Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Dzięki ich pracy udaje się przywracać tożsamość tym, którzy mają dziś swoje święto. To naukowcy z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, która działa na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Do tej pory zidentyfikowali 120 żołnierzy. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wśród zidentyfikowanych jest m.in. dowódca 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, czyli Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka", Henryk Borowy-Borowski ps. "Trzmiel" czy Sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK Danuta Siedzikówna ps. "Inka". Ostatnim żołnierzem, któremu udało się przywrócić tożsamość, był kapral Jan Dusza, który zaginął w 1944 roku. Jego szczątki odnaleziono w anonimowym grobie na cmentarzu w Langannerie we Francji, to efekt wspólnych prac z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Nadal mamy szczątki do zidentyfikowania - mówi dr hab. Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej PUM. - Jest to proces dosyć skomplikowany. Początkiem procesu jest odnalezienie szczątków, pobranie materiału genetycznego, wykonywane są badania antropologiczne, badania medyczno-sądowe, a potem wdrażany jest cały proces badań genetycznych, ale nie byłyby one możliwe, gdyby nie materiał od bliskich krewnych, bez tego materiału nie udałoby się tych ludzi identyfikować.

- Choć proces jest trudny i często trwa latami, to warto to robić - dodaje Ossowski. - To coś wyjątkowego. Każdy zidentyfikowany to olbrzymie wydarzenie i olbrzymia radość w zespole. Pomimo problemów, chce się dalej to robić. Ta praca ma sens. W kontekście dzisiejszego konfliktu na Ukrainie tym bardziej okazuje się, że nasza praca ma sens i będzie miała sens w przyszłości.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe.
- Nadal mamy szczątki do zidentyfikowania - mówi dr hab. Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej PUM.
- Choć proces jest trudny i często trwa latami, to warto to robić - dodaje Ossowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty