Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Śmiertelny wypadek na nowo otwartej obwodnicy Gryfic. Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin/Archiwum]
Śmiertelny wypadek na nowo otwartej obwodnicy Gryfic. Fot. Marcin Kokolus [Radio Szczecin/Archiwum]
Eksperci drogowi nie mają złudzeń, że postawienie na skrzyżowaniu znaku "STOP" mogło zapobiec poniedziałkowemu tragicznemu wypadkowi na nowo oddanej obwodnicy Gryfic, gdzie zginęła jedna osoba, a 9 zostało rannych.
O komentarz i przeanalizowanie zdarzenia drogowego w tej sprawie po prosiliśmy Arkadiusza Kuzio z Akademii Ruchu Drogowego. Jak mówi ekspert, ze względu na liczbę wypadków na nowo oddanych obwodnicach, w naszym regionie jest normą stawianie znaku "STOP".

- Patrząc na inne obwodnice, chociażby Koszalina, tam znaki "STOP" były ustawione od dawien dawna. Wynikało to z liczby zdarzeń drogowych. Znak "ustąp pierwszeństwa" nie spełnił swoich wymogów i należałoby od razu założyć B-20 STOP z linią bezwzględnego zatrzymania - powiedział Kuzio.

Po wypadku na skrzyżowaniu tymczasowo postawiono znaki STOP - to na czas naprawy infrastruktury drogowej. Jak mówi Anna Radziwonowicz z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, urzędnicy nie widzą potrzeby postawienia znaków, które zmuszają kierowców do bezwzględnego zatrzymania się na skrzyżowaniu.

- Wydaje mi się, że w tej sytuacji nie ma potrzeby, by te znaki tam się znajdowały. Oznakowanie wróci do tego samego stanu, jaki był przed wypadkiem. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że tam znalazłby się znak "stop", a ktoś jechałby "na pamięć" i nie zwróciłby na niego uwagi - argumentowała.

Północna obwodnica Gryfic to prawie 4,5 km drogi poprowadzonej nowym śladem. Na skrzyżowaniach z drogami wojewódzkimi 110 i 109 powstały ronda. W ramach inwestycji zbudowano nowy most przez Regę.
Jak mówi Arkadiusz Kuzio z Akademii Ruchu Drogowego, ze względu na liczbę wypadków na nowo oddanych obwodnicach, w naszym regionie jest normą stawianie znaku STOP.
- Wydaje mi się, że w tej sytuacji nie ma potrzeby, by te znaki tam się znajdowały. Oznakowanie wróci do tego samego stanu, jaki był przed wypadkiem. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że tam znalazłby się znak "stop", a ktoś jechałby "na pamięć" i nie zwróciłby na niego uwagi - argumentowała.

Dodaj komentarz 3 komentarze

Pani Anna Radziwiłowicz wypowiadając te słowa "- Wydaje mi się, że w tej sytuacji nie ma potrzeby, by te znaki tam się znajdowały. Oznakowanie wróci do tego samego stanu, jaki był przed wypadkiem. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że tam znalazłby się znak "stop", a ktoś jechałby "na pamięć" i nie zwróciłby na niego uwagi - argumentowała." Te zdanie oznacza nie tylko urzędniczą indolencję ale również brak kwalifikacji do pełnionej funkcji ! Podważa Pani słowa eksperta d/s RD , Specjalizacji której się nie nabywa bywając córką , synową , żoną , teściową ... !!! To Proszę sobie wyobrazić "na dziś" sytuację kiedy tymczasowo postawiono znak STOP ?! Jadą na pamięć ?! Czy urzędnicy odpowiadający za organizację ruchu drogowego Mają Obowiązek posiadania Prawa Jazdy czyli z założenia posiadać podstawową wiedzę ? Bo zaczynam w to wątpić ... Ważne że są SWOI !!
Strach spotkać taką kierowczynię ( chyba zgodny zapis z lewicowymi oczekiwaniami*) na drugim krańcu Polski gdzie znaki są identyczne. Bo zaczynam w to wątpić ... Ważne że są SWOI !!
A może jeszcze rów przekopać ? trzeba się nauczyć jeździć !
Analogiczna sytuacja była na węźle Dąbie -zjazd z 3 . Znaki STOP ustawiono dopiero po serii wypadków z których co najmniej jeden napewno był śmiertelny. Musztarda po obiedzie. Jednak mimo,że znaki stoją codziennie zdarzają się kierowcy NIE respektujący jednego z naważniejszych znaków!
Samo ustawienie znaków na niewiele się zda. Przestrzegać ich będą ludzie z wyobraźnią ,którzy mają respekt dla przepisów i szanują innych użytkowników ruchu drogowego. Zawsze jednak znajdą się oszołomy którzy myślą że są cwani. I na takich KONIECZNIE muszą być nakładane surowe sankcje,gdyż inaczej zawsze, prędzej czy później dojdzie do tragedii. Pozdrowienia dla Policji ze zjazdu na Dąbie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty