Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Opera "Pajace" Ruggero Leoncavallo w reżyserii Michała Znanieckiego. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Opera "Pajace" Ruggero Leoncavallo w reżyserii Michała Znanieckiego. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Polsko-niemiecka sieć teatralna otwiera możliwość rywalizacji z największymi - tak o nowym projekcie z udziałem szczecińskiej Opery na Zamku mówił w audycji "Radio Szczecin na Wieczór" dyrektor tej instytucji Jacek Jekiel.
Oprócz Opery sieć tworzą teatry ze Stralsundu i Schwedt. Wysokość unijnego dofinansowania projektu to blisko trzy miliony euro. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na wspólne produkcje teatralne i tłumaczenie napisów pojawiających się na wyświetlaczach podczas spektakli.

- Taka współpraca otwiera nowe możliwości - wskazywał Jekiel. - Nasze trzy teatry są stosunkowo małymi zespołami. Jak połączymy siły, to zyskamy taki power, że będziemy mogli rywalizować z Deutsche Oper czy Komische Oper. Musimy działać synergicznie.

Dyrektor nie zdradził kiedy można spodziewać się pierwszego spektaklu w ramach współpracy z niemiecki teatrami. Jak mówił, na początek będą ujednolicane kwestie sprzętowe. Realizacja projektu zaplanowana jest na najbliższe trzy lata.
- Taka współpraca otwiera nowe możliwości - wskazywał Jekiel.

Zobacz także

2019-06-12, godz. 18:28 "Wspaniała artystka i niebanalny człowiek". Ostatnia droga Barbary Warzeńskiej Zgromadzeni na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pożegnali Barbarę Warzeńską-Kiełtykę. Malarka zmarła po długiej i ciężkiej chorobie. Była wieloletnią członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, animatorką życia artystycznego… » więcej 2019-06-12, godz. 16:21 Studio Musicalove pokaże efekty swoich prac Premierowe pokazy spektakli Studia Musicalovego w Szczecinie już w środę na deskach Teatru Lalek Pleciuga. » więcej 2019-06-09, godz. 08:36 "Widzieliśmy dusze, jak fruwają". Piękny koncert na cmentarzu Od wielu lat w okolicach Dni Morza, Szczecin pamięta w sposób szczególny o marynarzach, których morze zabrało na wieczną wachtę. » więcej 2019-06-08, godz. 13:19 Klimatyczny koncert poświęcony pamięci marynarzy, którzy nie wrócili z morza Koncert 'Tym, którzy nie powrócili z morza' po raz kolejny odbędzie się w sobotę na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. » więcej 2019-06-08, godz. 07:45 Wystawa zdjęć Andrzeja Ryfczyńskiego [ZDJĘCIA] Pierwsza konferencja prasowa Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, kolejki do budek telefonicznych, architektura nadmorskiego kurortu z lat 60. tych ubiegłego wieku... Takie i wiele innych zdjęć można zobaczyć na otwartej w piątek wystawie… » więcej 2019-06-07, godz. 09:24 "Zaczęliśmy śpiewać po długiej podróży, bo to było ponad 10 godzin" Przygotowania do występu były bardzo wymagające, ale ciężka praca się opłaciła. Tak mówiła na naszej antenie w 'Rozmowie pod krawatem' - kierowniczka artystyczna i dyrygentka chóru szczecińskiej Akademii Morskiej, Sylwia Fabia… » więcej 2019-06-06, godz. 20:30 Historia Polonii harbińskiej w Książnicy Pomorskiej W czwartek w Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę 'Z Harbina do Szczecina. 70. rocznica repatriacji Polonii harbińskiej'. » więcej 2019-06-06, godz. 19:16 Wyjątkowi aktorzy wezmą udział w Enrich Festival [ZDJĘCIA] Walizki spakowane, a późnym wieczorem lot do Anglii. Działający przy Gryfińskim Domu Kultury Teatr Bomba Bomba weźmie udział w Enrich Festival w Watford pod Londynem. » więcej 2019-06-06, godz. 17:57 Zwiedzający muzeum wybierają dzban roku [ZDJĘCIA] Dzbany, dzbanki i dzbanuszki są bohaterami wystawy „Dzban roku”, którą w czwartek otwiera Muzeum Historii Szczecina. » więcej 2019-06-06, godz. 07:20 "Moniuszko mało znany, a ważny" [ZDJĘCIA] Mieszkańcy Dąbia wzięli udział w 'Lekcji muzyki' poświęconej w całości Stanisławowi Moniuszce z okazji Roku Kompozytora w Polsce. Życie i twórczość Moniuszki stały się inspiracją dla wielu twórców. » więcej
190191192193194195196