Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. W pokazie produkcji "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Piotra Skargi wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Wśród nich byli m.in. uczniowie szczecińskich szkół. Seans został zorganizowany w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Reżyserem filmu jest Jacek Frankowski - leśnik, karykaturzysta i miłośnik historii. W swoim dziele opowiada historię "Inki" od czasów jej pracy w nadleśnictwie, przez działalność konspiracyjną, aż do momentu jej ubiegłorocznego, oficjalnego pogrzebu.

- Historia jest dobrze przedstawiona. Bardzo mi się podoba. Bardziej do mnie trafia, gdy widzę to na filmie. Inka była bohaterką - oceniali po seansie widzowie.

W opinii Magdaleny Dźwigał ze szczecińskiego IPN-u, siłą tego obrazu są relacje świadków historii, którzy znali "Inkę" osobiście. - Z jednej strony to są relacje historyczne, a z drugiej bardzo bezpośrednie i osobiste, które pokazują tę dziewczynę w trochę innym świetle - mówi Dźwigał.

Premiera filmu "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" odbędzie się 28 lutego w Warszawie. Został on zrealizowany na zlecenie Lasów Państwowych.

Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - jednego ze szwadronów majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Została aresztowana pod zarzutem współpracy z powojennym podziemiem niepodległościowym i skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim więzieniu. "Inka" została rozstrzelana. W dniu egzekucji nie miała ukończonych 18 lat.
- Historia jest dobrze przedstawiona. Bardzo mi się podoba. Bardziej do mnie trafia, gdy widzę to na filmie. Inka była bohaterką - oceniali po seansie widzowie.
W opinii Magdaleny Dźwigał ze szczecińskiego IPN-u, siłą tego obrazu są relacje świadków historii, którzy znali "Inkę" osobiście.

Zobacz także

2015-09-19, godz. 17:58 Fronczewski nagrodzony przez dzieci Znany polski aktor - Piotr Fronczewski został Kawalerem Orderu Uśmiechu. » więcej 2015-09-19, godz. 16:30 Nie żyje znany reżyser młodego pokolenia [WIDEO] Marcin Wrona nie żyje. Reżyser młodego pokolenia został znaleziony martwy w swoim pokoju hotelowym w Gdyni. Wrona brał udział w 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni. » więcej 2015-09-19, godz. 08:18 Kto wygra Festiwal Młodych Talentów? Finaliści wybrani Wokalistka Bovska, szczeciński duet Okryjbida oraz zespół Tsar ze Szczecina - to wykonawcy, którzy wystąpią podczas finałowego koncertu Festiwalu Młodych Talentów Nowa Energia w Szczecinie. Tę trójkę wybrało jury podczas piątkowych… » więcej 2015-09-19, godz. 07:55 Filharmonia rozpoczęła nowy sezon, były owacje na stojąco Owacjami na stojąco zakończył się piątkowy koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny w filharmonii szczecińskiej. Orkiestra pod batutą Ewy Strusińskiej zagrała utwory Ludomira Różyckiego, Henryka Wieniawskiego i Richarda Str… » więcej 2015-09-18, godz. 11:53 Mamy Krajowe Wydarzenie Filmowe. Festiwal w Ińsku z prestiżową nagrodą Ińskie Lato Filmowe zostało 'Krajowym Wydarzeniem Filmowym'. Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wręczono w czwartek podczas uroczystej gali 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. » więcej 2015-09-18, godz. 07:59 Kryminalna historia ze Szczecinem w tle W piątek do kin w całej Polsce wchodzi najnowszy film Jacka Bromskiego 'Anatomia zła' - dzieło fabularne, ale reżyser zapewnia, że będzie można w nim odnaleźć wątki kryminalne lat '90. » więcej 2015-09-16, godz. 14:11 Gwiazdy przyjadą czytać książki do Szczecina Danuta Stenka, Anna Seniuk, Magdalena Zawadzka, Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz i Czesław Mozil będą gośćmi Festiwalu Czytania w Szczecinie. » więcej 2015-09-14, godz. 14:01 Opera wraca do Zamku 20 listopada szczecińska Opera wraca na Zamek Książąt Pomorskich. Tym samym zakończy się trwający kilka lat remont siedziby Opery na Zamku - taki termin powrotu podał na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor instytucji Jacek… » więcej 2015-09-14, godz. 06:55 Śladem szczecińskich historii niezwykłych. Do posłuchania w Radiu Szczecin 'Z Archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych' - to nowa książka do posłuchania na antenie Radia Szczecin. To zbiór reportaży dziennikarzy 'Gazety Wyborczej', wzbogacony dźwiękami naszego radiowego archiwum. » więcej 2015-09-12, godz. 19:27 Muzykowanie pochłaniało ją od początku Zamiast roweru albo zegarka, na komunię dostała organki. I to był pierwszy krok do kariery Marty 'Sarsy' Markiewicz. » więcej
397398399400401402403