Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Witold Pilecki, organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, został zabity przez komunistyczne władze, ponieważ znał prawdę o współpracy z gestapo premiera Cyrankiewicza - tak twierdzi Tadeusz Płużański, autor książki "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy".
Promocja publikacji odbyła się w poniedziałek wieczorem w klubie 13 Muz w Szczecinie.

- Poznał prawdę o Cyrankiewiczu i jego roli w obozie Auschwitz, kiedy wspólnie tam przebywali. Okazuje się, że Józef Cyrankiewicz donosił gestapo, był konfidentem. Rotmistrz Pilecki posiadł tę wiedzę, a w takiej sytuacji trudno sobie wyobrazić, żeby mógł przeżyć w momencie, kiedy Cyrankiewicz zostaje premierem - twierdzi autor.

Płużański zbadał też życiorysy osób, które doprowadziły do skazania i zamordowania Witolda Pileckiego. Jak mówi autor książki, rotmistrza zabili ludzie, którzy nie wierzyli w ideologię komunistyczną, tylko chcieli robić karierę. - Pragmatyka. Oni sprzedali się "czerwonemu diabłu" - dodaje Płużański.

Rotmistrz Witold Pilecki był autorem raportów o Holokauście. Próbował zorganizować powstanie w Auschwitz. Został zamordowany przez komunistyczne władze w 1948 rok.

Tadeusz Płużański jest historykiem, dziennikarzem, publicystą oraz prezesem Fundacji Łączka, która poszukuje szczątków zamordowanych przez komunistów działaczy niepodległościowych. Dowódcą jego ojca był Witold Pilecki.
- Poznał prawdę o Cyrankiewiczu i jego roli w obozie Auschwitz, kiedy wspólnie tam przebywali. Okazuje się, że Józef Cyrankiewicz donosił gestapo, był konfidentem - twierdzi Tadeusz Płużański, autor książki "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy".
- Pragmatyka. Oni sprzedali się "czerwonemu diabłu" - mówi Płużański.

Zobacz także

2014-07-28, godz. 12:36 Nowa książka do posłuchania w Radiu Szczecin "Tajemnica Pani Ming" - Erica Emmanuela Schmitta to nasza kolejna propozycja w cyklu „Książka do posłuchania". » więcej 2014-07-27, godz. 19:26 Zaśpiewali wspólnie patriotyczne pieśni. Pamiętają je z dzieciństwa [ZDJĘCIA] "Płynie Wisła, płynie", "Marsz, marsz Polonia" i "Ułani, ułani" - m.in. takie patriotyczne pieśni można było usłyszeć na pl. Lotników w Szczecinie. We wspólnym śpiewaniu wzięło udział około 300 osób. Każdy, kto przyszedł… » więcej 2014-07-27, godz. 15:00 Wieczorna propozycja dla miłośników filmu nad jeziorem W niedzielę ostatni dzień Dąbskich Wieczorów Filmowych. Z tej okazji, w hangarze na plaży w Dąbiu odbędzie się koncert Michał Grobelny Trio. » więcej 2014-07-27, godz. 11:42 Korowód i koncerty. Neptunalia w Trzebieży Król mórz i oceanów zszedł w sobotę na ląd i przejął władzę w Trzebieży. O godzinie 15 na tamtejszej plaży rozpoczęły się Neptunalia. » więcej 2014-07-27, godz. 10:17 Ostatni dzień jarmarkowych atrakcji Jeszcze tylko w niedzielę można odwiedzać Jarmark Jakubowy przed szczecińską katedrą. » więcej 2014-07-26, godz. 13:11 Sobota w klimatach ludowych na zamkowym dziedzińcu II Szczeciński Festiwal Folkloru rozpocznie się o 15 na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2014-07-24, godz. 15:05 Zamiast kwiatów i zniczy - pomoc Syrii W ten sposób inicjatorzy projektu "Płonące miasto - żywy pomnik" chcą upamiętnić 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. » więcej 2014-07-24, godz. 13:25 Spotkania, projekcje i warsztaty. Startują Dąbskie Wieczory Filmowe Ważne i uznane filmy, spotkania aktorami i reżyserami oraz warsztaty filmowe. Do tego pokazy na świeżym powietrzu. W czwartek ruszają VIII Dąbskie Wieczory Filmowe. » więcej 2014-07-24, godz. 12:14 Paranienormalni w Radiu Szczecin Kabareciarze w środę wystąpili w rewalskim amfiteatrze, a w czwartek odwiedzili terenowe studio Radia Szczecin w Rewalu. » więcej 2014-07-23, godz. 12:55 Teatr Polski jak paryski Luwr [WIZUALIZACJE] Tak ma wyglądać po rozbudowie szczeciński teatr. Projekt właśnie powstaje w krakowskiej firmie Loegler. » więcej
462463464465466467468