Nowy serial radiowy w gwiazdorskiej obsadzie wkrótce na naszej antenie. To opowieść o legendarnym kurierze i emisariuszu władz Polskiego Państwa Podziemnego.
Usłyszycie m.in aktora Zbigniewa Zamachowskiego i Jacka Braciaka czy szczecińskich artystów i dziennikarzy - Arkadiusza Buszkę, Adama Dzieciniaka czy Martina Hanfa.
W roli tytułowej występuje Jakub Gierszał, znany m.in. z filmu „Sala Samobójców”. Narratorem jest Wojciech Malajkat.
Serial rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy Karski ma 25 lat - zdradza reżyser i autor Krzysztof Czeczot.
- Kończy się w roku 1944 kiedy już około 30-letni Jan Karski dociera do Białego Domu i tam przekazuje prezydentowi Rooseveltowi wiadomości, które niósł ze sobą jako emisariusz rządu polskiego. Czyli opowieść o wojnie w Polsce i Holokauście - zapowiada Czeczot.
Premiera radiowego serialu w styczniu 2016 roku. Produkcja powstała również w wersji komiksowej i jako gra miejska - specjalnie dla szkół do prowadzenia interaktywnych lekcji historii.
- Za tym idzie szereg dodatkowych zdarzeń. Będzie strona internetowa poświęcona Janowi Karskiemu, co ważne - w komiksie, tak żeby dostęp do niej był atrakcyjny dla młodych ludzi. Do tego gra miejska o człowieczeństwie, bohaterstwie, o tym jak ważne w życiu jest mieć ideały - mówi reżyser i autor Krzysztof Czeczot.
Serial audio pt. „Jan Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939-1945. Od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z Franklinem D. Rooseveltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.
W trakcie tej siedmiogodzinnej opowieści, którą podzieliliśmy na 13 odcinków, opowiadamy w jakich sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera. Od początku wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbiciu Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres „londyński” zakończony wizytą w Białym Domu.
Serial „Jan Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru, potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce. Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.
W serialu wykorzystano fragmenty książki Jana Karskiego „Tajne państwo” wydawnictwa Znak Horyzont. Partnerami wydania jest Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Polski.
Serial realizowany jest w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim oraz włoskim. Lektorem czytającym ścieżkę dialogową w języku polskim jest niezwykle popularny Janusz Szydłowski. Muzykę do serialu komponuje Adam Walicki. Słuchowisko powstało przy współpracy z firmą Osorno Production.
Zobacz także
2016-10-31, godz. 16:47
Waldemar Kulpa nowym dyrektorem Domu Kultury 13 Muz
Dyrektorem Klubu 13 Muz został Waldemar Kulpa - szczeciński działacz kulturalny, który w przeszłości m.in. przez 21 lat prowadził Studenckie Centrum Kultury Kontrasty.
» więcej
2016-10-31, godz. 14:34
Radio Szczecin Poleca [WIDEO]
W poniedziałek Radio Szczecin poleca m.in. koncert OSTRa. W magazynie również o rozpoczynającym się w czwartek festiwalu dźwięku i obrazu "Młode Wilki" i piątkowym "Disco Macabre" w Teatrze Lalek Pleciuga.
» więcej
2016-10-31, godz. 01:13
Wieczór z TGD w Szczecinie. "Muzyka religijna rozwija się"
Wieczór uwielbienia z TGD w parafii Miłosierdzia Bożego zakończył dwudniowe warsztaty w Szczecinie.
» więcej
2016-10-29, godz. 19:01
Gdy muzyka spotyka się z teatrem. Euromusicdrama w Szczecinie
Festiwal Euromusicdrama rozpoczął się w Teatrze Kameralnym w Szczecinie. To spotkanie dwóch wiodących sztuk scenicznych XXI wieku: teatru i muzyki.
» więcej
2016-10-29, godz. 11:44
Poznaj historię szczecińskiego Turzynu
Tajemnice, ciekawostki i smaczki z historii oraz architektury Turzynu i okolic. Rada Osiedla zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem, który pokaże najciekawsze miejsca i nie tylko.
» więcej
2016-10-29, godz. 08:26
Bob Dylan przyjmie Nagrodę Nobla
Po ponad dwóch tygodniach milczenia amerykański Bob Dylan potwierdził, że przyjmie przyznaną mu przez szwedzką akademią literacką Nagrodę Nobla. Wcześniej muzyk wstrzymał się przed wydaniem oficjalnego komentarza na ten temat.
» więcej
2016-10-28, godz. 14:50
Radio Szczecin Poleca [WIDEO]
W kulturalnym serwisie polecamy m.in. zaduszkowy koncert "Czy mnie jeszcze pamiętasz?", spektakl oparty na życiu i muzyce Andrzeja Zauchy w Zamku Książąt Pomorskich oraz koncert Happysad w Słowianinie.
» więcej
2016-10-27, godz. 14:12
Radio Szczecin Poleca [WIDEO]
W czwartek Radio Szczecin Poleca m.in.: aktorzy teatralni czytają poezje Heleny Raszki; wernisaż Inspiracje Trzebież 2016 i wystawa ceramiki oraz dlaczego warto wybrać się na tragikomedię "Psiunio".
» więcej
2016-10-26, godz. 23:49
Zespół Helless zagrał w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA]
W najnowszej odsłonie naszego cyklu [3x1] na naszej scenie pojawił się zespół z Polic.
» więcej
2016-10-26, godz. 14:38
Radio Szczecin Poleca [WIDEO]
Jeżeli zastanawiacie się, co robić w środę po pracy, mamy kilka bardzo różnorodnych podpowiedzi.
» więcej