Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Witold Pilecki, organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, został zabity przez komunistyczne władze, ponieważ znał prawdę o współpracy z gestapo premiera Cyrankiewicza - tak twierdzi Tadeusz Płużański, autor książki "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy".
Promocja publikacji odbyła się w poniedziałek wieczorem w klubie 13 Muz w Szczecinie.

- Poznał prawdę o Cyrankiewiczu i jego roli w obozie Auschwitz, kiedy wspólnie tam przebywali. Okazuje się, że Józef Cyrankiewicz donosił gestapo, był konfidentem. Rotmistrz Pilecki posiadł tę wiedzę, a w takiej sytuacji trudno sobie wyobrazić, żeby mógł przeżyć w momencie, kiedy Cyrankiewicz zostaje premierem - twierdzi autor.

Płużański zbadał też życiorysy osób, które doprowadziły do skazania i zamordowania Witolda Pileckiego. Jak mówi autor książki, rotmistrza zabili ludzie, którzy nie wierzyli w ideologię komunistyczną, tylko chcieli robić karierę. - Pragmatyka. Oni sprzedali się "czerwonemu diabłu" - dodaje Płużański.

Rotmistrz Witold Pilecki był autorem raportów o Holokauście. Próbował zorganizować powstanie w Auschwitz. Został zamordowany przez komunistyczne władze w 1948 rok.

Tadeusz Płużański jest historykiem, dziennikarzem, publicystą oraz prezesem Fundacji Łączka, która poszukuje szczątków zamordowanych przez komunistów działaczy niepodległościowych. Dowódcą jego ojca był Witold Pilecki.
- Poznał prawdę o Cyrankiewiczu i jego roli w obozie Auschwitz, kiedy wspólnie tam przebywali. Okazuje się, że Józef Cyrankiewicz donosił gestapo, był konfidentem - twierdzi Tadeusz Płużański, autor książki "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy".
- Pragmatyka. Oni sprzedali się "czerwonemu diabłu" - mówi Płużański.

Zobacz także

2017-05-21, godz. 17:50 Festiwal muzyki dawnej w Trafostacji Sztuki W niedzielę wieczorem wystąpi międzynarodowa Orkiestra Fundacji Akademii Muzyki Dawnej pod batutą Pawła Osuchowskiego - zagra dzieło Ludwiga van Beethovena. » więcej 2017-05-21, godz. 15:13 "Człowiek z żelaza" i "Lalka" w Filharmonii Muzyka z takich filmów jak „Lalka”, „Pożegnanie z Marią” czy „Człowiek z żelaza” zabrzmi w szczecińskiej filharmonii. » więcej 2017-05-20, godz. 23:04 Znamy finalistki szóstej edycji Gryfii Znamy autorki nominowane do Gryfii - Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki. Nazwiska pretendentek ogłoszono podczas Warszawskich Targów Książki. » więcej 2017-05-20, godz. 17:18 Andrzej i Antoni Krauze uhonorowani Nagrodą im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Krauze - grafiki i rysownik oraz jego brat Antoni Krauze - reżyser między innymi "Czarnego Czwartku" i "Smoleńska" zostali uhonorowani Nagrodą im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odbyła się podczas VII Kongresu… » więcej 2017-05-20, godz. 09:15 Wieczór z Mickiewiczem na zamkowym dziedzińcu w gwiazdorskiej obsadzie Mało znane utwory wieszcza na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie czytała aktorska rodzina: Maria Seweryn i jej ojciec Andrzej Seweryn. Spotkanie literackie odbyło się w ramach cyklu Salon Poezji. » więcej 2017-05-19, godz. 10:08 Amerykański pokaz filmu "Kościuszko: Człowiek, który wyprzedzał swoje czasy" W Waszyngtonie odbył się pokaz filmu "Kościuszko: Człowiek, który wyprzedzał swoje czasy". W projekcji z udziałem amerykańskich widzów wziął udział twórca filmu Alex Storożyński. » więcej 2017-05-18, godz. 20:48 Nowy kierunek w Trafostacji Sztuki [ZDJĘCIA] Pierwsza wystawa pod nową dyrekcją Stanisława Rukszy w Trafostacji Sztuki w Szczecinie podejmuje jeden z najgorętszych tematów współczesnej Europy. Wystawa nosi tytuł "The Wall. Art Face To Face With Borders". » więcej 2017-05-17, godz. 08:59 Rozpoczyna się Festiwal Filmowy w Cannes W Cannes na francuskim Lazurowym Wybrzeżu rozpoczyna się festiwal filmowy. To już 70. odsłona tej imprezy będącej świętem światowego kina. Rozdanie nagród - 28 maja. » więcej 2017-05-16, godz. 21:42 Wystawa węgierska w Szczecinie [ZDJĘCIA] Tylko do soboty oglądać można w Szczecinie wystawę pod nawą „Węgry w XIX i XX wieku”. » więcej 2017-05-16, godz. 14:51 Szczecińskie Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej [ZDJĘCIA] „Węgry w XIX i XX wieku” - wykład pod takim hasłem odbędzie się we wtorek w Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie. To kontynuacja spotkań w ramach szczecińskich Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. » więcej
336337338339340341342