Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” realizowane w Studiu Koncertowym im. Profesora Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin SA, zainauguruje 7 czerwca 2023 roku cykl spotkań przygotowywanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.

Autorem projektu jest prezes Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw – Jan Koprowicz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi – inicjator podjęcia współpracy szczecińskiego środowiska muzycznego z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej i jej dyrektorem Volodymyrem Syvokhipem (2014) oraz koncertów słynnej ukraińskiej orkiestry w Szczecinie i w Berlinie (2017, 2018 i 2019), pomysłodawca i współrealizator Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w Ukrainie (Lwów, Iwano-Frankiwsk 2017), nagrania we Lwowie płyty kompaktowej z Symfonią h-moll op. 24 „Polonia” I.J. Paderewskiego z udziałem Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej (kierownictwo produkcji), światowej premiery albumu w Szczecinie (2020), dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego WIELCY TWÓRCY w Ukrainie (Lwów, Kropywnycki – 2022).

Warto przypomnieć, że Grünebergowie, to ród organmistrzów produkujących w Szczecinie na przełomie XIX i XX wieku doskonałe instrumenty. Dziś wymagają szczególnej kontroli, bowiem w wielu przypadkach odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, które nie mają do tego odpowiedniego przygotowania.

Festiwalowe wydarzenia przygotowywane są m.in. po to, by ukrócić barbarzyńskie praktyki wyrzucania zabytkowych organów ze świątyń Pomorza Zachodniego. Tym samym działanie ma być zalążkiem zastopowania, jakże częstych obecnie praktyk, wstawiania w miejsce zabytkowych arcydzieł nierzadko marnej jakości zdezelowanych instrumentów, budowanych w Europie w połowie XX wieku.

Pomysłodawca festiwalu, w celu ratowania instrumentów, przeprowadził w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że tego typu działania mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się próby objęcia profesjonalną opieką unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata zabytkowych organów, bowiem arcydzieła z rodzinnych fabryk organmistrzów wyjeżdżały od XIX wieku z Białogardu, Szczecina i Szczecina-Zdrojów w świat, np. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji.

Na początek, trasa festiwalu obejmie nieliczne już dziś w Szczecinie i na Pomorzu „grünebergi”. Z około tysiąca wybudowanych, w Polsce zostało blisko 80, a w Niemczech 90 instrumentów.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60” im. Profesora Jana Szyrockiego.

Podczas sympozjum omówione zostaną następujące tematy:

Historia rodziny Grünebergów
Życie muzyczne w dawnym Szczecinie
Organy Grünebergów na Pomorzu
Interpretacja muzyki romantycznej na organach Grüneberga
Improwizacje organowe na instrumentach dawnych
Muzyka organowa w Polskim Radiu
Festiwale organowe na Pomorzu Zachodnim promujące zabytkowe instrumenty Grünebergów
Restauracja, rekonstrukcja, renowacja zabytkowych organów w Polsce – fakty i mity
Organy Grüneberga na niemieckim obszarze Vorpommern
Pastor i kantor jako przewodnicy muzyczni w kościołach na terenie Niemiec
Policja na tropie zaginionych i skradzionych zabytków

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

O przedsięwzięciu mówi prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska z Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.

 

Zobacz także

2023-04-02, godz. 17:00 Maria Jaremek "Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Francuskiej Oddział w Szczecinie 1988-2018" [ROZMOWA] Maria Jaremek chcąc podsumować trzydzieści lat wymiany kulturowej, spotkań, imprez, ale i codzienności polsko-francuskiej w Szczecinie nie rezygnuje z subiektywnej… » więcej 2023-03-26, godz. 23:03 Zbigniew Wilczyński. 55 lat na scenie [POSŁUCHAJ] Jean Cocteau, Václav Havel, John Malkovich, Pablo Neruda, Dmitrij Szostakowicz czy Arthur Miller. Co łączy te postaci? To twórcy, którzy w przeszłości z… » więcej 2023-03-28, godz. 12:26 Anna Rusowicz. „Ten, kto przekroczył magiczną czterdziestkę...” [ROZMOWA] Urodziła się 28 marca 1983 roku jako Anna Sandra Kędziora w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jest córką Ady Rusowicz i Wojciecha Kordy (wł. Wojciecha Kędziory)… » więcej 2023-03-27, godz. 00:35 Krzysztof Ginelli wygrał 13. Ogólnopolski Wiosenny Konkurs Gitarowy [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] W sobotę, 25 marca 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza poznaliśmy laureatów 13. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego, który zyskał… » więcej 2023-03-26, godz. 23:17 "Sprawiedliwi" w Książnicy Pomorskiej [RELACJA] Widowisko poetycko-muzyczne „Sprawiedliwi" upamiętniające Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką zaprezentowano w piątek wieczorem w Książnicy… » więcej 2023-03-26, godz. 12:30 Moda na retro [ROZMOWA] Moda jest sztuką. Żyjemy w czasach, gdy kanony elegancji z różnych epok mogą funkcjonować obok siebie, na równych prawach. Wiele osób jest zafascynowanych… » więcej 2023-03-20, godz. 01:46 Leszek Żebrowski i jego „Cudaki" w Galerii Delta. [ROZMOWA, ZDJĘCIA] „Cudaki” to wystawa wymyślonych portretów, gdzie profesjonalizm, kicz i wyobraźnia tańczą razem w klubie bluesowym. Jest tu cała gama technik wizualnych… » więcej 2023-03-19, godz. 21:35 VI edycja Festiwalu Tkaniny - „Energia Kolorów” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] VI edycję Festiwalu Tkaniny w Szczecinie otworzyła ogólnopolska wystawa patchworku pt. „Energia Kolorów”. Swoje prace prezentuje ponad 50 artystek z całej… » więcej 2023-03-21, godz. 14:32 OSKARY 2023. [ROZMOWA] Borykająca się z trudami codzienności kobieta w średnim wieku zostaje wciągnięta w szaloną przygodę, w której sama może uratować świat, eksplorując… » więcej 2023-03-20, godz. 22:39 Lekeu, Franck, Dupré: Works for Violin and Piano - nowa płyta Michała Buczkowskiego. [ROZMOWA , MUZYKA] Michał Buczkowski pochodzi ze Szczecina, jest skrzypkiem koncertującym na całym świecie. W swoim repertuarze ma utwory od Bacha po muzykę współczesną… » więcej
3738394041