Koncerty, wystawy fotograficzne i spotkania z artystami, w sumie ponad 90 wydarzeń kulturalnych w ciągu dwóch tygodni. To wszystko czeka na mieszkańców i turystów w Świnoujściu. W piątek rusza tam Międzynarodowy Kampus Artystyczny Fama.
W czasach współczesnych Fama miała jednak "pod górkę". Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że świnoujski festiwal w ogóle się nie odbędzie, bo Ministerstwo Kultury obcięło dotację finansową.
Pieniądze, czyli 300 tysięcy złotych, dołożyło więc miasto. - Fama to dla nas sztandarowa impreza - podkreśla prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz.
Identycznego zdania jest dyrektor programowa festiwalu, Alicja Sawicka.
- Fama to wyjątkowa impreza, która wyróżnia się na tle innych - zaznacza. - Jej uczestnicy przyjeżdżają do nas nie tylko po to, żeby się pokazać i ewentualnie dostać jakąś nagrodę. Biorą udział w festiwalu przede wszystkim po to, by się poznać, nawiązać między sobą współpracę i poznać nowe formy.
Studencki festiwal Fama powstał ponad 40 lat temu. Co roku do Świnoujścia przyjeżdża blisko dwustu młodych artystów z Polski, którzy organizują dziesiątki przedstawień, koncertów i happeningów.
Tegoroczna impreza potrwa do 29 sierpnia.
Zobacz także
2014-08-09, godz. 11:23
Marek Grechuta patronem świnoujskiego amfiteatru
Świnoujski amfiteatr od piątku nosi imię Marka Grechuty. Na uroczystość nadania imienia połączoną z koncertem "Ocalić od zapomnienia" przyjechała wdowa po zmarłym artyście.
» więcej
2014-08-08, godz. 12:34
Maluch cabrio i polonez sanitarka stanęły w Zajezdni Sztuki [ZDJĘCIA]
Polonez sanitarka z silnikiem nie do zdarcia i czerwony maluch w wersji cabrio - to dwa nowe eksponaty szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji. Samochody można już oglądać.
» więcej
2014-08-06, godz. 10:09
Andrzej Rosiewicz w Radiu Szczecin
Wolność na Kremlu w Moskwie była jedynie za czasów Michaiła Gorbaczowa - tak mówi Andrzej Rosiewicz. Satyryk i piosenkarz był gościem porannego programu Radia Szczecin.
» więcej
2014-08-05, godz. 19:15
Zabytkowe budowle w Kołbaczu pomnikami historii
800-letni kościół w Kołbaczu, Dom Konwersów oraz baszta więzienna zostały uznane pomnikami historii. Rozporządzenie wydał Prezydent RP.
» więcej
2014-08-05, godz. 16:28
Niezwykła interaktywna wystawa w Muzeum Narodowym [WIDEO]
Głośnik z miski czy pianino XXL do grania nogami można zobaczyć na wystawie "Play by Music" w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej
2014-08-05, godz. 06:53
Wpadnij na mały dziedziniec i poznaj muzyczne legendy
The Doors, Edith Piaf czy Bob Marley - to niektórzy bohaterowie filmów, które będą prezentowane na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w sierpniowej odsłonie Zamkowych Nocy Filmowych.
» więcej
2014-08-04, godz. 16:46
Gratka dla miłośników opery. "Nabucco" w szczecińskim amfiteatrze
"Nabucco" Giuseppe Verdiego zobaczą w poniedziałek wieczorem widzowie Letniego Festiwalu Operowego w Szczecinie. Sztukę w Teatrze Letnim przygotowała Agencja Pro Musica.
» więcej
2014-08-03, godz. 19:36
Szczeciński Dj wydał krążek dla graficiarzy
Dj Twister nadając specjalne efekty połączył utwory raperów z całego świata opowiadające o malowaniu graffiti. Płyta nazywa się "Hołd dla graffiti". Sami malarze przyznają, że to unikatowa sprawa, bo to pierwszy taki projekt na…
» więcej
2014-08-02, godz. 19:13
Dni Kultury Romskiej w Szczecinie
W sobotnie popołudnie w Ogrodzie Różanym w Szczecinie odbyła się prawdziwie cygańska zabawa.
» więcej
2014-08-01, godz. 21:19
Wzruszający koncert w hołdzie bohaterom [ZDJĘCIA, WIDEO]
Sala wypełniona po brzegi na patriotycznym koncercie w studiu im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin. W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w S-1 wystąpił szczeciński zespół "Kontrast Kwartet" i zaśpiewała Maria Krahel-So…
» więcej