Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Piotr Paleczny – pianista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją George'a Tchitchinadze. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Piotr Paleczny – pianista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją George'a Tchitchinadze. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów w historii. Bezsprzecznie należy do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina.

Piotr Paleczny
przed piątkowym koncertem, 17 listopada 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza mówił m.in., że „Szczecin jest Jego ulubionym miastem pełnym wspomnień, zwłaszcza jednych z pierwszych występów pod batutą Stefana Marczyka – ówczesnego dyrektora Filharmonii, z którym wiązała Go wieloletnia przyjaźń”.

Tym razem przyjechał z Koncertem fortepianowym e-moll op. 11 Fryderyka Chopina – dziełem, które towarzyszy Jemu od ponad pół wieku, bo od udziału w 1970 roku w 8. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, gdzie został laureatem III nagrody.

Piotr Paleczny ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Jego osobowość artystyczną ukształtowały także bliskie kontakty m.in. z Arturem Rubinsteinem czy Witoldem Lutosławskim. Szybko zaczął osiągać międzynarodowe sukcesy. Był laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Sofii (1968), Monachium (1969), wspomnianej Warszawie (1970), Pleven (1971) i Bordeaux (1972). Artysta występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, m.in. z Chicago Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Concertgebouw, Gewandhausorchester czy Tonhalle-Orchester Zürich, by wymienić tylko kilka z nich.

Jego recitale solowe oklaskiwała publiczność w najbardziej prestiżowych salach koncertowych po obu stronach globu, jak chociażby Carnegie Hall, Suntory Hall w Tokio, Teatro Colón w Buenos Aires, Gewandhaus w Lipsku, Berliner Philharmonie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Festspielhaus w Salzburgu czy Concertgebouw w Amsterdamie. Paleczny jest także wybitnym pedagogiem. Wychował pokolenia młodych pianistów, którzy zdobywają nagrody na prestiżowych konkursach. Dość wymienić Kyōhei Soritę czy Aimi Kobayashi – kolejno II i IV nagroda na ostatnim Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

Jest profesorem belwederskim i Profesorem Honorowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, uznanym jurorem najbardziej prestiżowych światowych konkursów pianistycznych. Od 1993 roku piastuje funkcję dyrektora artystycznego renomowanego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, a od 2004 roku – Międzynarodowego Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Polecam gorąco spotkanie z Profesorem Piotrem Palecznym zarejestrowane po niezwykłym koncercie gorąco oklaskiwanym przez licznie zgromadzoną publiczność w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Piotrem Palecznym
 

Zobacz także

2024-04-07, godz. 17:00 781 rocznica nadania Szczecinowi praw miejskich. [ROZMOWA] Muzeum Narodowe w Szczecinie co roku 3 kwietnia w kolejna rocznicę nadania Szczecinowi praw miejskich przypominało, pokazywało zabytki związane z aktem lokacyjnym… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Michał Marczewski projektuje modę od 20 lat. [ROZMOWA] W pracowniach Atelier Marczewski cały weekend bez wytchnienia powstają kreacje pokazowe. Już w najbliższą sobotę 13.04.2024 odbędzie się pokaz jego najnowszej… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 "W plakacie odejmować znaczy dodawać“ – Lex Drewiński. Wystawa w Willi Lentza. [ROZMOWA] Wystawa prezentowana w Willi Lentza ma charakter retrospektywny, najstarsze są sprzed ponad 30 lat, najmłodsze pochodzą z ubiegłego roku. Wszystkie są tak… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Mischa Maisky. Arcymistrzowski koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [EKSKLUZYWNY WYWIAD z ARTYSTĄ… Gram na włoskiej wiolonczeli francuskimi i niemieckimi smyczkami na austriackich i niemieckich strunach. Sześcioro moich dzieci urodziło się w czterech różnych… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 proMODERN zwieńczył Rezydenturę w Filharmonii w Szczecinie Sonetami Shakespeare’a [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Miałem ogromną przyjemność pracować z proMODERN. Są porywającą, wszechstronną i prawdziwie profesjonalną grupą wykształconych śpiewaków-solistów… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą Jackowi Nieżychowskiemu. [REL… Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą ważnej dla Szczecina osobowości - Jackowi Nieżychowskiemu. Nieżychowski… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Młodzieżowy Festiwal Sztuk Niewidzialnych. [RELACJA] 8 zespołów ze szczecińskich szkół średnich wystawiło w środę swoją twórczość w Teatrze Współczesnym. Choć są jeszcze nastolatkami to wielu z nich… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Baca w filmie "Wizjoner". [RELACJA Z PREMIERY] Wojciech Hawryszuk to człowiek, który inicjował piękne rzeczy. Tworzył Akademickie Radio Pomorze, Radio AS, Radio ABC, przyczynił się do reaktywacji festiwalu… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY". [ROZMOWA] Za niespełna tydzień rozpocznie się w Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY". Dietrich Bonhoeffer uważany jest za jednego z najwybitniejszych teologów… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Jakub Sokołowski Sztukmistrz z Lublina. [ROZMOWA] Jakub Sokołowski gra tytułowa rolę w najnowszej produkcji Teatru Polskiego "Sztukmistrz z Miasta Lublin" według prozy Isaaka Singera i w reżyserii Jana Szurmieja… » więcej
34567