Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Piotr Paleczny – pianista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją George'a Tchitchinadze. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Piotr Paleczny – pianista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją George'a Tchitchinadze. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów w historii. Bezsprzecznie należy do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina.

Piotr Paleczny
przed piątkowym koncertem, 17 listopada 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza mówił m.in., że „Szczecin jest Jego ulubionym miastem pełnym wspomnień, zwłaszcza jednych z pierwszych występów pod batutą Stefana Marczyka – ówczesnego dyrektora Filharmonii, z którym wiązała Go wieloletnia przyjaźń”.

Tym razem przyjechał z Koncertem fortepianowym e-moll op. 11 Fryderyka Chopina – dziełem, które towarzyszy Jemu od ponad pół wieku, bo od udziału w 1970 roku w 8. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, gdzie został laureatem III nagrody.

Piotr Paleczny ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Jego osobowość artystyczną ukształtowały także bliskie kontakty m.in. z Arturem Rubinsteinem czy Witoldem Lutosławskim. Szybko zaczął osiągać międzynarodowe sukcesy. Był laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Sofii (1968), Monachium (1969), wspomnianej Warszawie (1970), Pleven (1971) i Bordeaux (1972). Artysta występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, m.in. z Chicago Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Concertgebouw, Gewandhausorchester czy Tonhalle-Orchester Zürich, by wymienić tylko kilka z nich.

Jego recitale solowe oklaskiwała publiczność w najbardziej prestiżowych salach koncertowych po obu stronach globu, jak chociażby Carnegie Hall, Suntory Hall w Tokio, Teatro Colón w Buenos Aires, Gewandhaus w Lipsku, Berliner Philharmonie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Festspielhaus w Salzburgu czy Concertgebouw w Amsterdamie. Paleczny jest także wybitnym pedagogiem. Wychował pokolenia młodych pianistów, którzy zdobywają nagrody na prestiżowych konkursach. Dość wymienić Kyōhei Soritę czy Aimi Kobayashi – kolejno II i IV nagroda na ostatnim Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

Jest profesorem belwederskim i Profesorem Honorowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, uznanym jurorem najbardziej prestiżowych światowych konkursów pianistycznych. Od 1993 roku piastuje funkcję dyrektora artystycznego renomowanego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, a od 2004 roku – Międzynarodowego Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Polecam gorąco spotkanie z Profesorem Piotrem Palecznym zarejestrowane po niezwykłym koncercie owacyjnie oklaskiwanym przez licznie zgromadzoną publiczność w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Piotrem Palecznym
 

Zobacz także

2023-10-29, godz. 17:00 Evergreeny z zespołem Swing Lovers [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny, Stefanii Górskiej i Zuli Pogorzelskiej, a także standardy jazzowe z lat 20., 30. i 40. XX wieku zabrzmiały w sobotę… » więcej 2023-10-23, godz. 00:36 "Podróż dookoła siebie" na inauguracji Szczecin Film Festivalu [RELACJA] "Podróż dookoła siebie" to ciepły, niosący uśmiech i dobrą energię film o Ryszardzie Leoszewskim - muzyku, liderze zespołu Sklep z Ptasimi Piórami oraz… » więcej 2023-10-23, godz. 01:53 Lokatorne. Miejsce działań antydyscyplinarnych [POSŁUCHAJ] Jagiellońska 93 - to nowy, ważny adres. Tam właśnie powstało Lokatorne. Miejsce działań antydyscyplinarnych. Przestrzeń dla projektów artystycznych zbudowały… » więcej 2023-10-22, godz. 15:55 Profesor Mariusz Kwiecień na polsko-niemieckim Mistrzowskim Kursie Wokalnym [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Dzięki współpracy niemieckiego Stowarzyszenia Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V. i Akademii Sztuki w Szczecinie, zorganizowano w Ueckermünde i Szczecinie… » więcej 2023-10-22, godz. 15:50 5. Festiwal non fiction. OKOlice Literatury [ROZMOWA] "Transformacja", "granice i pogranicza", "rzeczy i ludzie" oraz "marginesy". W tym roku czas na "reportaż". Za każdym razem Festiwal Non Fiction. OKOlice literatury… » więcej 2023-10-15, godz. 17:00 13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022 Ekspozycja „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie najlepszą wystawą Pomorza Zachodniego! Najlepszym projektem… » więcej 2023-10-15, godz. 17:00 Spichlerz Gropiusa w Jankowie. We wsi Jankowo na Pomorzu, niedaleko Drawska Pomorskiego, zobaczyć można realizacje Waltera Gropiusa - wybitnego architekta i założyciela Bauhausu. Oryginalny… » więcej 2023-10-29, godz. 17:00 Paweł Maślona twórca "KOSa" spotkał się ze studentami Akademii Sztuki. [ROZMOWA] Kierunek Film Eksperymentalny Akademii Sztuki w Szczecinie zaprosił w minionym tygodniu na otwarty MASTERCLASS oraz na WARSZTATY dla studentów Filmu Eksperymentalnego… » więcej 2023-10-29, godz. 17:00 Joanna Sarapata w Willi Lentza {ROZMOWA I ZDJĘCIA] W Willi Lentza można oglądać wystawę prac Joanny Sarapaty . Ekspozycja zatytułowana jest "W świetle emocji" i pokazuje kilkanaście obrazów artystki opowiadających… » więcej 2023-10-15, godz. 17:00 Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu pojechały Gryfińską koleją powiatową. Gryfińska kolej powiatowa była głównym tematem tegorocznej, jubileuszowej edycji "Cieni zapomnianych kultur" Stowarzyszenia Spichlerz sztuki. Jakub Matura… » więcej
1920212223