Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje na terenie i w budynku aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Źródło fot.: www.facebook.com/MuzeumWykletych
Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje na terenie i w budynku aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Źródło fot.: www.facebook.com/MuzeumWykletych
Powstające w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych zwraca się z prośbą do byłych żołnierzy podziemia niepodległościowego, a także osób represjonowanych w okresie PRL-u o przekazywanie pamiątek związanych z działalnością antykomunistyczną i niepodległościową.
Będą one wykorzystane do tworzenia wystawy stałej. - Interesują nas pamiątki po osobach represjonowanych w latach 1945-1989, także po Żołnierzach Wyklętych. Zależy nam na przedmiotach osobistych, dokumentach, zdjęciach, rękopisach, rysunkach, korespondencjach - mówi Żaneta Błażejewicz z Biura Edukacji Historycznej Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Zdaniem Wojciecha Woźniaka ze Szczecińskiego Związku Represjonowanych, w województwie zachodniopomorskim jest wiele osób, które posiadają cenne pamiątki z tego okresu.

- To szlachetny cel, do którego trzeba się przyłączyć. Tych pamiątek jest dość sporo w naszych rękach i pewnie je przekażemy. Dla nas często są to bardzo osobiste rzeczy, ale dla dobrych celów na pewno warto dołączyć się do tej inicjatywy - mówi Woźniak.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje na terenie i w budynku aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. NKWD i "bezpieka" zamordowały tam ponad trzy tysiące żołnierzy Armii Krajowej. Potem na Rakowieckiej przetrzymywani byli także działacze "Solidarności". W ubiegłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że areszt zostanie zamknięty. Muzeum ma zostać otwarte 1 marca 2019 roku, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
- Interesują nas pamiątki po osobach represjonowanych w latach 1945-1989, także po Żołnierzach Wyklętych - mówi Żaneta Błażejewicz z Biura Edukacji Historycznej Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Zdaniem Wojciecha Woźniaka ze Szczecińskiego Związku Represjonowanych, w województwie zachodniopomorskim jest wiele osób, które posiadają cenne pamiątki z tego okresu.

Zobacz także

2014-10-25, godz. 08:21 Owacje na stojąco. Chór ZUT-u świętuje 60 lat Byli i obecni członkowie Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego, łącznie 130 osób wystąpiło w koncercie, z okazji 60 - lecia CHAPS-u. Piątkowy występ w Filharmonii Szczecińskiej był początkiem finału jubileuszu. » więcej 2014-10-24, godz. 20:57 Kto wygra Festiwal Młodych Talentów? Finaliści już po przesłuchaniach [ZDJĘCIA, WIDEO] Zakończył się kolejny etap szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów-Nowa Energia. W piątek jury - z Katarzyną Nosowską z zespołu Hey na czele - przesłuchało finałową dziewiątkę wykonawców. Zwycięzcę konkursu poznamy w … » więcej 2014-10-24, godz. 11:30 Dni Kultury Włoskiej w Szczecinie. Jazzowe koncerty w radiu Już prawie tysiąc dzieci w Szczecinie uczy się w różnych szkołach języka włoskiego. To efekt akcji "Cały Szczecin mówi po włosku", która trwa już siedem lat. » więcej 2014-10-24, godz. 10:31 Przedwojenna Polska na zdjęciach holenderskiego fotografika W Książnicy Pomorskiej można oglądać wyjątkową wystawę "Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla". » więcej 2014-10-24, godz. 09:05 Sportowcy, artyści i politycy śpiewali dla hospicjum. Organizatorzy podsumowali akcję Organizatorzy charytatywnego koncertu "Głosy dla Hospicjum", który odbył się w środowy wieczór w klubie Pinokio w Szczecinie zebrali 13144 zł. » więcej 2014-10-24, godz. 07:29 Startuje Festiwal Młodych Talentów. Tu zaczynały gwiazdy estrady W piątek rozpoczyna się finał Ogólnopolskiego Konkursu - Festiwal Młodych Talentów Nowa Energia. » więcej 2014-10-23, godz. 21:16 Historia szczecińskiego chóru zamknięta w zdjęciach i pamiątkach Wystawę poświęconą Chórowi Akademickiemu Profesora Szyrockiego można od czwartku oglądać w galerii Filharmonii Szczecińskiej. Ekspozycja powstała z okazji 60-lecia CHAPS-u. » więcej 2014-10-23, godz. 15:38 Raperzy promują Szczecin i nagrywają klip [ZDJĘCIA] Raperzy chcą wypromować teledyskiem swoją wytwórnię i miasto z którego pochodzą, czyli Szczecin. Klip kręcą w kilkunastu miejscach w naszym mieście m.in. pokazują Trasę Zamkową, Bramę Królewską czy jezioro Głębokie. » więcej 2014-10-23, godz. 10:42 Śpiewający basista Richard Bona wystąpił w szczecińskiej Filharmonii Co najmniej dziewięćset sprzedanych biletów, owacje na stojąco i trzy bisy. Słynący z poczucia humoru muzyk oczarował szczecińską publiczność. » więcej 2014-10-21, godz. 13:07 Jury radiowych Oskarów pod wrażeniem "Błękitnej pustyni" Dobre wrażenie jest, teraz zostaje oczekiwanie na wyniki. W Berlinie jury radiowych Oskarów, konkursu Prix Europa, wysłuchało już audiobooka naszego redakcyjnego kolegi Rafała Molendy. » więcej
458459460461462463464