Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Produkcja: Osorno
Nowy serial radiowy w gwiazdorskiej obsadzie wkrótce na naszej antenie. To opowieść o legendarnym kurierze i emisariuszu władz Polskiego Państwa Podziemnego.
Słuchowisko "Jan Karski" na zlecenie Radia Szczecin stworzył Krzysztof Czeczot. To trzecia taka produkcja naszej rozgłośni. Reżyser wcześniej zrealizował reportaż wojenny "Błękitna pustynia" i adaptację historycznej powieści Leopolda Tyrmanda "Filip".

Usłyszycie m.in aktora Zbigniewa Zamachowskiego i Jacka Braciaka czy szczecińskich artystów i dziennikarzy - Arkadiusza Buszkę, Adama Dzieciniaka czy Martina Hanfa.

W roli tytułowej występuje Jakub Gierszał, znany m.in. z filmu „Sala Samobójców”. Narratorem jest Wojciech Malajkat.

Serial rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy Karski ma 25 lat - zdradza reżyser i autor Krzysztof Czeczot.

- Kończy się w roku 1944 kiedy już około 30-letni Jan Karski dociera do Białego Domu i tam przekazuje prezydentowi Rooseveltowi wiadomości, które niósł ze sobą jako emisariusz rządu polskiego. Czyli opowieść o wojnie w Polsce i Holokauście - zapowiada Czeczot.

Premiera radiowego serialu w styczniu 2016 roku. Produkcja powstała również w wersji komiksowej i jako gra miejska - specjalnie dla szkół do prowadzenia interaktywnych lekcji historii.

- Za tym idzie szereg dodatkowych zdarzeń. Będzie strona internetowa poświęcona Janowi Karskiemu, co ważne - w komiksie, tak żeby dostęp do niej był atrakcyjny dla młodych ludzi. Do tego gra miejska o człowieczeństwie, bohaterstwie, o tym jak ważne w życiu jest mieć ideały - mówi reżyser i autor Krzysztof Czeczot.

Serial audio 'Jan Karski'. Fot. Radio Szczecin

Serial audio pt. „Jan Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939-1945. Od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z Franklinem D. Rooseveltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.

W trakcie tej siedmiogodzinnej opowieści, którą podzieliliśmy na 13 odcinków, opowiadamy w jakich sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera. Od początku wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbiciu Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres „londyński” zakończony wizytą w Białym Domu.

Serial „Jan Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru, potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce. Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.

W serialu wykorzystano fragmenty książki Jana Karskiego „Tajne państwo” wydawnictwa Znak Horyzont. Partnerami wydania jest Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Polski.

Serial realizowany jest w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim oraz włoskim. Lektorem czytającym ścieżkę dialogową w języku polskim jest niezwykle popularny Janusz Szydłowski. Muzykę do serialu komponuje Adam Walicki. Słuchowisko powstało przy współpracy z firmą Osorno Production.
Zapowiedź Anny Łukaszek.
Zapowiedź Anny Łukaszek.
Serial audio "Jan Karski" - na zdjęciu odtwórca głównej roli Jakub Gierszał. Fot. Radio Szczecin
Serial audio "Jan Karski" - na zdjęciu odtwórca głównej roli Jakub Gierszał. Fot. Radio Szczecin
"Jan Karski". Fot. Radio Szczecin
"Jan Karski". Fot. Radio Szczecin

Zobacz także

2015-10-17, godz. 15:26 Szczecinianki nagrodzone Szczecinianki laureatkami prestiżowego konkursu na najlepsze książki psychologiczne. Beata Bugajska i Celina Timoszyk-Tomczak z Uniwersytetu Szczecińskiego zdobyły Nagrode Teofrasta. » więcej 2015-10-17, godz. 07:52 Polak w finale Konkursu Chopinowskiego Jeden Polak, Szymon Nehring, będzie reprezentował nasz kraj w finale 17. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. O udział w nim walczyło 20 pianistów z 12 krajów. » więcej 2015-10-16, godz. 13:40 Młode talenty poszukiwane. Startuje SMAK W Myśliborzu startują poszukiwania młodych talentów. Kilkudziesięciu wokalistów, autorów tekstów i muzyki wystąpi na kultowym festiwalu SMAK. Powalczą o nagrody finansowe oraz wyróżnienia pod nazwą "Szczeble do kariery". » więcej 2015-10-15, godz. 12:36 Szczecinianie promują muzykę elektroniczną Grają muzykę deep house, techno czy minimal, pochodzą z naszego regionu i można ich posłuchać na pierwszej części składanki "Elektroniczny Szczecin". » więcej 2015-10-14, godz. 16:34 Zdjęcie filharmonii w finale międzynarodowego konkursu Fotograf z Rumunii zrobił zdjęcie nowej szczecińskiej Filharmonii i znalazł się w finale prestiżowego międzynarodowego konkursu fotografii architektury Arcaid Awards 2015. » więcej 2015-10-11, godz. 17:59 "Cały Szczecin śpiewa...". Chórzyści z całej Polski w filharmonii 300 chórzystów z całej Polski na finale projektu "Cały Szczecin śpiewa…" . W niedzielę hol główny szczecińskiej filharmonii zapełnił się chórzystami, którzy przyjechali z różnych stron naszego kraju, by wspólnie śpiewać… » więcej 2015-10-09, godz. 11:36 Polityka nie przeszkodzi w występie chóru Chór Aleksandrowa wystąpi w Szczecinie. W ubiegłym roku koncert rosyjskiego chóru został odwołany, a przyczyną była wojna na wschodzie Ukrainy. » więcej 2015-10-08, godz. 13:42 Chcesz śpiewać? Chór czeka Sala senatu Akademii Morskiej zamieni się w czwartek w studio przesłuchań. Wszyscy, którzy chcieliby śpiewać, poznawać nowych ludzi i podróżować, mogą sprawdzić swoje umiejętności. Nie trzeba być studentem Akademii Morskiej. » więcej 2015-10-05, godz. 18:38 Dokument o Mrożku, film z Afryki. Niedługo rusza SEFF [ZDJĘCIA] Konkurs, specjalne pokazy, filmowe eksperymenty i projekcje obrazów sprzed ponad stu lat - za niespełna dwa tygodnie startuje Szczecin European Film Festival. Partnerem tego wydarzenia jest Radio Szczecin. » więcej 2015-10-05, godz. 14:11 Nie żyje autor popularnych kryminałów Nie żyje Henning Mankell. Autor popularnych także w Polsce kryminałów od miesięcy chorował na raka płuc. » więcej
415416417418419420421