Prapremiera filmu o legendarnej sanitariuszce Armii Krajowej Danucie Siedzikównie odbyła się w poniedziałek w Szczecinie. W pokazie produkcji "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Piotra Skargi wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Reżyserem filmu jest Jacek Frankowski - leśnik, karykaturzysta i miłośnik historii. W swoim dziele opowiada historię "Inki" od czasów jej pracy w nadleśnictwie, przez działalność konspiracyjną, aż do momentu jej ubiegłorocznego, oficjalnego pogrzebu.
- Historia jest dobrze przedstawiona. Bardzo mi się podoba. Bardziej do mnie trafia, gdy widzę to na filmie. Inka była bohaterką - oceniali po seansie widzowie.
W opinii Magdaleny Dźwigał ze szczecińskiego IPN-u, siłą tego obrazu są relacje świadków historii, którzy znali "Inkę" osobiście. - Z jednej strony to są relacje historyczne, a z drugiej bardzo bezpośrednie i osobiste, które pokazują tę dziewczynę w trochę innym świetle - mówi Dźwigał.
Premiera filmu "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć" odbędzie się 28 lutego w Warszawie. Został on zrealizowany na zlecenie Lasów Państwowych.
Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - jednego ze szwadronów majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Została aresztowana pod zarzutem współpracy z powojennym podziemiem niepodległościowym i skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim więzieniu. "Inka" została rozstrzelana. W dniu egzekucji nie miała ukończonych 18 lat.
- Historia jest dobrze przedstawiona. Bardzo mi się podoba. Bardziej do mnie trafia, gdy widzę to na filmie. Inka była bohaterką - oceniali po seansie widzowie.
Zobacz także
2013-11-22, godz. 11:49
Szpak już rozśmiesza. W Szczecinie królują kabarety
W Szczecinie ruszył SZPAK! czyli siódmy Przegląd Autorskich Kabaretów.
» więcej
2013-11-21, godz. 20:42
Szczecińska Paryżanka doczekała się swojej biografii [ZDJĘCIA, WIDEO]
Podczas promocji książki w Szczecińskiej Agencji Artystycznej salę wypełnili wielbiciele piosenkarki, przyjaciele i rodzina. Wspomnienia o Helenie Majdaniec zebrał Rafał Podraza.
» więcej
2013-11-21, godz. 19:26
Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego ożyła. Zobacz jak się zmienia
Interaktywną animowaną wersję mapy Lubinusa, niemieckiego badacza Pomorza, można od czwartku oglądać na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
» więcej
2013-11-21, godz. 12:18
Historyczny obraz odnalazł się w kościele
Odnalazła się 300-letnia "Ostatnia wieczerza" z kościoła w Grabowie. Obraz z XVIII-wiecznego ołtarza był w innym kościele stargardzkiej parafii.
» więcej
2013-11-21, godz. 10:10
Krzesimir Dębski w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA, WIDEO]
Znany kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, skrzypek, dyrygent Krzesimir Dębski był w czwartek gościem audycji "Moje miasto Moja muzyka".
» więcej
2013-11-21, godz. 09:56
Niezwykły spektakl w szczecińskiej szkole
Uczniowie, rodzice, nauczyciele przeżyją morską przygodę w Szkole Podstawowej nr 68 w Szczecinie. W sali gimnastycznej odbędzie się w czwartek premiera spektaklu audiowizualnego "Wiatr od morza".
» więcej
2013-11-21, godz. 07:04
Szczecinianie nagrali piosenkę do filmu animowanego
Zespół Analogs nagrał piosenkę do filmu animowanego "Wilq Superbohater". Teledysk do tej piosenki oficjalnie zadebiutował w sieci.
» więcej
2013-11-19, godz. 10:23
Na "Bajki samograjki" do Pleciugi
Do piątku w Pleciudze można posłuchać "Bajek samograjek".
» więcej
2013-11-16, godz. 22:27
Muzyka i taniec w operze - jest nowy spektakl
Muzyka jednego z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku Witolda Lutosławskiego i taniec - to nowy spektakl w szczecińskiej Operze na Zamku.
» więcej
2013-11-16, godz. 19:20
Były debaty o sztuce, teraz powstanie diagnoza - to efekt Kongresu Kultury
Internetowa publikacja o stanie kultury na Pomorzu Zachodnim - taki będzie efekt cyklu debat, które od piątku odbywały się w Szczecinie.
» więcej