Powstające w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych zwraca się z prośbą do byłych żołnierzy podziemia niepodległościowego, a także osób represjonowanych w okresie PRL-u o przekazywanie pamiątek związanych z działalnością antykomunistyczną i niepodległościową.
Zdaniem Wojciecha Woźniaka ze Szczecińskiego Związku Represjonowanych, w województwie zachodniopomorskim jest wiele osób, które posiadają cenne pamiątki z tego okresu.
- To szlachetny cel, do którego trzeba się przyłączyć. Tych pamiątek jest dość sporo w naszych rękach i pewnie je przekażemy. Dla nas często są to bardzo osobiste rzeczy, ale dla dobrych celów na pewno warto dołączyć się do tej inicjatywy - mówi Woźniak.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje na terenie i w budynku aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. NKWD i "bezpieka" zamordowały tam ponad trzy tysiące żołnierzy Armii Krajowej. Potem na Rakowieckiej przetrzymywani byli także działacze "Solidarności". W ubiegłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że areszt zostanie zamknięty. Muzeum ma zostać otwarte 1 marca 2019 roku, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz także
2017-03-10, godz. 15:43
Polska gościem honorowym na Targach Książki w Londynie
Za cztery dni - we wtorek 14 marca - zaczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Londynie, na których Polska będzie gościem honorowym. The London Book Fair to najpoważniejsza - po targach frankfurckich - impreza branżowa na świecie…
» więcej
2017-03-10, godz. 14:12
Pamiętamy o księciu Bogusławie XIV
Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na spotkanie z historią w 380. rocznicę śmierci ostatniego z Gryfitów. Dynastia władała Księstwem Pomorskich ponad 500 lat. Ostatni z rodu zmarł 10 marca 1637 roku.
» więcej
2017-03-09, godz. 20:26
"Mieczysław Karłowicz. Philharmonic. Szczecin" z szansą na Fryderyka
Płyta "Mieczysław Karłowicz. Philharmonic. Szczecin" otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii „album roku muzyka symfoniczna i koncertująca”.
» więcej
2017-03-09, godz. 17:15
Zbiory z Ameryki w szczecińskim muzeum
Zbiory amerykańskich poloników w szczecińskim muzeum. Ponad 100 obiektów - plakatów, druków okazjonalnych i ilustracji stanowiących fragment jednej z największych kolekcji plakatów polskich na obczyźnie, należącej do Muzeum Polskiego…
» więcej
2017-03-09, godz. 12:22
Kobiety na plakatach Żebrowskiego. Nowa wystawa w filharmonii
Wystawę plakatów, których bohaterkami są kobiety, można oglądać w szczecińskiej filharmonii. Autorem prac jest prof. Leszek Żebrowski, plakacista i wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2017-03-09, godz. 10:59
Film szczecińskiego reżysera nagrodzony w Hiszpanii [WIDEO]
Dokument szczecińskiego reżysera został nagrodzony na festiwalu w hiszpańskiej Walencji. "Mój pierwszy raz" Krzysztofa Kuźnickiego doceniło jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych o chorobach duszy.
» więcej
2017-03-09, godz. 00:16
Muzyczne show w Trafo. Bill Salter na Szczecin Jazz [WIDEO, ZDJĘCIA]
Autor hitu "Just the Two of Us", kompozytor i kontrabasista Bill Salter, wystąpił w Szczecinie. Koncert odbył się w środę wieczorem w Trafostacji Sztuki w ramach festiwalu Szczecin Jazz.
» więcej
2017-03-07, godz. 15:43
Koniec śledztwa w sprawie przyczyn śmierci George Michaela
Brytyjski piosenkarz, George Michael, zmarł z przyczyn naturalnych - ogłosił koroner hrabstwa Oxfordshire. Tym samym zakończyło się trwające ponad trzy miesiące śledztwo mające ustalić przyczyny nagłego zgonu byłego lidera grupy…
» więcej
2017-03-07, godz. 07:15
Ludowe klimaty w Teatrze Polskim, czyli "kaziuki" po szczecińsku
Koncertem Zespołu Pieśni i Tańca Wilia zakończył się Tydzień Kresowy w Szczecinie, czyli "Kaziuki". To nawiązanie do odbywającego się od ponad 400 lat w Wilnie jarmarku odpustowego.
» więcej
2017-03-06, godz. 12:40
Kolejna nagroda dla "Pana Charona" w reżyserii Mateusza Żeglińskiego
"Pan Charon" w reżyserii Mateusza Żeglińskiego otrzymał drugą nagrodę na 6. Festiwalu Filmów Antydepresyjnych "Relanium" w Łodzi.
» więcej