"Mury" Jacka Kaczmarskiego, "Modlitwa o wschodzie słońca" Przemysława Gintrowskiego czy "Sen o Victorii" z repertuaru Dżemu - m.in. takie utwory zabrzmiały na koncercie w studiu S-1 Radia Szczecin w nowych aranżacjach. To z okazji 35-lecia wydarzeń z sierpnia 1980 roku - strajku w stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie oraz narodzin NSZZ "Solidarność".
- To są te utwory, te melodie, te piosenki, które za mną chodziły podczas karnawału Solidarności. - To jest takie przypomnienie. - Uwielbiam takie utwory, trzeba je nagrać. - Szczególnie ostatnia aranżacja "Snu o Victorii" Riedela zwaliła mnie z nóg, bo on w życiu nie przypuszczał, że ze swoją melodią może stać się symbolem takiego okresu - komentowali słuchacze.
Pomiędzy utworami publiczność obejrzała fragmenty filmu Urszuli Dembińskiej o kobietach Solidarności z naszego regionu. Koncertu wysłuchał komplet publiczności.
Wcześniej w studiu S-1 odbyła się promocja książki pod tytułem "Mój Sierpień '80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności" wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. To zbiór relacji 35 osób, które opowiadają z własnego punktu widzenia jak rodziła się "Solidarność".
18 sierpnia 1980 roku w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie rozpoczął się strajk - cztery dni po tym, jak protestować zaczęli stoczniowcy w Gdańsku. Robotnicy domagali się m.in. utworzenia wolnych związków zawodowych, upamiętnienia ofiar grudnia 1970 roku oraz poprawy sytuacji ekonomicznej.
Negocjacje z rządem trwały dwa tygodnie. Ostatecznie zakończyły się podpisaniem "Porozumień Sierpniowych". Ich rezultatem było utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
Zobacz także
2014-04-09, godz. 12:10
Po latach wraca przegląd filmów o morzu
Po 30-letniej przerwie przegląd filmów dokumentalnych o morzu znowu w Szczecinie. W najbliższy weekend odbędzie się pierwsza edycja Jacht Film Szczecin.
» więcej
2014-04-09, godz. 10:08
Szczeciński Kontrapunkt na półmetku
Publiczność Przeglądu Teatrów Małych Form obejrzała już cztery konkursowe spektakle. Trzy kolejne zobaczymy w środę.
» więcej
2014-04-09, godz. 07:00
Jazzowa uczta w Słowianinie
Marek Napiórkowski zagrał w Szczecinie. Jeden z najlepszych gitarzystów jazzowych w Polsce promuje swoją najnowszą płytę "Up!"
» więcej
2014-04-08, godz. 19:05
"Dzieło Przypadku", czyli co skrywają studenckie zeszyty?
Karykatury profesorów, serduszka, kwiaty, ale także historie niczym z komiksów - rysunki z marginesów i ostatnich stron akademickich zeszytów trafiły na wystawę, którą od wtorku można oglądać na strychu budynku wydziału filologicznego…
» więcej
2014-04-08, godz. 07:05
Dziedziniec muzeum przykryje dach
Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ulicy Staromłyńskiej będzie miał dach. Dyrekcja stara się o unijne dofinansowanie inwestycji.
» więcej
2014-04-07, godz. 23:28
Marcin Troński w Radiu Szczecin. Również w roli korespondenta wojennego [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reżyser i odtwórca głównej roli w słuchowisku "Jasna, moja miłość" - aktor Marcin Troński - był w poniedziałek gościem audycji "Moje miasto, moja muzyka".
» więcej
2014-04-07, godz. 11:01
Sylwester Ostrowski zagrał w radiowej Trójce [WIDEO]
Szczeciński jazzman zaprezentował utwory ze swojej nowej płyty "Just Music" w niedzielny wieczór w studiu im. Agnieszki Osieckiej.
» więcej
2014-04-05, godz. 10:22
Atrakcyjny weekend dla dzieci w Pleciudze
Piątkowa premiera "Pamiętnika Tatusia Muminka" Tove Jansson w Teatrze Lalek Pleciuga rozpoczęła Mały Kontrapunkt.
» więcej
2014-04-04, godz. 16:25
Rusza Mały Kontrapunkt. Na początek "Pamiętniki Tatusia Muminka"
Siedem przedstawień czeka na najmłodszych widzów w ramach rozpoczynającego się w piątek w Szczecinie Małego Kontrapunktu.
» więcej
2014-04-02, godz. 14:01
Prestiżowa nagroda dla fotoreportera Radia Szczecin
Zdjęcie Łukasza Szełemeja zdobyło pierwsze miejsce w kategorii "sport" w konkursie BZ WBK Press Photo. To jeden z najważniejszych konkursów fotografii prasowej w Polsce.
» więcej