Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Mirosław Kosiński prowadzi koncert Sławomira Wilka w Willi Lentza. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Mirosław Kosiński prowadzi koncert Sławomira Wilka w Willi Lentza. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Międzynarodowy Dzień Teatru w Szczecinie świętowany będzie 13.04,2025 w Operze na Zamku w Szczecinie o godzinie 17.00.

Podczas wydarzenia swoje 45-lecie pracy artystycznej świętować będą:
Tadeusz Woszczynski aktor musicalowy i filmowy, związany ze szczecińską sceną, znany z licznych ról teatralnych, serialowych i filmowych. Artysta o charakterystycznej scenicznej obecności, od lat tworzący wyraziste, zapadające w pamięć kreacje.

i Krzysztof Machowski od wielu lat związany jest ze środowiskiem muzycznym Szczecina. Jako tenor występował w licznych koncertach, projektach muzyki klasycznej i sakralnej, współpracując m.in. z chórami i orkiestrami regionu. Publiczność zna go również jako założyciela i lidera zespołu wokalnego Sweet Four, który od lat przypomina piękną tradycję przedwojennych zespołów rewelersów i piosenki z tamtej epoki.
Jego działalność artystyczna to nie tylko scena operowa, ale także koncerty kameralne, wydarzenia patriotyczne, sakralne i spotkania z muzyką retro – zawsze pełne elegancji, humoru i niezwykłej kultury muzycznej.

Anna Gielarowska obchodzić będzie 40-lecie pracy scenicznej, to szczecińska aktorka i pedagog teatralny, od lat związana z działalnością artystyczną i edukacyjną w regionie. Członkini Związku Artystów Scen Polskich, współtwórczyni licznych spektakli, projektów teatralnych i warsztatów. Jej praca łączy scenę z edukacją i działaniami społecznymi, a przez cztery dekady aktywności zawodowej wpisała się na stałe w lokalne środowisko teatralne. Swoje spektakle prezentowała nie tylko w Polsce, ale również na scenach w Europie i Australii.

Najdłużej jednak na scenie, głównie Opery na Zamku, jest Mirosław Kosiński. Śpiewak przyjechał do Szczecina w 1979 roku po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi jako obiecujący baryton.
Śpiew solowy studiował w klasie prof. Zdzisława Krzywickiego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej - Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Już podczas studiów nawiązał współpracę z Teatrem Wielkim, Teatrem Muzycznym i Filharmonią Łódzką.
Ze Szczecinem związany jest na stałe od kwietnia 1979 roku. Był śpiewakiem-solistą Opery na Zamku, gdzie wystąpił w wielu operac, między innymi w tytułowej roli w operze Karola Kurpińskiego "Henryk VI na łowach". Barona Scarpia w "Tosce" Giacchomo Pucciniego, Georga Germonta w "Traviacie" Giuseppe Verdiego, Torreadora Escamilio w "Carmen" Georges'a Bizeta, Doktora Falke w "Zemście nietoperza" Johanna Straussa syna.
Brał udział w koncertach oratoryjno-kantatowych, a także występował z kameralnymi recitalami pieśni Franciszka Schuberta, Roberta Schumanna, Ludwika van Beethovena i Piotra Czajkowskiego. Jest miłośnikiem sztuki polskiej, szczególnie utworów wokalnych Mieczysława Karłowicza, które starał się propagować za granicą. Śpiewał na wielu scenach operowych świata, m.in. w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Kanadzie, Luksemburgu, Niemczech, Szwajcarii, USA i we Włoszech.


Międzynarodowy Dzień Teatru - zaprosznie
Mirosław Kosiński od 50-lat na scenie
 

Zobacz także

2026-06-23, godz. 01:21 Pożegnanie Ryszarda Słowickiego [POSŁUCHAJ] W miniony piątek (19 czerwca) na Cmentarzu Zachodnim w Szczecinie przyjaciele i znajomi pożegnali Ryszarda Słowickiego - poetę, kompozytora, pieśniarza, multiinstrumentalistę… » więcej 2026-06-21, godz. 17:00 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” 2026 [POSŁUCHAJ] Rozpoczyna się Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów”. Celem tegorocznego będzie po raz kolejny, zwrócenie uwagi na niszczejące organy Grünebergów… » więcej 2026-06-14, godz. 17:00 Dokument Tomasza Chacińskiego „Dymkowski. Najważniejszy mecz" wchodzi do szczecińskich kin. Na boisku znali go z jednego: nie odpuszczał do końca. Dziś Robert Dymkowski - legenda Pogoni Szczecin, autor 120 bramek dla klubu - tę samą walkę przeniósł… » więcej 2026-06-14, godz. 17:00 21.Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum zaczyna się dziś (14.06.2026) Dziś (14.06.2026) w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie inauguracja 21. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum… » więcej 2026-06-14, godz. 17:00 Wkrótce rozpocznie się 62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim [ROZMOWA] Przez całe lato w zabytkowej katedrze rozbrzmiewać będą koncerty znakomitych artystów z kraju i z zagranicy w ramach 62. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki… » więcej 2026-06-08, godz. 11:18 "Może mógłbym gdzieś tam trwać ciekawiej". Zmarł Ryszard Słowicki [WSPOMNIENIE] W piątek (5.06.2026) odszedł Ryszard Słowicki. Był to artysta wszechstronny – poeta, kompozytor, pieśniarz, muzyk, dramaturg (autor miedzy innymi wystawionej… » więcej 2026-06-07, godz. 17:00 Rozpoczyna się 61. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ROZMOWA] W tegorocznym, 61. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach, o najwyższy laur Konkursu Głównego powalczy… » więcej 2026-06-11, godz. 19:46 Monodram z Ewą Błaszczyk w roli Oriany Fallaci otwiera 3. edycję przeglądu Contra Plures [POSŁUCHAJ] To już trzecia edycja wyjątkowego teatralnego wydarzenia. Contra plures, czyli przegląd polskiego monodramu w Szczecinie, to propozycja skierowana do tych… » więcej 2026-06-07, godz. 16:20 Premiera płyty „Kompozycje szczecińskie” vol. 2 Baltic Neopolis Quartet [ROZMOWA] Powstała w Szczecinie w roku 2008 kameralna Baltic Neopolis Orchestra kontynuuje projekt fonograficzny pt. „Kompozycje szczecińskie”. Został zainicjowany… » więcej 2026-06-11, godz. 20:38 60-lecie pracy artystycznej prof. Bohdana Boguszewskiego. "The Art of Music and Magic" w Teatrze Letnim w Szczecinie [… Wczorajszym koncertem "The Art of Music and Magic" w Teatrze Letnim w Szczecinie dyrygent - profesor Bohdan Boguszewski świętował swoje 60-lecie pracy artystycznej. Największym… » więcej
12345