Nowy serial radiowy w gwiazdorskiej obsadzie wkrótce na naszej antenie. To opowieść o legendarnym kurierze i emisariuszu władz Polskiego Państwa Podziemnego.
Usłyszycie m.in aktora Zbigniewa Zamachowskiego i Jacka Braciaka czy szczecińskich artystów i dziennikarzy - Arkadiusza Buszkę, Adama Dzieciniaka czy Martina Hanfa.
W roli tytułowej występuje Jakub Gierszał, znany m.in. z filmu „Sala Samobójców”. Narratorem jest Wojciech Malajkat.
Serial rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy Karski ma 25 lat - zdradza reżyser i autor Krzysztof Czeczot.
- Kończy się w roku 1944 kiedy już około 30-letni Jan Karski dociera do Białego Domu i tam przekazuje prezydentowi Rooseveltowi wiadomości, które niósł ze sobą jako emisariusz rządu polskiego. Czyli opowieść o wojnie w Polsce i Holokauście - zapowiada Czeczot.
Premiera radiowego serialu w styczniu 2016 roku. Produkcja powstała również w wersji komiksowej i jako gra miejska - specjalnie dla szkół do prowadzenia interaktywnych lekcji historii.
- Za tym idzie szereg dodatkowych zdarzeń. Będzie strona internetowa poświęcona Janowi Karskiemu, co ważne - w komiksie, tak żeby dostęp do niej był atrakcyjny dla młodych ludzi. Do tego gra miejska o człowieczeństwie, bohaterstwie, o tym jak ważne w życiu jest mieć ideały - mówi reżyser i autor Krzysztof Czeczot.
Serial audio pt. „Jan Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939-1945. Od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z Franklinem D. Rooseveltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.
W trakcie tej siedmiogodzinnej opowieści, którą podzieliliśmy na 13 odcinków, opowiadamy w jakich sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera. Od początku wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbiciu Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres „londyński” zakończony wizytą w Białym Domu.
Serial „Jan Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru, potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce. Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.
W serialu wykorzystano fragmenty książki Jana Karskiego „Tajne państwo” wydawnictwa Znak Horyzont. Partnerami wydania jest Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Polski.
Serial realizowany jest w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim oraz włoskim. Lektorem czytającym ścieżkę dialogową w języku polskim jest niezwykle popularny Janusz Szydłowski. Muzykę do serialu komponuje Adam Walicki. Słuchowisko powstało przy współpracy z firmą Osorno Production.
Zobacz także
2016-08-15, godz. 20:59
Ruszyła 46. Fama Gaz-System Terminal Sztuki w Świnoujściu
Tegoroczna edycja festiwalu to ponad 100 wydarzeń artystycznych - m.in. koncertów, spektakli teatralnych oraz wernisaży.
» więcej
2016-08-14, godz. 08:45
Sezon w Polskim otwarty. Na początek spektakl muzyczny
Nowy sezon teatralny w Teatrze Polskim w Szczecinie otwarty. Zainaugurował go spektakl muzyczny "Kawiarenka Hemar" z tekstami Mariana Hemara, jednego z najciekawszych tekściarzy dwudziestolecia międzywojennego.
» więcej
2016-08-13, godz. 08:42
Jeden z najstarszych festiwali wystartował. Przyjechały gwiazdy kina [ZDJĘCIA]
Po raz 43. rozpoczęło się Ińskie Lato Filmowe. Nad jezioro przyjechali widzowie i pierwsi goście.
» więcej
2016-08-12, godz. 13:48
Zostać DJ-em w cztery dni [ZDJĘCIA]
Przed takim wyzwaniem stanęli ochotnicy z Drawska Pomorskiego, którzy od wtorku za darmo uczyli się jak dobrym brzmieniem porwać tłumy.
» więcej
2016-08-11, godz. 21:36
W poniedziałek w Świnoujściu rusza 46. festiwal Fama [WIDEO]
Ponad 100 wydarzeń artystycznych i przeszło 300 młodych twórców - taka będzie 46. Fama Gaz-System Terminal Sztuki. Na festiwalu w Świnoujściu odbędą się liczne koncerty, spektakle teatralne, happeningi, wystawy i spotkania lite…
» więcej
2016-08-11, godz. 06:37
Legendarny dywizjon na srebrnym ekranie. Padł pierwszy klaps
Powstaje film o polskich pilotach walczących w bitwie o Anglię. Pierwszy klaps na planie zdjęciowym filmu "Dywizjon 303" padł w Drwalewie pod Warszawą.
» więcej
2016-08-08, godz. 10:24
Wolin obronił się przed najazdem
9:0 dla Wolina - takim wynikiem zakończył się najazd Wikingów na miasto. W wielkich bitwach stoczonych w ramach XXII Festiwalu Słowian i Wikingów obrońcy grodu nie mieli sobie równych.
» więcej
2016-08-05, godz. 21:48
Muzycy z Syberii na Różance [ZDJĘCIA]
Muzycy z Syberii wystąpili na szczecińskiej Różance. Koncert 16-osobowej orkiestry "Heliosis-Słoneczne Marzenia" odbył się w piątek wieczorem w ramach projektu Różany Ogród Sztuki.
» więcej
2016-08-05, godz. 07:25
Wojtek Mazolewski Quintet na zamkowym dziedzińcu [WIDEO]
Piątkowy koncert na Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się w ramach nowego cyklu "Jazz i Teatr".
» więcej
2016-08-04, godz. 19:02
Kana szykuje męską odpowiedź na "Projekt: Matka"
"Męską" odpowiedź na "Projekt: Matka" przygotowuje szczeciński Teatr Kana. W internecie trwa zbiórka pieniędzy na realizację spektaklu "Projekt: Ojciec". Potrzebne są m.in. stroje i rekwizyty.
» więcej