Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Okładka dwupłytowego albumu Czesława Niemena. Fot. [Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia]
Okładka dwupłytowego albumu Czesława Niemena. Fot. [Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia]
Agencja Muzyczna Polskiego Radia wprowadziła do serwisów streamingowych wszystkie piosenki z dwupłytowego albumu NIEMEN „Pamiętam ten dzień”. W sklepach pojawiło się równolegle wznowienie wydawnictwa w formie tradycyjnej, na płytach CD.

Wyjątkowość zestawu 44. utworów na krążkach wynika z faktu, że nie są to najbardziej popularne wykonania wielu tytułów. Dodatkowo, żadna z umieszczonych na albumie wersji nie była dostępna poza anteną radiową lub telewizyjną. Jak choćby pierwsze w historii nagranie radiowe Czesława Niemena – pierwsza wersja piosenki „Pod Papugami”, którą Artysta zarejestrował w 1963 roku w istniejącej od półtora roku Radiowej Trójce, na prośbę jej kompozytora Mateusza Święcickiego, jednej z największych wtedy osobowości. Podobnie z jedynymi w swoim rodzaju nagraniami, w czasie których Niemenowi towarzyszyła poznańska orkiestra Zbigniewa Górnego. Te wersje znanych z innych rejestracji utworów pochodzą z Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie i programu telewizyjnego „Muzyka Małego Ekranu”.


Warto też zwrócić uwagę na pierwsze, historyczne nagrania z 1962 roku kompozycji „Ave Maria no Morr”, „Malagueña Salerosa”, „Piosenka tyrolskich górali” i „Czy wiesz o tym, że” z roku 1965. Czesław Niemen mówił, że tym nagraniem pozbył się ckliwego głosu, a dla autora słów – niedawno zmarłego Marka Gaszyńskiego był to pierwszy, profesjonalnie nagrany utwór z jego tekstem.


O pracy nad tym niezwykłym wydawnictwem zechciała podzielić się z Państwem Gina Komasa. Rozmowę ze znaną i cenioną redaktor nagrań niepoliczalnej liczby płyt, zamyka piosenka „Dziwny jest ten świat” autorstwa i w wykonaniu Czesława Niemena podczas koncertu „Mikrofon i Ekran” na 5. Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu 25 czerwca 1967 roku.

Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z red. Giną Komasą
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456