Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Ryszard Horowitz otwiera wystawę swoich prac w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Sebastian Wołosz [Filharmonia w Szczecinie]
Ryszard Horowitz otwiera wystawę swoich prac w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Sebastian Wołosz [Filharmonia w Szczecinie]
Często oglądając moje prace ludzie są przekonani, że powstały niedawno i przy użyciu oprogramowania komputerowego. Wiele z nich stworzonych zostało jednak przed rokiem 1990, kiedy nie zdawałem sobie sprawy z istnienia komputerów.

Tak o swoich dziełach mówi Ryszard Horowitz – wybitny fotograf i fotokompozytor znany na całym świecie z umiejętności łączenia różnych technik w niezwykłe kompozycje wizualne ukazujące Jego nieustające dążenie do odkrywania nowych środków wyrazu. Z wybranymi, spośród niepoliczalnej liczby, przyjechał 5 maja 2024 roku do Galerii Poziom. 4 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Otworzył wystawę swoich prac, będącą retrospektywnym przeglądem Jego najważniejszych dzieł z lat 1969-2022. To spontaniczny spacer po różnych momentach twórczości Horowitza, prezentujący Jego podejście do tak różnorodnych tematów, jak moda, motoryzacja, emocje, iluzja i futurystyczne spojrzenie na świat.

To zaszczyt dla Szczecina, że Mistrz Horowitz wybrał to miasto na świętowanie swoich 85. urodzin – mówili wielcy tego świata oraz goście przybyli na uroczystość.

Urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. W 1959 wyjechał z Polski do Nowego Jorku, gdzie mieszka i pracuje do dziś. W czasie II wojny światowej żył z rodziną w krakowskim getcie, był więźniem kilku obozów koncentracyjnych. Znalazł się na „liście Schindlera” i był jednym z najmłodszych więźniów uratowanych z obozu Auschwitz-Birkenau.

Po wojnie wraz z ocalałymi bliskimi wrócił do Krakowa. Przez pewien czas wychowywał się z Romanem Polańskim, z którym zbudował swój pierwszy powiększalnik fotograficzny z tektury. Zdjęcia zaczął robić już w wieku czternastu lat, ale Jego droga do fotografii wiodła przez malarstwo. Studiował je przez dwa lata w krakowskiej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, potem na Akademii Sztuk Pięknych. W tym czasie przyjaźnił się z artystami Piwnicy pod Baranami. Fascynował się jazzem; grał na klarnecie, interesował się amerykańską fotografią i dokumentował na zdjęciach narodziny polskiego jazzu. W 1958 roku na wystawę w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie przygotował zdjęcie przedstawiające kobiecy akt, zatytułowane „Nagi krajobraz”. Niemal natychmiast praca została usunięta z ekspozycji z przyczyn obyczajowych.

Po roku wyjechał do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął studia w prestiżowym Pratt Institute na wydziale projektowania i grafiki reklamowej. Tam poznał jednego ze swoich mistrzów – wybitnego fotografa Richarda Avedona. Horowitz asystował mu przy wielu projektach, m.in. podczas sesji zdjęciowej Salvadora Dalí’ego w 1963 roku. W pracowni Avedona Horowitz spotkał Alexeya Brodovitcha, najbardziej wpływową postać wśród fotografów amerykańskich określanych mianem Szkoły Nowojorskiej. Wykłady Brodovitcha nauczyły Horowitza, że dobrą sztukę zabija banał.

Po uzyskaniu dyplomu w Pratt Institute w 1963 roku pracował w wielu instytucjach filmowych, studiach projektowych i fotograficznych oraz jako dyrektor artystyczny Grey Advertising, jednej z największych agencji reklamowych w Nowym Jorku. Po czterech latach otworzył własną agencję fotograficzną, którą prowadzi do dziś. Zaczął angażować się w grę z formą i zaawansowane technologie. Wypracował swój rozpoznawalny, mocno eksperymentalny styl. Jego zdjęcia przedstawiają odrealnione sceny niczym z marzeń sennych, grę symboli i obrazów.

Pobyt Ryszarda Horowitza w Szczecinie był niezwykłym spotkaniem z Nim samym, z Jego pracami, a także z Jego rodziną. Artysta przyjechał z żoną Anną. Była również Jego siostra, także dwaj synowie z małżonkami i dziećmi oraz wielu przyjaciół – wszyscy mieszkający daleko od siebie, niemal rozsiani po całym świecie. Wzruszające Urodziny przeszyte wspomnieniami na zawsze pozostaną w pamięci tych, którzy mieli zaszczyt je świętować z Mistrzem.

Wystawa prac Ryszarda Horowitza w Galerii Poziom 4. Filharmonii w Szczecinie będzie dostępna do 25 sierpnia 2024.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Ryszardem Horowitzem i Jego synem Danielem
 

Zobacz także

2024-05-05, godz. 17:00 Zorganizowana Grupa Teatromaniaków CZESŁAW ma 10 lat! W teatrze bywają często, nawet kilkanaście razy w miesiącu. Na te same przedstawienia potrafią iść kilka, a nawet kilkadziesiąt razy. W Szczecinie od 10… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt przyznane Brytyjski spektakl "The Making of Pinocchio" Rosany Cade, Ivor MacAskill otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Premiera Goleniowskiej Rock Opery 17 maja 2024 oraz nowy spektakl Teatru Brama na jesień Goleniów szykuje się do największego spektaklu w historii miasta. Na scenie wystąpi ponad 300 mieszkańców tego miasta i artyści z Polski i Europy w elektryzującym… » więcej 2024-05-05, godz. 15:30 Artur Moon | „Kolejne 'Koncerty w Ciemności' zagram w Chinach...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Zagrał przy komplecie melomanów trzy koncerty w Operze na Zamku w Szczecinie. 28-letni Artur Moon – polski pianista, awangardowy kompozytor i wizjoner, laureat… » więcej 2024-05-05, godz. 14:55 Finał 6. Festiwalu Szczecin Classic w Złotej Sali Filharmonii [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Różnorodne zespoły, od duetów po festiwalową orkiestrę. Urozmaicony program wielkich mistrzów partytury od Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha… » więcej 2024-04-29, godz. 01:17 Międzynarodowy Konkurs Formy na Kontrapuncie [POSŁUCHAJ] Ostatnie przestawienie Międzynarodowego Konkursu Formy odbędzie się dziś (28 kwietnia) na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. O 16-tej na… » więcej 2024-04-28, godz. 14:45 Mariusz Lubomski 40 lat na scenie | „Pociągi z Torunia do Szczecina zawsze przyjeżdżały nad ranem...” [ROZMOWA… Jego Spacerologię, Underground czy Psychobójcę śpiewała przed laty cała Polska. Mariusz Lubomski – artysta malarz i muzyk, zaliczany do wykonawców piosenki… » więcej 2024-04-28, godz. 23:09 Inwentarz spuścizny księcia Bogusława X [ROZMOWA] Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wydał kolejną książkę dotyczącą Gryfitów. Tym razem to Inwentarz spuścizny księcia Bogusława X Wielkiego z… » więcej 2024-04-28, godz. 16:20 Trio Legend zainaugurowało 6. Festiwal Szczecin Classic [ROZMOWA z ARTYSTAMI, ZDJĘCIA] (…) wspaniała wyrazistość gry, wyrafinowane wyczucie stylu oraz bogate doświadczenie w grze kameralnej (…). Tak Trio Legend ocenił Stephan Goerner z doskonałego… » więcej 2024-04-22, godz. 16:51 "Błądzić skutecznie". Zmarł prof. Zbigniew Mikołejko [ROZMOWA] W poniedziałek (15 kwietnia) w wieku 72 lat zmarł profesor Zbigniew Mikołejko. Był filozofem religii, historykiem idei, poetą i bardzo medialną postacią… » więcej
89101112