Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Inauguracja Opery na Zamku. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Inauguracja Opery na Zamku. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Szczecińska Opera wróciła do Zamku Książąt Pomorskich. W piątek wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej siedziby.
O godz. 18 rozpoczęła się gala inauguracyjna, podczas której widzowie mogli m.in. obejrzeć spektakl baletowy przedstawiający kilkusetletnią historię szczecińskiego Zamku.

Nowa "twarz" Opery większości podobała się. - Na razie wygląda to oszałamiająco. Jest piękne wejście, zobaczymy co dalej - oceniali widzowie, którzy przyszli na otwarcie. - Piękne czarne granity. Ślicznie to wygląda. Nareszcie Szczecin ma operę z prawdziwego zdarzenia.

Przydługa inauguracja pozwoliła sprawdzić akustykę wyremontowanego teatru. - Akustyka jest piękna. Wszystko zrobione jest tak jak trzeba. Nie ma porównania do tego, co było - komentowali widzowie. - Przepiękna sala ze wspaniałym wystrojem.

Po gali rozpoczął się spektakl "Bal maskowy" Giuseppe Verdiego z udziałem światowej sławy mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej. - Aria, którą śpiewa Ulryka jest taką popisową arią, w której trzeba mieć i "doły", i "góry", i takie mroczne zabarwienie głosu - mówiła przed premierą.

"Bal maskowy", czyli opowieść o władzy i zemście oraz miłości króla Gustawa do żony swojego największego przyjaciela wzruszyła widownię.

- To było wielkie przeżycie. Wzruszyłam się. Piękne głosy, wspaniała scenografia, piękne stroje. Warto było przyjść - oceniali po spektaklu.

Na premierę zaproszeni zostali też poprzedni dyrektorzy teatru. Wśród nich Warcisław Kunc, który zapoczątkował przebudowę. - Ponieśliśmy tutaj wiele ofiar. Chyba niesłusznie i niepotrzebnie, ale to jest taka cena. Cieszę się, że przebudowa się zakończyła. Niech to służy społeczeństwu, Operze i baletowi. Niech się rozwija - mówił Kunc.

Kolejny "Bal maskowy" już w sobotę wieczorem. Wcześniej, w ramach nowego otwarcia, odbędzie się sesja operologiczna.

Remont szczecińskiej Opery na Zamku trwał kilka lat. Kosztował ponad 70 milionów złotych.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Realizacja: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]

Zobacz także

2019-02-11, godz. 07:36 Nagrody BAFTA wręczone. Triumf "Faworyty", "Zimna wojna" bez statuetek Tegoroczne BAFTY rozdane. Mimo czterech nominacji dla "Zimnej Wojny", film Pawła Pawlikowskiego nie otrzymał żadnego wyróżnienia. » więcej 2019-02-10, godz. 13:52 Łukasz Żal otrzymał nagrodę ASC Autor zdjęć do filmu "Zimna wojna" Łukasz Żal otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych ASC. O wyróżnienie to ubiegali się także operatorzy pracujący przy takich filmach jak "Roma", "Narodziny gwiazdy"… » więcej 2019-02-10, godz. 13:02 "Każdy ma to coś". Filharmonia pokaże spektakl "Kim był Oz" Przygody Dorotki i jej małego towarzysza Toto w symfonicznej odsłonie będzie można zobaczyć w niedzielę w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Odbędzie się tam premiera spektaklu muzycznego zatytułowanego "Kim… » więcej 2019-02-10, godz. 08:02 "Zimna wojna" może zdobyć cztery nagrody BAFTA "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego ma w niedzielę szansę na cztery nagrody BAFTA. To brytyjskie odpowiedniki Oscarów. » więcej 2019-02-09, godz. 09:47 Gala wręczenia "Muzycznych Oscarów" już w niedzielę W Los Angeles trwają ostatnie przygotowania do do niedzielnej 61. ceremonii rozdania nagród Grammy. Nazywany są potocznie "Muzycznymi Oscarami" i należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie. » więcej 2019-02-09, godz. 08:05 "Niewypowiedziane" na 40 lat Kany Teatr Kana w Szczecinie świętuje 40. urodziny. Swój flagowy projekt "OKNO" w tym roku poświęcił sobie i podczas edycji zatytułowanej Głosy Kany zespół dzieli się własnymi doświadczeniami. » więcej 2019-02-08, godz. 20:56 Puszcza Bukowa pełna legend Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej. » więcej 2019-02-08, godz. 15:22 Szwedzki muzyk "wpadł w sidła" politycznej poprawności Wyrażanie własnych poglądów może mieć w Szwecji ponure konsekwencje. Przekonał się o tym Klas Qvist, czyli szwedzki muzyk, który zaczął pisać felietony na prawicowej stronie internetowej. To nie spodobało się lokalnej gazecie… » więcej 2019-02-08, godz. 12:53 Co łączy Szczecin i Berlin? Można było dowiedzieć się tego w bibliotece ProMedia Przy sali wypełnionej słuchaczami po brzegi w bibliotece ProMedia w Szczecinie dr Piotr Fiuk opowiadał w czwartek wieczorem o związkach urbanistyki i architektury Szczecina oraz Berlina z przełomu XIX i XX wieku. » więcej 2019-02-07, godz. 16:27 Szczecinianie budują kolejnego żurawia Rzeźbiarz Stanisław Motyka, zaprosił mieszkańców Szczecina na warsztaty rzeźbiarskie, których tematem są szczecińskie żurawie portowe. Jest to część większego projektu, którego efektem będzie przestrzenna instalacja Motyki… » więcej
220221222223224225226