Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Marcin Masecki dyryguje Orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Cezary Aszkiełowicz [Filharmonia w Szczecinie]
Marcin Masecki dyryguje Orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Cezary Aszkiełowicz [Filharmonia w Szczecinie]
Marcin Masecki – wszechstronny pianista, doskonale czujący się zarówno w jazzie, jak i klasyce wystąpił w piątek, 5 maja 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. Paszportu „Polityki” ukończył słynną Berklee College of Music w Bostonie. Nagrywa i koncertuje z wieloma zespołami, które tworzą wybitni muzycy z kraju i zagranicy, wśród nich m.in. Andrzej Jagodziński, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, Hal Crook, George Garzone, czy Dave Samuels.

Jego głównym projektem jest obecnie Jazz Band Młynarski-Masecki – orkiestra grająca przedwojenny polski jazz w autorskich opracowaniach. Jan Młynarski śpiewa i gra na mandolinie, Masecki aranżuje i prowadzi orkiestrę zza fortepianu. Zespół nagrał dwa albumy pod tytułami: „Noc w wielkim mieście” oraz „Płyta z zadrą w sercu”. Marcin równolegle prowadzi trio z Jerzym Rogeiwiczem i Maxem Muchą, w którym eksploruje muzykę Ameryki Łacińskiej. Koncertuje również z repertuarem klasycznym w formacie solowym, kameralnym i z orkiestrami. Regularnie współpracuje z Polskim Radiem, Teatrem Studio, Barem Studio, oraz Capellą Cracoviensis. Organizuje festiwale i projekty łączące muzyków z różnych środowisk.

Marcin Masecki pisze także muzykę filmową i teatralną. Jest laureatem Orła za muzykę do obrazu „Powrót do tamtych dni”. Był aranżerem, kompozytorem i konsultantem muzycznym filmu „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego nagrodzonego w Cannes w kategorii „Najlepszy Reżyser”. Wcześniej stworzył m.in ścieżkę dźwiękową do obrazów „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki, „Fuck For Forrest” Michała Marczaka, oraz „Obce Niebo” Dariusza Gajewskiego.

Piątkowy wieczór w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie wypełnił w pierwszej części swoimi polonezami na fortepian, w których można było znaleźć szereg odniesień do Bachowskiego dzieła „Wariacje Goldbergowskie” – od harmonii, po zawarte w nich barokowe stylizacje taneczne. W drugiej natomiast, przedstawił z Orkiestrą Filharmonii pod własną dyrekcją najnowszą swoją 30-minutową kompozycję symfoniczną, zamówioną przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i Filharmonię w Szczecinie, w związku ze staraniami Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wpisanie poloneza – polskiego tańca narodowego na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Publiczność nie szczędziła braw na stojąco, co zachęciło artystę i symfoników do zagrania na bis finału niezwykłego dzieła pod tytułem „W Wariacjach Goldbergowskich są trzy polonezy”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Marcinem Maseckim
 

Zobacz także

2023-04-02, godz. 17:00 "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta dla profesora Jana Szyrockiego. [ROZMOWA] W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał mistrza chóralistyki, wybitnego pedagoga i wielkiego człowieka - profesora Jana Szyrockiego. Podczas mszy pogrzebowej… » więcej 2023-04-02, godz. 17:30 Odszedł Profesor Paweł Śpiewak. [ROZMOWA] W piątek (31.03.2023 r) zmarł Profesor Paweł Śpiewak. Urodził się w Warszawie, w polsko-żydowskiej rodzinie. Miał 71 lat. Był socjologiem i historykiem… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 "Miasto nocą. Powrót rzeźnika z Niebuszewa" w reżyserii Pawła Lewandowskiego w kinach Helios.[RELACJA] W Kinie Helios w piątek odbyła się kinowa premiera całkowicie szczecińskiej produkcji - fabuły pełnometrażowej zatytułowanej "Miasto nocą. Powrót rzeźnika… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Międzynarodowe Festiwale im. prof. Jana Szyrockiego oraz im. Marka Jasińskiego w gronie docenionych przez Ministra Kultury… Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków programu „Muzyka”. Decyzją ministra do realizacji wybrano 195 zadań… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka. [ROZMOWA I ZDJĘCIA] Sztuka ludowa Meksyku jest synkretyczna jak kultura, której jest częścią. Charakteryzuje się wielobarwnością, przybiera ciekawe formy, prezentuje intrygującą… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 "Stabat Mater" oraz "Requiem for the Living" w Koncercie Wielkopostnym Opery na Zamku. [ROZMOWA] Opera na Zamku w Szczecinie od ponad dekady zaprasza w niedzielę Palmowa na Koncert Wielkopostny. Tym razem w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery na Zamku usłyszeć… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Szukamy śladów nauczycielki Kazimiery Wróbel [ROZMOWA] Ponad milion Polaków zesłali, w czasie II wojny światowej, sowieci do Kazachstanu. Według różnych szacunków kilkanaście procent z nich trafiło do Semipałatyńska… » więcej 2023-04-02, godz. 17:00 Maria Jaremek "Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Francuskiej Oddział w Szczecinie 1988-2018" [ROZMOWA] Maria Jaremek chcąc podsumować trzydzieści lat wymiany kulturowej, spotkań, imprez, ale i codzienności polsko-francuskiej w Szczecinie nie rezygnuje z subiektywnej… » więcej 2023-03-26, godz. 23:03 Zbigniew Wilczyński. 55 lat na scenie [POSŁUCHAJ] Jean Cocteau, Václav Havel, John Malkovich, Pablo Neruda, Dmitrij Szostakowicz czy Arthur Miller. Co łączy te postaci? To twórcy, którzy w przeszłości z… » więcej 2023-03-28, godz. 12:26 Anna Rusowicz. „Ten, kto przekroczył magiczną czterdziestkę...” [ROZMOWA] Urodziła się 28 marca 1983 roku jako Anna Sandra Kędziora w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jest córką Ady Rusowicz i Wojciecha Kordy (wł. Wojciecha Kędziory)… » więcej
3536373839