Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
W poniedziałek muzeum Przełomy zostało otwarte. Pokazuje najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce po wojnie w naszym regionie.
W podziemnych salach wystawowych można zobaczyć filmy, zdjęcia, a także dzieła sztuki na wielkiej interaktywnej wystawie. Najwięcej przestrzeni zajmują tzw. polskie miesiące, które tu na Pomorzu Zachodnim budowały tożsamość mieszkańców tych ziem.

Na otwarcie muzeum przyszedł Henryk Toczek - brat zamordowanego w grudniu 1970 roku Zygmunta Toczka. - Wróciłem do stoczni. Powiedziałem: rodzice, ja się zemszczę za śmierć brata. Nie popuszczę tego.

Swoich znajomych na zdjęciach szukał Andrzej Milczanowski, były działacz opozycji demokratycznej. - Widziałem Bałukę, Jurczyka, Radziewicza, mógłbym wymieniać dalej.

Dziesięć lat zabiegałam o utworzenie takiego muzeum - wspominała dziś Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, twórczyni Przełomów.

- To jest lustro. W nim się mają szczecinianie odbić i zobaczyć jakie mieli niesamowite dzieje, jacy ludzie tu mieszkali. Pozbyć się wreszcie kompleksów, które trawią Szczecin od wielu lat. Na prawdę nie mamy się czego wstydzić - mówi Kuchcińska-Kurcz.

Oprócz eksponatów w muzeum są też prezentowane dzieła i instalacje najlepszych polskich artystów.
Relacja Grzegorza Gibasa
Centrum Dialogu "Przełomy", Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Centrum Dialogu "Przełomy", Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Centrum Dialogu "Przełomy", Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Centrum Dialogu "Przełomy", Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]

Zobacz także

2014-08-12, godz. 07:06 "Ta muzyka dodaje skrzydeł". Utwory Kilara zabrzmiały w katedrze 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 'Sacrum Non Profanum' rozpoczął się w poniedziałek w szczecińskiej katedrze. Na początek były utwory Wojciecha Kilara. » więcej 2014-08-11, godz. 07:19 Filmowe potrawy w Ińsku Szarlotkę z 'Rzezi' Romana Polańskiego i zupę z pora z 'Dziennika Bridget Jones' można spróbować na tegorocznym Lecie Filmowym w Ińsku. » więcej 2014-08-11, godz. 07:04 Twórczość Wojciecha Kilara zdominuje Sacrum Non Profanum Twórczość Wojciecha Kilara - zmarłego pod koniec ubiegłego roku polskiego kompozytora - będzie dominować na 10. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym 'Sacrum Non Profanum'. » więcej 2014-08-10, godz. 14:28 Wystawa o Kilarze otwiera Sacrum Non Profanum Wystawą 'Wojciech Kilar - teraz, teraz, teraz i amen' w Zamku Książąt Pomorskich rozpocznie się 10. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. » więcej 2014-08-10, godz. 14:07 Duchowa uczta i najlepsza zapowiedź festiwalu Ponad setka chórzystów wystąpiła w szczecińskiej katedrze. Podczas niedzielnej mszy w południe zaśpiewał Chór Akademicki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego z towarzyszeniem solistów z Warszawy i Hiszpanii. » więcej 2014-08-10, godz. 08:08 Msza z niezwykłą oprawą w katedrze Ponad setka chórzystów z Hiszpanii i Polski gości w Szczecinie. Przygotowują się do inauguracyjnego koncertu 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum. Koncert w poniedziałek w katedrze, ale śpiewaków będzie można… » więcej 2014-08-09, godz. 15:28 "Energetyczny" początek filmowego święta w Ińsku Najnowsze kino polskie dominuje na 41. Ińskim Lecie Filmowym. » więcej 2014-08-09, godz. 11:23 Marek Grechuta patronem świnoujskiego amfiteatru Świnoujski amfiteatr od piątku nosi imię Marka Grechuty. Na uroczystość nadania imienia połączoną z koncertem 'Ocalić od zapomnienia' przyjechała wdowa po zmarłym artyście. » więcej 2014-08-08, godz. 12:34 Maluch cabrio i polonez sanitarka stanęły w Zajezdni Sztuki [ZDJĘCIA] Polonez sanitarka z silnikiem nie do zdarcia i czerwony maluch w wersji cabrio - to dwa nowe eksponaty szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji. Samochody można już oglądać. » więcej 2014-08-06, godz. 10:09 Andrzej Rosiewicz w Radiu Szczecin Wolność na Kremlu w Moskwie była jedynie za czasów Michaiła Gorbaczowa - tak mówi Andrzej Rosiewicz. Satyryk i piosenkarz był gościem porannego programu Radia Szczecin. » więcej
445446447448449450451