Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Agata Zubel i Nikola Kołodziejczyk. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Agata Zubel i Nikola Kołodziejczyk. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Filharmonia Szczecińska oddała hołd swojemu patronowi. W grudniu przypada 140. rocznica urodzin Mieczysława Karłowicza - taternika i kompozytora. Z tej okazji w piątek wieczorem odbył się koncert z dziełami patrona.
Rune Bergman - dyrektor artystyczny Filharmonii wraz z orkiestrą zagrał poemat symfoniczny „Stanisław i Anna Oświecimowie" uważany przez wielu muzykologów za najdoskonalszy w twórczości kompozytora. Inspiracją do napisania utworu była miłosna historia "Romea i Julii".

W drugiej części koncertu zabrzmiały pieśni Mieczysława Karłowicza, w opracowaniu Nikoli Kołodziejczyka. Melomanom bardzo się podobało.

- Szczególna barwa głosu, piękny koncert i szkoda, że tak krótko - mówili słuchacze.

W koncercie wystąpiła też sopranistka Agata Zubel.

- Nie trzeba było mnie długo namawiać. Nagraliśmy podobną płytę z piosenkami Witolda Lutosławskiego, a tym razem sytuacja trochę się rozrosła, bo jest big band i wielka orkiestra symfoniczna, więc aparat brzmieniowy był dużo większy. To była też wspaniała przygoda - przyznała Zubel.

14 grudnia ukaże się album: "Karłowicz. Filharmonia. Szczecin", płyta na której w roli głównej występuje wirtuoz skrzypiec, szczecinianin Bartłomiej Nizioł.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-11-28, godz. 06:33 Legenda jazzu w Szczecinie. Tomasz Stańko w filharmonii [ZDJĘCIA] Tomasz Stańko wystąpił w poniedziałek wieczorem w szczecińskiej filharmonii. Koncert jednego z najwybitniejszych trębaczy jazzowych zgromadził komplet publiczności. » więcej 2017-11-27, godz. 18:47 Chronią niematerialne dziedzictwo regionu W poniedziałek stowarzyszenie "Edukacja, Nauka, Kultura" podsumowało projekt związany z Sanktuarium Najświętszej Marii Panny w Brzesku koło Pyrzyc. » więcej 2017-11-27, godz. 07:53 Wyśpiewali Grand Prix. Szczeciński chór najlepszy w Lublinie Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zdobył główną nagrodę na II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej "Cantantes Lublinensis" w Lublinie. » więcej 2017-11-26, godz. 14:06 Polska sztuka pojechała do Chin Wystawy, projekcje filmów oraz koncerty składają się na program II Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki, który za cel stawia sobie promowanie polskiej kultury i sztuki w Chinach. W tym roku organizatorzy zaplanowali m.in. weekend z twórcami… » więcej 2017-11-26, godz. 08:57 Klasyczne transformacje w Trafo. Młody wiolonczelista zrobił wrażenie Niespełna 15-letni wiolonczelista z Warszawy Gustaw Bafeltowski zagrał w Szczecinie razem z Orkiestrą Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Koncert młodego artysty z orkiestrą był nagrodą XIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im… » więcej 2017-11-25, godz. 17:45 Drugi rok programu Bardzo Młoda Kultura Kreatywność i silne poczucie własnej wartości oraz umiejętność współpracy to główne cele ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. Działaniami finansowanymi przez Narodowe Centrum Kultury, skierowanymi do młodzieży i dzieci… » więcej 2017-11-25, godz. 16:41 Muzyczny koktajl w Trafostacji Klasyczne transformacje w Trafostacji Sztuki w Szczecinie w ramach cyklu "Regaty historyczne". » więcej 2017-11-24, godz. 20:44 Benefis muszkieterów kamery w Książnicy Pomorskiej To był wieczór pełen wspomnień, wzruszeń i spotkań po latach. W Książnicy Pomorskiej odbył się benefis trzech muszkieterów: Gerarda Aniołkowskiego, Leszka Foltyna i Jana Kuczery - wieloletnich operatorów kamery szczecińskiego… » więcej 2017-11-24, godz. 12:57 Koguty i żaby z witraży. Niecodzienne rzeźby do zobaczenia w Szczecinie Rzeźby z witraży można oglądać w galerii przy alei Wojska Polskiego w Szczecinie. Autorką prac jest Ewa Sawka, żona szczecińskiego rysownika i satyryka Henryka Sawki. » więcej 2017-11-22, godz. 12:33 Jak polska prasa widziała NRD? Jest nowa książka Przeczytał prawie wszystkie gazety ukazujące się w naszym regionie oraz na terenach pogranicznych Niemiec i napisał książkę. » więcej
303304305306307308309