Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Aleksander Dębicz – pianista, kompozytor z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna. Fot. Dariusz Gorajski
Aleksander Dębicz – pianista, kompozytor z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna. Fot. Dariusz Gorajski
Koncerty Prezydenckie stały się już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza tradycją. W tym roku melomani usłyszeli z Prezydentem Szczecina muzykę z wielkich hollywoodzkich produkcji. Na program piątkowego i sobotniego koncertu, 5 i 6 stycznia złożyły się utwory Victora Younga do filmu „Samson i Dalila”, Tańce symfoniczne z musicalu „West Side Story” Leonarda Bernsteina oraz słynna „Błękitna Rapsodia” George'a Gerhwina.

Solistą noworocznych spotkań był Aleksander Dębicz – nie tylko mistrz klawiatury, ale także kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Trudno w Polsce znaleźć lepszego interpretatora znanej Rapsodii Gershwina. Jego talentem zachwycają się nie tylko najbardziej prestiżowe sale koncertowe na świecie, ale także doskonałe wytwórnie płytowe. Wśród nich choćby Warner Music Poland, a od tego roku znakomita Warner Classics & Erato skupiająca wielu wybitnych artystów. Przy okazji warto wspomnieć, że zarejestrował już albumy ze znanymi, m.in. kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim, wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim, by wymienić tylko kilku. Ciąg dalszy nastąpi...

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej koncertuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu, m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Rumunii, Turcji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i naturalnie w Polsce, prezentując zarówno własną twórczość, jak i muzykę klasyczną. W 2022 roku z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Michała Klauzy prawykonał dedykowaną mu Symfonię koncertującą Macieja Małeckiego.

Aleksander Dębicz zdobył wiele prestiżowych nagród; m.in. w 2013 roku zwyciężył w Transatlantyk Instant Composition Contest, jedynym na świecie konkursie symultanicznej improwizacji do filmu. W 2022 wygrał międzynarodowy konkurs Bridgerton Scoring Competition, organizowany przez firmę Spitfire Audio. Jego muzyka do fragmentu serialu Netflixa „Bridgertonowie” została uznana za najlepszą spośród zgłoszonych czterech tysięcy.

Do jednego z największych, jak dotąd, swoich autorskich przedsięwzięć zalicza najnowszy album „Sideways” (2022), na który skomponował utwory m.in. na kwintet dęty i orkiestrę smyczkową. Na albumie zawarł także oryginalne interpretacje klasycznych dzieł Johanna Sebastiana Bacha i George’a Gershwina.
W Szczecinie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii pod dyrekcją Rune Bergmanna brawurowo wykonał Rapsodię Gershwina, a na bis zagrał własną kompozycją Toccata 1 inspirowaną muzyką Jana Sebastiana Bacha oraz hip-hopem.

To wyjątkowy Artysta, który tak jak nietuzinkowo przedstawia siebie na scenie, tak również zajmująco mówi o swoim miejscu w muzyce. Polecam gorąco spotkanie z Aleksandrem Dębiczem.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Aleksandrem Dębiczem
 

Zobacz także

2023-12-10, godz. 14:30 Trwa niemiecka odsłona Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ROZMOWA] W kościele w przygranicznej miejscowości Menkin-Brüssow rozpoczęła się 10 grudnia 2023 roku niemiecka odsłona trwającego od czerwca br. Międzynarodowego… » więcej 2023-12-11, godz. 01:01 Bursztynowe pierścienie rozdane, twórcy uhonorowani [POSŁUCHAJ] Jacek Piątkowski z Teatru Współczesnego i Danuta Kamińska z Teatru Lalek „Pleciuga" - najlepszymi aktorami ubiegłego sezonu teatralnego zachodniopomorskich… » więcej 2023-12-13, godz. 20:56 Co nowego w Fundacji Akademia Muzyki Dawnej? [ROZMOWA] Fundacja Akademia Muzyki Dawnej w najbliższy czwartek (14 grudnia) zaprasza do Kulic, do Ośrodka Uniwersytetu Szczecińskiego na Koncert Adwentowy. To już… » więcej 2023-12-12, godz. 00:34 „Pacyfikacja Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego w Szczecinie 13 grudnia 1981 r.” w Centrum Dialogu Przełomy… Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie zaprasza w środę, 13 grudnia o godz. 17.00 na pokaz filmu dokumentalnego pt. „Pacyfikacja Stoczni… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie Wystawa „Jak to z drewnem było” po raz pierwszy tak licznie przedstawia dawne narzędzia służące rzemieślnikom: cieślom, stolarzom, bednarzom, do obróbki… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Kultura dawnego Szczecina - ogólnopolska konferencja naukowa. Życie teatralne i muzyczne dawnego Szczecina - ogólnopolska konferencja naukowa odbyła się w minionym tygodniu w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Przedmiotem… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Marek Pospieszalski - Muzyk Roku! w Szczecinie. Marek Pospieszalski saksofonista, według plebiscytu Jazz Top magazynu Jazz Forum Muzykiem Roku! wystąpił w miniony piatek (1.12.2023) winylach.fm. Marek… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 "Gość INNOŚĆ" Petera Turriniego na jubileusz Małgorzaty Chryc - Filary i Zbigniewa Filarego. Małgorzata Chryc Filary i Zbigniew Filary - aktorzy Teatru Polskiego świętują swój jubileusz 40-lecia pracy artystycznej na scenie. Z czego 35 lat to praca… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Moda naszych przodków. Moda wojenna - powrót do historii lat 40. XX wieku Zachodniopomorskie Towarzystwo Genealogiczne "Pomerania" zaprosiło w miniona sobotę (2.12.2023) na prelekcję Olgi Dąbkiewicz "Moda naszych przodków. Moda… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” w Niemczech z udziałem szczecińskich artystów [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Rozpoczyna się kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”, trwająca od czerwca 2023 roku. Tym razem w przygranicznych… » więcej
1516171819