Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Rafał Grzenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Rafał Grzenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Reporter Rafał Grzenia, który kilka razy odwiedzał tereny opanowane przez rebeliantów w objętej rewolucją i wojną domową Syrii oraz rozmawiał z setkami ludzi cierpiących przez ciągnący się od lat konflikt, spotkał się z czytelnikami w Szczecinie.
Spotkanie odbyło się w czwartek wieczorem w Książnicy Pomorskiej. Grzenia prezentował swoją książkę "Sura", która jest "zapisem antyrządowej rewolucji, składającym się z osobistych doświadczeń".

- To książka, która próbuje pokazać rewolucję syryjską od strony naszego doświadczenia, czyli ludzi, którzy podróżowali po tym kraju, ale też od strony ludzkich emocji. Chcieliśmy opisać to, co Syryjczycy czują, o czym marzą, czego się boją i na co są narażeni w czasie wojny - wyjaśniał autor.

Rafał Grzenia mówił także jak dziś wygląda sytuacja w Syrii, gdy dyktatura Baszszara al-Asada stłumiła rebelię przy pomocy Rosji. - Sytuacja od strony ekonomicznej jest niewątpliwie ciężka. Kraj jest zniszczony, ciągle toczą się tam walki i będą się toczyć jeszcze przez najbliższe lata, mimo że strona prezydencka zwycięża. Kraj jest też zniszczony kulturowo, mianowicie zachwiało się to, co przed wojną była najważniejsze dla Syrii, czyli zdolność funkcjonowania obok siebie różnych wyznań - mówił autor.

Książka Rafała Grzeni składa się z kilkudziesięciu miniaturowych reportaży ilustrowanych zdjęciami fotoreportera Macieja Moskwy, który towarzyszył Grzeni w podróżach po Syrii.

Rafał Grzenia jest literaturoznawcą i krytykiem literackim, pisarzem oraz członkiem kolektywu dziennikarskiego Dziennikarze Wędrowni. Od ponad dekady podróżuje po Bliskim Wschodzie. Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym".
Grzenia prezentował swoją książkę "Sura", która jest "zapisem antyrządowej rewolucji, składającym się z osobistych doświadczeń".
Rafał Grzenia mówił także jak dziś wygląda sytuacja w Syrii, gdy dyktatura Baszszara al-Asada stłumiła rebelię przy pomocy Rosji.

Zobacz także

2017-11-05, godz. 19:28 Zmarł profesor Walery Pisarek W Katowicach zmarł profesor Walery Pisarek - wybitny językoznawca, honorowy przewodniczący Rady Języka Polskiego. Miał 86 lat. Profesor zmarł nagle tuż przed rozpoczęciem Gali "Ambasador Polszczyzny", podczas której miał wygłosić… » więcej 2017-11-05, godz. 15:26 W poszukiwaniu białych kruków, czyli bazar fantastyczny Do godz. 17 odwiedzić można pierwszy szczeciński bazar fantastyczny. W pubie EXP przy Placu Żołnierza na miłośników fantasy czy science fiction czekają komiksy, figurki książki i gry planszowe. Można je kupić albo się wymien… » więcej 2017-11-04, godz. 19:28 Trudna sztuka diaporamy na Zamku Książąt Pomorskich 48 spektakli audiowizualnych z 12 krajów świata prezentowanych jest w trakcie 38. Pomorskich Spotkań z Diaporamą. Zwycięska produkcja otrzyma złoty medal Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej oraz nagrodę finansową Zamku… » więcej 2017-11-04, godz. 17:13 „Król Edyp" Sofoklesa w Teatrze Współczesnym Na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie wieczór premierowy: „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Rudolfa Zioły. » więcej 2017-11-04, godz. 12:59 "Komunia" walczy o europejskiego Oscara Obraz Anny Zameckiej otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Dokument. » więcej 2017-11-04, godz. 10:43 Polskie gwiazdy uświetnią festiwal w Chicago W Chicago ruszają pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie obejrzą ponad 70 produkcji zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. » więcej 2017-11-03, godz. 16:20 Nowy festiwal w Szczecinie. Poznaliśmy szczegóły Wooded City 2018 Sety dj'skie, koncerty, czy specjalne strefy eco i rodzinne na szczecińskiej Łasztowni. Tak ma wyglądać Festiwal Wooded City 2018. » więcej 2017-11-03, godz. 07:31 Polskie kino na festiwalu w Chicago W Chicago w ten weekend rozpoczyna się 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Ta cykliczna impreza jest nie tylko największym pokazem polskiego filmu w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. » więcej 2017-11-02, godz. 18:04 Nie żyje Grażyna Harmacińska-Nyczka, nestorka szczecińskiego malarstwa Urodzona w Słupcy, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i w Sopocie. W 1953 osiedliła się w Szczecinie wraz z "Grupą Sopocką", w skład której weszli młodzi artyści, wychowankowie sopockiej uczelni… » więcej 2017-11-01, godz. 12:55 Znana jest przyczyna śmierci Fryderyka Chopina Wrocławscy patolodzy przez trzy lata badali serce Fryderyka Chopina i właśnie opublikowali wyniki tych badań. Wiadomo już, co było bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora. » więcej
305306307308309310311