"Mury" Jacka Kaczmarskiego, "Modlitwa o wschodzie słońca" Przemysława Gintrowskiego czy "Sen o Victorii" z repertuaru Dżemu - m.in. takie utwory zabrzmiały na koncercie w studiu S-1 Radia Szczecin w nowych aranżacjach. To z okazji 35-lecia wydarzeń z sierpnia 1980 roku - strajku w stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie oraz narodzin NSZZ "Solidarność".
- To są te utwory, te melodie, te piosenki, które za mną chodziły podczas karnawału Solidarności. - To jest takie przypomnienie. - Uwielbiam takie utwory, trzeba je nagrać. - Szczególnie ostatnia aranżacja "Snu o Victorii" Riedela zwaliła mnie z nóg, bo on w życiu nie przypuszczał, że ze swoją melodią może stać się symbolem takiego okresu - komentowali słuchacze.
Pomiędzy utworami publiczność obejrzała fragmenty filmu Urszuli Dembińskiej o kobietach Solidarności z naszego regionu. Koncertu wysłuchał komplet publiczności.
Wcześniej w studiu S-1 odbyła się promocja książki pod tytułem "Mój Sierpień '80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności" wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. To zbiór relacji 35 osób, które opowiadają z własnego punktu widzenia jak rodziła się "Solidarność".
18 sierpnia 1980 roku w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie rozpoczął się strajk - cztery dni po tym, jak protestować zaczęli stoczniowcy w Gdańsku. Robotnicy domagali się m.in. utworzenia wolnych związków zawodowych, upamiętnienia ofiar grudnia 1970 roku oraz poprawy sytuacji ekonomicznej.
Negocjacje z rządem trwały dwa tygodnie. Ostatecznie zakończyły się podpisaniem "Porozumień Sierpniowych". Ich rezultatem było utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
Zobacz także
2016-01-25, godz. 06:29
Powojenna historia Szczecina na wystawie. Dziś otwarcie "Przełomów"
Szczecińskie Centrum Dialogu "Przełomy" zainauguruje w poniedziałek swoją działalność. Data nie jest przypadkowa. 45 lat temu zakończył się w Szczecinie strajk w stoczni, który wybuchł po tzw. rewolcie grudniowej, w której zginęło…
» więcej
2016-01-23, godz. 14:32
Książki w formie elektronicznej w kołobrzeskiej bibliotece
Od 1 lutego czytelnicy - poza tradycyjnymi książkami oraz audiobookami - otrzymają także dostęp do e-booków.
» więcej
2016-01-23, godz. 13:42
Specjalny koncert w kościele z okazji Dnia Babci i Dziadka
200 flecistów zagrało i zaśpiewało w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.
» więcej
2016-01-23, godz. 08:20
Słuchacze Radia Szczecin na koncercie Ellie Goulding [ZDJĘCIA]
Sześcioro słuchaczy Radia Szczecin bawiło się w piątkowy wieczór na koncercie Ellie Goulding w Berlinie.
» więcej
2016-01-21, godz. 16:18
Nowe "Gwiezdne Wojny" powstaną z opóźnieniem
Premierę "Przebudzenia Mocy 2" zapowiadano na maj 2017 roku. Film na ekrany kin wejdzie siedem miesięcy później.
» więcej
2016-01-21, godz. 14:21
Zmarł Bogusław Kaczyński
Bogusław Kaczyński nie żyje. To najwybitniejszy od czasu Jerzego Waldorffa popularyzator muzyki w Polsce.
» więcej
2016-01-20, godz. 08:33
Poszukiwani aktorzy do filmu o seryjnym mordercy [WIDEO]
Autorzy szczecińskiego thrillera inspirowanego historią rzeźnika z Niebuszewa organizują w środę casting w Galerii Nowy Turzyn.
» więcej
2016-01-19, godz. 21:15
Film dziennikarki Radia Szczecin już po premierze [WIDEO, ZDJĘCIA]
Premiera filmu "Wielka Zielona Ściana: Afryka Afryce", w reżyserii dziennikarki Radia Szczecin Małgorzaty Frymus, odbyła się we wtorek wieczorem. Dokument został zaprezentowany w auli wydziału matematyczno-fizycznego Uniwersytetu S…
» więcej
2016-01-16, godz. 16:03
Zabytki ze specjalnym oznaczeniem
Zabytki na terenie całego powiatu kołobrzeskiego zyskają specjalne oznaczenia. Charakterystyczne pięciokątne biało-niebieskie tabliczki pojawią się w Kołobrzegu i 18 innych miejscowościach.
» więcej
2016-01-14, godz. 16:13
Kto powalczy o tegoroczne Oscary? Ogłoszono nominacje [WIDEO]
Najwięcej, bo aż 12 nominacji otrzymał film "Zjawa" w reżyserii Alejandra G. Innaritu z Leonardem DiCaprio w roli głównej. Na drugim miejscu - z 10 nominacjami - znalazł się "Mad Max: Na drodze gniewu" w reżyserii George'a M…
» więcej