Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Eksperymentalną wersję opery "Pajace" Ruggera Leoncavallo przygotowała szczecińska Opera na Zamku razem z Theater Vorpommern ze Stralsundu. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Eksperymentalną wersję opery "Pajace" Ruggera Leoncavallo przygotowała szczecińska Opera na Zamku razem z Theater Vorpommern ze Stralsundu. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Eksperymentalną wersję opery "Pajace" Ruggera Leoncavallo przygotowała szczecińska Opera na Zamku razem z Theater Vorpommern ze Stralsundu. Premiera nowej odsłony historii zdradzonego przez żonę dyrektora wędrownej trupy aktorskiej odbyła się w sobotę wieczorem w teatrze w Stralsundzie.
W przedstawieniu wystąpili soliści i chórzyści Opery na Zamku oraz śpiewający amatorzy z tzw. Chóru Miejskiego, który powstał w ubiegłym roku z okazji premiery plenerowej wersji "Pajaców". Sobotni spektakl różnił się jednak od zeszłorocznego widowiska. To za sprawą eksperymentu reżyserskiego, który polegał na zamianie ról. Tym razem publiczność siadając na scenie, niejako odbijała się w oczach "Pajaców" siedzących na widowni, a cała akcja sztuki rozgrywała się wokół nich.

- To odwrócenie ról, czyli widzowie na scenie, a odtwórcy na widowni, było bardzo ciekawe. Podobał mi się ten zabieg - oceniał jeden z widzów.

Reżyser Michał Znaniecki przyznał po premierze, że wszystko poszło zgodnie z jego planem. - Wszystko było tak jak miało być. Na początku był niesamowity entuzjazm, że jesteśmy w nowej sytuacji, że siedzimy inaczej, że obserwujemy salę. Potem sytuacja skupienia, zaczynamy wyłapywać szczegóły - mówił reżyser. - Najważniejsza w tym projekcie jest energia chóru, który ich otacza, a potem staje się ich lustrem.

Orkiestrę Theater Vorpommern poprowadził Vladimir Kiradjiev. - Wszystko dobrze zagrało. Spektakl był bardzo emocjonalny - podkreślał dyrygent.

Premiera w Stralsundzie odbyła się w ramach projektu Trans-Opera, czyli współpracy polskich i niemieckich instytucji kultury. Kolejną wersję "Pajaców" będzie można zobaczyć w Szczecinie w marcu przyszłego roku.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2018-07-29, godz. 09:25 Rozpoczyna się czwarta edycja Grechuta Festival [WIDEO] Poświęcona ikonie polskiej muzyki impreza rozpoczyna się w Świnoujściu. Niedziela to pierwszy dzień czwartej edycji Grechuta Festival. Program obejmuje 25 wydarzeń w tym 12 koncertów. » więcej 2018-07-28, godz. 08:50 20 lat temu zmarł Zbigniew Herbert [WIDEO] 20 lat temu zmarł wybitny polski poeta Zbigniew Herbert, Od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. W swojej poezji przywracał pamięć o żołnierzach AK, był działaczem "Solidarności"… » więcej 2018-07-28, godz. 07:45 Nie żyje Olga "Kora" Jackowska Nie żyje Olga Jackowska - Kora, ikona polskiego rocka, laureatka wszystkich najcenniejszych nagród muzycznych w Polsce, autorka oryginalnych tekstów piosenek i wierszy. Miała 67 lat. » więcej 2018-07-27, godz. 10:57 Koncert „Fogg. Pieśniarz Warszawy” rozpocznie obchody Powstania Warszawskiego Koncert poświęcony Mieczysławowi Foggowi rozpocznie obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Piosenki Mieczysława Fogga zagra duet Młynarski - Masecki z zespołem Jazz Camerata Varsoviensis. » więcej 2018-07-23, godz. 16:33 Znamy program 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum Organizatorzy 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum ogłosili w poniedziałek program festiwalu. Na ponad tydzień zaplanowano koncerty w Szczecinie, Berlinie i Trzęsaczu. Ponadto odbędą się spotkania naukowe i… » więcej 2018-07-23, godz. 09:21 Muzeum w legendarnej szczecińskiej willi [ZDJĘCIA] W legendarnej willi Sorrento w Szczecinie otwarto Muzeum Muzyczne. W latach 60. XX wieku budynek przy Mickiewicza był świadkiem początków szczecińskiego i polskiego big beatu. » więcej 2018-07-22, godz. 13:33 Nieodkryte tajemnice pałacu w gminie Dobra Kończy się I Międzynarodowy Festiwal Peruna w Stolcu koło Szczecina. To trzydniowa zabawa inspirowana grami komputerowymi, fantasy i mitologią słowiańską. » więcej 2018-07-21, godz. 10:35 Lato z Muzami: Laur Cisowy dla Joanny Kos-Krauze Joanna Kos-Krauze z Laurem Cisowym przyznanym na Lecie z Muzami w Nowogardzie. Laur Cisowy to doroczna nagroda organizatorów trwającego właśnie Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa, przyznawana za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmow… » więcej 2018-07-20, godz. 17:46 Pałac von Raminów wraca do żywych W piątek rozpoczyna się I Międzynarodowy Festiwal Peruna, inaugurujący otwarcie Perun Parku Legend w Stolcu koło Szczecina. To działania inspirowane grami komputerowymi, fantasy i mitologią słowiańską. » więcej 2018-07-20, godz. 11:54 12. Dąbskie Wieczory Filmowe: goście, projekcje, wyjątkowa publiczność Aktorzy Gabriela Muskała i Arkadiusz Jakubik oraz reżyser Piotr Domalewski - zdobywca Złotych Lwów w Gdyni za film "Cicha noc" - to goście tegorocznych 12. Dąbskich Wieczorów Filmowych. » więcej
261262263264265266267