Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Są tablice, za to brakuje miejsca upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie i regionie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" prokurator Marek Rabiega, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie.
Na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego decyzją Sejmu z 2011 roku, 1 marca, jest Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Choć w naszym regionie konspiracja nie była duża, to w Szczecinie również anonimowo chowano ciała żołnierzy mordowanych z rozkazu UB - mówił prokurator Rabiega. - W Szczecinie są też dwie tablice poświęcone tym miejscom, które możemy uznać za miejsca kaźni. To tablica na dawnym więzieniu karno-śledczym, obecnym Areszcie Śledczym przy ulicy Kaszubskiej i na ulicy Małopolskiej, gdzie mieścił się Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Natomiast stricte takiego miejsca rzeczywiście brakuje.

W środę w całym kraju zaplanowano uroczystości poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Szczecinie - pod Aresztem Śledczym przy ulicy Kaszubskiej. Odbędzie się także msza o godzinie 18 w kościele garnizonowym, a po niej pochód przejdzie ulicami Szczecina.
- Choć w naszym regionie konspiracja nie była duża, to w Szczecinie również anonimowo chowano ciała żołnierzy mordowanych z rozkazu UB - mówił prokurator Rabiega.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty