Nowy serial radiowy w gwiazdorskiej obsadzie wkrótce na naszej antenie. To opowieść o legendarnym kurierze i emisariuszu władz Polskiego Państwa Podziemnego.
Usłyszycie m.in aktora Zbigniewa Zamachowskiego i Jacka Braciaka czy szczecińskich artystów i dziennikarzy - Arkadiusza Buszkę, Adama Dzieciniaka czy Martina Hanfa.
W roli tytułowej występuje Jakub Gierszał, znany m.in. z filmu „Sala Samobójców”. Narratorem jest Wojciech Malajkat.
Serial rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy Karski ma 25 lat - zdradza reżyser i autor Krzysztof Czeczot.
- Kończy się w roku 1944 kiedy już około 30-letni Jan Karski dociera do Białego Domu i tam przekazuje prezydentowi Rooseveltowi wiadomości, które niósł ze sobą jako emisariusz rządu polskiego. Czyli opowieść o wojnie w Polsce i Holokauście - zapowiada Czeczot.
Premiera radiowego serialu w styczniu 2016 roku. Produkcja powstała również w wersji komiksowej i jako gra miejska - specjalnie dla szkół do prowadzenia interaktywnych lekcji historii.
- Za tym idzie szereg dodatkowych zdarzeń. Będzie strona internetowa poświęcona Janowi Karskiemu, co ważne - w komiksie, tak żeby dostęp do niej był atrakcyjny dla młodych ludzi. Do tego gra miejska o człowieczeństwie, bohaterstwie, o tym jak ważne w życiu jest mieć ideały - mówi reżyser i autor Krzysztof Czeczot.
Serial audio pt. „Jan Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939-1945. Od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z Franklinem D. Rooseveltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.
W trakcie tej siedmiogodzinnej opowieści, którą podzieliliśmy na 13 odcinków, opowiadamy w jakich sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera. Od początku wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbiciu Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres „londyński” zakończony wizytą w Białym Domu.
Serial „Jan Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru, potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce. Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.
W serialu wykorzystano fragmenty książki Jana Karskiego „Tajne państwo” wydawnictwa Znak Horyzont. Partnerami wydania jest Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego oraz Muzeum Historii Polski.
Serial realizowany jest w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim oraz włoskim. Lektorem czytającym ścieżkę dialogową w języku polskim jest niezwykle popularny Janusz Szydłowski. Muzykę do serialu komponuje Adam Walicki. Słuchowisko powstało przy współpracy z firmą Osorno Production.
Zobacz także
2015-08-09, godz. 09:25
Owacje dla filmu o marzeniach
Film dokumentalny "Mów mi Marianna" Karoliny Bielawskiej nagrodzony owacjami na stojąco. Na 42 Ińskie Lato Filmowe przyjechała bohaterka dokumentu tytułowa Marianna i spotkała się z widzami.
» więcej
2015-08-08, godz. 10:19
Grechuta Festival w Świnoujściu. Nagroda publiczności wręczona
Znamy zwycięzców konkursu publiczności podczas Grechuta Festival w Świnoujściu. Nagrodę "Bursztynowego Serca Szczerozłotego" otrzymał zespół Dzień Dobry z Bielska-Białej.
» więcej
2015-08-08, godz. 08:54
Kino nad jeziorem i spotkania z gwiazdami. Rusza Lato Filmowe
Ruszyło 42. Ińskie Lato Filmowe. Organizatorzy festiwalu przygotowali pokazy niemal stu filmów, spotkania z reżyserami i aktorami oraz koncerty i wystawy.
» więcej
2015-08-06, godz. 22:00
Wielkie gwiazdy w Kołobrzegu [ZDJĘCIA]
Katarzyna Figura, Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Saramonowicz i Janusz Chabior - to tylko niektórzy goście startującego w czwartek festiwalu "Sensacyjne Lato Filmów" w Kołobrzegu.
» więcej
2015-08-06, godz. 12:47
Gratka dla kinomaniaków. Rusza festiwal filmów sensacyjnych
Sensacyjne Lato Filmów rusza w czwartek w Kołobrzegu. Podczas tegorocznej edycji festiwalu widzowie obejrzą ponad 30 produkcji z 15 krajów.
» więcej
2015-08-06, godz. 11:09
Ostatnia wycieczka z przewodnikiem
Ostatni dzień na bezpłatne zwiedzanie gmachu szczecińskiej filharmonii. Kończy się cykl wakacyjnych wycieczek.
» więcej
2015-08-04, godz. 20:51
Twórczość Szymanowskiego na Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA]
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum wystartował w Heringsdorfie i Świnoujściu. Jedenasta edycja imprezy jest poświęcona twórczości Karola Szymanowskiego.
» więcej
2015-08-04, godz. 07:09
Repertuar Osieckiej, wykonanie Groniec [ZDJĘCIA]
Katarzyna Groniec zaśpiewała repertuar Agnieszki Osieckiej. Artystka wystąpiła na świnoujskim Grechuta Festival.
» więcej
2015-08-03, godz. 20:17
Danuta Grechuta rozpoczęła festiwal w Świnoujściu [WIDEO, ZDJĘCIA]
Spotkanie z Danutą Grechutą zainaugurowało Grechuta Festival w Świnoujściu. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób.
» więcej
2015-08-03, godz. 07:04
Muzyczne gwiazdy w świnoujskim amfiteatrze
Nadmorski kurort przez tydzień będzie stolicą twórczości jednego z najważniejszych artystów w historii polskiej muzyki. W Świnoujściu rusza w poniedziałek Grechuta Festival.
» więcej