Szczecińska Opera wróciła do Zamku Książąt Pomorskich. W piątek wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej siedziby.
Nowa "twarz" Opery większości podobała się. - Na razie wygląda to oszałamiająco. Jest piękne wejście, zobaczymy co dalej - oceniali widzowie, którzy przyszli na otwarcie. - Piękne czarne granity. Ślicznie to wygląda. Nareszcie Szczecin ma operę z prawdziwego zdarzenia.
Przydługa inauguracja pozwoliła sprawdzić akustykę wyremontowanego teatru. - Akustyka jest piękna. Wszystko zrobione jest tak jak trzeba. Nie ma porównania do tego, co było - komentowali widzowie. - Przepiękna sala ze wspaniałym wystrojem.
Po gali rozpoczął się spektakl "Bal maskowy" Giuseppe Verdiego z udziałem światowej sławy mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej. - Aria, którą śpiewa Ulryka jest taką popisową arią, w której trzeba mieć i "doły", i "góry", i takie mroczne zabarwienie głosu - mówiła przed premierą.
"Bal maskowy", czyli opowieść o władzy i zemście oraz miłości króla Gustawa do żony swojego największego przyjaciela wzruszyła widownię.
- To było wielkie przeżycie. Wzruszyłam się. Piękne głosy, wspaniała scenografia, piękne stroje. Warto było przyjść - oceniali po spektaklu.
Na premierę zaproszeni zostali też poprzedni dyrektorzy teatru. Wśród nich Warcisław Kunc, który zapoczątkował przebudowę. - Ponieśliśmy tutaj wiele ofiar. Chyba niesłusznie i niepotrzebnie, ale to jest taka cena. Cieszę się, że przebudowa się zakończyła. Niech to służy społeczeństwu, Operze i baletowi. Niech się rozwija - mówił Kunc.
Kolejny "Bal maskowy" już w sobotę wieczorem. Wcześniej, w ramach nowego otwarcia, odbędzie się sesja operologiczna.
Remont szczecińskiej Opery na Zamku trwał kilka lat. Kosztował ponad 70 milionów złotych.
Dodaj komentarz 1 komentarz
Zobacz także
2013-04-27, godz. 16:00
Chrześcijanie wschodni przygotowują się do świąt
Chrześcijanie obrządku wschodniego w niedzielę rozpoczynają Wielki Tydzień, który jest przygotowaniem do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
» więcej
2013-04-27, godz. 11:14
Zatrzymaj się na dłużej w muzeum
Dzień Wolnej Sztuki rozpocznie się w południe w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
» więcej
2013-04-26, godz. 21:35
Złote Pointy i stypendia dla tancerzy przyznane
Kristov Szabo z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie został laureatem "Złotych Point 2013" oraz najlepszym absolwentem szkół baletowych w Polsce.
» więcej
2013-04-26, godz. 16:26
Balet w Operze dla każdego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, który przypada w poniedziałek, szczecińska Opera na Zamku przygotowała lekcję otwartą baletu.
» więcej
2013-04-26, godz. 15:28
Muzeum kawy powstanie w Szczecinie [WIDEO]
Ponad pół setki historycznych urządzeń do parzenia kawy będzie można obejrzeć w pierwszym w Szczecinie muzeum tego napoju.
» więcej
2013-04-25, godz. 16:57
Data pierwszego koncertu już znana, a jak idą prace? [ZDJĘCIA, WIDEO]
Pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Szczecińskiej odbędzie się pod koniec lutego przyszłego roku. Prace przyśpieszają zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.
» więcej
2013-04-25, godz. 13:00
Po klasyce czas na taniec współczesny
Młodzi tancerze m.in. z Polski, Niemiec, Białorusi i Litwy walczą w Szczecinie o Złote Pointy. W czwartek uczestnicy międzynarodowego turnieju baletowego pokażą układy tańca współczesnego.
» więcej
2013-04-24, godz. 21:30
Caryca w roli głównej
Naga Caryca na okładce czasopisma dla mężczyzn, koszulka z wizerunkiem Katarzyny II, Imperatorka na puszce paprykarzu szczecińskiego i z własną marką wina - wyobraźnia studentów nie zna granic.
» więcej
2013-04-24, godz. 15:37
Młodzi tancerze rozpoczynają walkę
Uczniowie i absolwenci szkół baletowych m.in. z Polski, Niemiec, Białorusi i Litwy będą walczyć o Złote Pointy. W Szczecinie rozpoczyna się międzynarodowy turniej baletowy.
» więcej
2013-04-24, godz. 14:52
Caryca jako znak marketingowy Szczecina [ZDJĘCIA]
Paprykarz szczeciński z podobizną carycy Katarzyny II, wideo, na którym imperatorka odwiedza współczesny Szczecin czy pocztówki i obrazy z jej wizerunkiem. To tylko niektóre z prac wykonanych przez studentów Akademii Sztuki. Uważają…
» więcej