Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. W pokazie produkcji "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Piotra Skargi wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Reżyserem filmu jest Jacek Frankowski - leśnik, karykaturzysta i miłośnik historii. W swoim dziele opowiada historię "Inki" od czasów jej pracy w nadleśnictwie, przez działalność konspiracyjną, aż do momentu jej ubiegłorocznego, oficjalnego pogrzebu.
- Historia jest dobrze przedstawiona. Bardzo mi się podoba. Bardziej do mnie trafia, gdy widzę to na filmie. Inka była bohaterką - oceniali po seansie widzowie.
W opinii Magdaleny Dźwigał ze szczecińskiego IPN-u, siłą tego obrazu są relacje świadków historii, którzy znali "Inkę" osobiście. - Z jednej strony to są relacje historyczne, a z drugiej bardzo bezpośrednie i osobiste, które pokazują tę dziewczynę w trochę innym świetle - mówi Dźwigał.
Premiera filmu "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" odbędzie się 28 lutego w Warszawie. Został on zrealizowany na zlecenie Lasów Państwowych.
Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - jednego ze szwadronów majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Została aresztowana pod zarzutem współpracy z powojennym podziemiem niepodległościowym i skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim więzieniu. "Inka" została rozstrzelana. W dniu egzekucji nie miała ukończonych 18 lat.
- Historia jest dobrze przedstawiona. Bardzo mi się podoba. Bardziej do mnie trafia, gdy widzę to na filmie. Inka była bohaterką - oceniali po seansie widzowie.
Zobacz także
2016-03-20, godz. 16:51
Pieśni pasyjne w Szczecinie. Grand Prix dla chóru z Torunia [ZDJĘCIA]
Chór Dziecięcy Gioia di Cantare z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu wygrał 3. Międzynarodowy Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej.
» więcej
2016-03-19, godz. 18:35
Zwycięzca "Mam Talent" o szkodliwości siłowni i muzyce
Dlaczego akordeoniści nie mogą chodzić do siłowni? - wyjaśniał w "Potyczkach Moniki Pyrek" Marcin Wyrostek.
» więcej
2016-03-19, godz. 15:42
Blisko tysiąc chórzystów śpiewa w Szczecinie Pieśni Pasyjne
Do godziny 16 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego będą trwały przesłuchania konkursowe Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej.
» więcej
2016-03-18, godz. 21:45
Eureka w nowej siedzibie [ZDJĘCIA]
Cuda nauki i techniki w nowej siedzibie. Szczecińska Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha interaktywną wystawą zainaugurowała działalność w budynku przy ul. Ściegiennego.
» więcej
2016-03-18, godz. 21:13
Muzyka bez instrumentów, czyli AudioFeels w S-1 [WIDEO, ZDJĘCIA]
Poznańska grupa AudioFeels wystąpiła w studiu S-1 Radia Szczecin. Koncert odbył się w piątek wieczorem.
» więcej
2016-03-18, godz. 07:39
Muzyka bez instrumentów. AudioFeels w studiu S-1 Radia Szczecin
W piątek wieczorem w naszym radiowym studiu koncertowym wystąpi poznańska grupa AudioFeels.
» więcej
2016-03-17, godz. 10:07
Zmarł Marian Kociniak [WIDEO]
Marian Kociniak znany był między innymi z roli Murgrabiego w serialu "Janosik", czy Protazego z "Pana Tadeusza", ale...
» więcej
2016-03-16, godz. 13:37
Katie Melua największą gwiazdą Szczecin Music Fest
Jej płyty wielokrotnie pokrywały się platyną. Jest też autorką wielu muzycznych przebojów. Urodzona w Gruzji Katie Melua wystąpi 12 listopada w szczecińskiej hali Azoty Arena.
» więcej
2016-03-16, godz. 10:59
Dni Kultury Żydowskiej w Szczecinie
Koncert, przedstawienie teatralne, a do tego dyskusje i wykłady. Tematem będzie profanacja. W Szczecinie ruszają V Dni Kultury Żydowskiej Adlojada.
» więcej
2016-03-15, godz. 14:36
Radio Szczecin na Radiodays Europe 2016 [WIDEO, ZDJĘCIA]
"The power of local", czyli jak robić dobre lokalne radio - pod takim hasłem Radio Szczecin, jako jedyna polska stacja, zaprezentowało się na Radiodays Europe 2016 w Paryżu.
» więcej