Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Produkcja: Osorno
Nowy serial radiowy w gwiazdorskiej obsadzie wkrótce na naszej antenie. To opowieść o legendarnym kurierze i emisariuszu władz Polskiego Państwa Podziemnego.
Słuchowisko "Jan Karski" na zlecenie Radia Szczecin stworzył Krzysztof Czeczot. To trzecia taka produkcja naszej rozgłośni. Reżyser wcześniej zrealizował reportaż wojenny "Błękitna pustynia" i adaptację historycznej powieści Leopolda Tyrmanda "Filip".

Usłyszycie m.in aktora Zbigniewa Zamachowskiego i Jacka Braciaka czy szczecińskich artystów i dziennikarzy - Arkadiusza Buszkę, Adama Dzieciniaka czy Martina Hanfa.

W roli tytułowej występuje Jakub Gierszał, znany m.in. z filmu „Sala Samobójców”. Narratorem jest Wojciech Malajkat.

Serial rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy Karski ma 25 lat - zdradza reżyser i autor Krzysztof Czeczot.

- Kończy się w roku 1944 kiedy już około 30-letni Jan Karski dociera do Białego Domu i tam przekazuje prezydentowi Rooseveltowi wiadomości, które niósł ze sobą jako emisariusz rządu polskiego. Czyli opowieść o wojnie w Polsce i Holokauście - zapowiada Czeczot.

Premiera radiowego serialu w styczniu 2016 roku. Produkcja powstała również w wersji komiksowej i jako gra miejska - specjalnie dla szkół do prowadzenia interaktywnych lekcji historii.

- Za tym idzie szereg dodatkowych zdarzeń. Będzie strona internetowa poświęcona Janowi Karskiemu, co ważne - w komiksie, tak żeby dostęp do niej był atrakcyjny dla młodych ludzi. Do tego gra miejska o człowieczeństwie, bohaterstwie, o tym jak ważne w życiu jest mieć ideały - mówi reżyser i autor Krzysztof Czeczot.

Serial audio 'Jan Karski'. Fot. Radio Szczecin

Serial audio pt. „Jan Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939-1945. Od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z Franklinem D. Rooseveltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.

W trakcie tej siedmiogodzinnej opowieści, którą podzieliliśmy na 13 odcinków, opowiadamy w jakich sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera. Od początku wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbiciu Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres „londyński” zakończony wizytą w Białym Domu.

Serial „Jan Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru, potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce. Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.

W serialu wykorzystano fragmenty książki Jana Karskiego „Tajne państwo” wydawnictwa Znak Horyzont. Partnerami wydania jest Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Polski.

Serial realizowany jest w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim oraz włoskim. Lektorem czytającym ścieżkę dialogową w języku polskim jest niezwykle popularny Janusz Szydłowski. Muzykę do serialu komponuje Adam Walicki. Słuchowisko powstało przy współpracy z firmą Osorno Production.
Zapowiedź Anny Łukaszek.
Zapowiedź Anny Łukaszek.
Serial audio "Jan Karski" - na zdjęciu odtwórca głównej roli Jakub Gierszał. Fot. Radio Szczecin
Serial audio "Jan Karski" - na zdjęciu odtwórca głównej roli Jakub Gierszał. Fot. Radio Szczecin
"Jan Karski". Fot. Radio Szczecin
"Jan Karski". Fot. Radio Szczecin

Zobacz także

2016-07-06, godz. 07:23 Muzyka Henri Seroki na urodziny Szczecina w FS [ZDJĘCIA] Podczas wtorkowego koncertu w Filharmonii Szczecin zabrzmiały utwory Henri Seroki - belgijskiego kompozytora polskiego pochodzenia. » więcej 2016-07-05, godz. 19:01 Kolejny sukces Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie Chór Akademii Morskiej otrzymał Grand Prix na 51. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. » więcej 2016-07-03, godz. 08:56 Nowe gwiazdy świecą na międzyzdrojskiej promenadzie [ZDJĘCIA] Dłonie na 21. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odciśnięte. » więcej 2016-07-03, godz. 08:18 Gwiazdy uświetniły jeden z największych festiwali w Europie [ZDJĘCIA] Cztery dni koncertów i emocji. W Gdyni zakończył się Open'er Festival - jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. » więcej 2016-07-01, godz. 21:02 Nadmorskie tournee szczecińskiego Muzeum Narodowego [MAPA, WYKAZ] Po raz trzeci Muzeum Narodowe w Szczecinie zorganizuje wakacyjną kampanię promocyjną nad polskim morzem. » więcej 2016-07-01, godz. 19:47 Muzeum Techniki i Komunikacji wyróżnione Wyróżnienie dla Muzeum Techniki i Komunikacji w prestiżowym Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2015. » więcej 2016-07-01, godz. 13:19 Wielokrotny laureat Grammy wystąpi w Filharmonii Człowiek "z orkiestrą w głosie" wystąpi w piątek w Filharmonii Szczecińskiej. To Al Jarreau - amerykański wokalista jazzowy, który między innymi zdobył siedmiokrotnie nagrodę Grammy. » więcej 2016-06-30, godz. 22:02 Szczeciński muzyk na scenie Open'era Szczeciński akcent na jednym z największych festiwali muzycznych w Europie. Łona i Webber zagrali na scenie Tent Stage odbywającego się w Gdyni Open'er Festival. » więcej 2016-06-30, godz. 20:57 Zaczęły się Spoiwa Kultury 20 wydarzeń - spektakli, performansów, koncertów, wystaw i spotkań. W Szczecinie po raz 17 wystartowały Spoiwa Kultury. » więcej 2016-06-29, godz. 22:08 Kilkadziesiąt tysięcy osób bawi się na terenie lotniska w Gdyni Rozpoczął się jeden z największych festiwali muzycznych w Europie - Open'er Festival. » więcej
384385386387388389390