą, organizatorem Międzynarodowego Festiwalu… Do klasy profesora Dariusza Samóla młodzi muzycy zjeżdżają z całej Polski, bo to właśnie tu w Szczecinie mają szansa na najlepszą edukację. Profesor… » więcej 2023-05-07, godz. 17:00 "Reporter powinien mieć zawsze 40 lat" - Paweł Smoleński nie żyje. „W świecie Herodota niemal jedynym depozytariuszem pamięci jest człowiek. Żeby więc dotrzeć do tego, co zapamiętane, trzeba dojść do człowieka, a jeżeli… » więcej 2023-05-07, godz. 17:00 5 Festiwal Szczecin Classic 2023 [ROZMOWY] W środę zakończył się 5. Festiwal Szczecin Classic. Na finał Festiwalu w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiały utwory… » więcej
3334353637