Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. W pokazie produkcji "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Piotra Skargi wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Wśród nich byli m.in. uczniowie szczecińskich szkół. Seans został zorganizowany w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Reżyserem filmu jest Jacek Frankowski - leśnik, karykaturzysta i miłośnik historii. W swoim dziele opowiada historię "Inki" od czasów jej pracy w nadleśnictwie, przez działalność konspiracyjną, aż do momentu jej ubiegłorocznego, oficjalnego pogrzebu.

- Historia jest dobrze przedstawiona. Bardzo mi się podoba. Bardziej do mnie trafia, gdy widzę to na filmie. Inka była bohaterką - oceniali po seansie widzowie.

W opinii Magdaleny Dźwigał ze szczecińskiego IPN-u, siłą tego obrazu są relacje świadków historii, którzy znali "Inkę" osobiście. - Z jednej strony to są relacje historyczne, a z drugiej bardzo bezpośrednie i osobiste, które pokazują tę dziewczynę w trochę innym świetle - mówi Dźwigał.

Premiera filmu "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" odbędzie się 28 lutego w Warszawie. Został on zrealizowany na zlecenie Lasów Państwowych.

Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - jednego ze szwadronów majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Została aresztowana pod zarzutem współpracy z powojennym podziemiem niepodległościowym i skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim więzieniu. "Inka" została rozstrzelana. W dniu egzekucji nie miała ukończonych 18 lat.
- Historia jest dobrze przedstawiona. Bardzo mi się podoba. Bardziej do mnie trafia, gdy widzę to na filmie. Inka była bohaterką - oceniali po seansie widzowie.
W opinii Magdaleny Dźwigał ze szczecińskiego IPN-u, siłą tego obrazu są relacje świadków historii, którzy znali "Inkę" osobiście.

Zobacz także

2016-02-06, godz. 08:52 Jubileusz Małej Sceny Teatru Współczesnego [ZDJĘCIA] Mała Scena Teatru Współczesnego przy deptaku Bogusława w Szczecinie świętuje swoje 10. urodziny. Z tej okazji przygotowano kameralną komedię Siemiona Złotnikowa „Przyszedł mężczyzna do kobiety'. » więcej 2016-02-05, godz. 12:48 Szczecin Jazz promuje się w Kansas City [WIDEO] Szczeciński festiwal w amerykańskiej kolebce jazzu. Światowej sławy muzycy i artysta ze Szczecina wystąpią wieczorem w Kansas, w samym sercu Stanów Zjednoczonych. » więcej 2016-02-05, godz. 07:17 Horror o Szczecinie walczy o nagrodę Książka Roku 2015 Horror, którego akcja dzieje się w Szczecinie walczy o nagrodę Książka Roku 2015. Konkurs organizuje największy serwis poświęcony literaturze w Polsce lubimyczytać.pl. » więcej 2016-02-04, godz. 21:13 Szczecin ma nowe muzeum [WIDEO, ZDJĘCIA] Szczecin ma Muzeum Tradycji Regionalnych. W czwartek nowe muzeum zostało otwarte w gmachu przy Staromłyńskiej 27. Powstało w miejsce Muzeum Sztuki Dawnej. » więcej 2016-02-03, godz. 08:10 Szczecinianie poprowadzą opery w Białymstoku i Gdańsku Paweł Kotla objął stanowisko kierownika artystycznego Filharmonii i Opery Białostockiej, natomiast Warcisław Kunc zwyciężył w konkursie na dyrektora Opery Bałtyckiej w Gdańsku donosi portal wyborcza.pl. » więcej 2016-02-02, godz. 16:08 Bogaty muzycznie rok z BNO. Raz w miesiącu wielcy koncertmistrzowie Kilkadziesiąt wydarzeń na najbliższy rok zaplanowała szczecińska Baltic Neopolis Orchestra. » więcej 2016-02-02, godz. 10:29 Pawlikowska-Jasnorzewska oraz Witos w domenie publicznej Wybrane powieści, wiersze, muzyka czy... manifesty polityczne - łączy je jedno, od 1 stycznia są za darmo. » więcej 2016-01-30, godz. 22:09 Zaśpiewali dla chorego wykładowcy [ZDJĘCIA] Szczecińscy chórzyści zaśpiewali kolędy i pastorałki, aby pomóc choremu wykładowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. W sobotę wieczorem w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie odbyło się 34 Misterium Kolędow… » więcej 2016-01-30, godz. 09:21 Koncert na lewą rękę. "Czapki z głów za umiejętności" Znany pianista jazzowy i kompozytor Leszek Możdżer wystąpił w piątek wieczorem w Filharmonii Szczecińskiej. Zagrał ze szczecińską Orkiestrą Symfoniczną Koncert fortepianowy na lewą rękę Maurycego Ravela. » więcej 2016-01-28, godz. 13:59 IPN szykuje publikację o dziejach Pomorza Zachodniego Prace nad publikacją Dzieje Pomorza Zachodniego od 1945 do 1989 roku chce rozpocząć szczeciński Instytut Pamięci Narodowej. Będzie to pierwsza tego typu kompleksowa książka powstała po zmianach ustrojowych w Polsce. » więcej
380381382383384385386