Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Olga "Kora" Jackowska. Fot. YouTube / fantomurs
Olga "Kora" Jackowska. Fot. YouTube / fantomurs
W środę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbędą się (o godz. 11) uroczystości pogrzebowe Olgi Sipowicz - Kory. Ikona polskiego rocka, laureatka większości najcenniejszych nagród muzycznych w Polsce, zmarła 28 sierpnia. Miała 67 lat. Przez ostatnie lata zmagała się z rakiem.
Wyrazisty wizerunek sceniczny i niepowtarzalny głos - tak Kora zapisała się w pamięci fanów. Dziennikarz radiowej "Trójki", Piotr Stelmach podkreśla, że artystka na festiwalu w Opolu na początku lat 80. odmieniła muzykę rockową w naszym kraju.

- To był występ, który prowadził całą falę polskiego rocka: była to estetyczna, muzyczna, artystyczna rewolucja - ocenia Stelmach.

Artystka nie tylko śpiewała, pisała też teksty piosenek. Jednym z nich był przebój "Cykady na Cykladach", który - jak wspomina współzałożyciel grupy Maanam Milo Kurtis - Kora napisała po powrocie z jego rodzinnych stron, wyspy Naksos.

- Miałem wtedy zakaz wyjazdu, ona stamtąd wróciła i mówi: "To jest miejsce, gdzie powinieneś mieszkać". Tam cykady są tak głośne, że musiały wpłynąć na Korę i napisała tę piosenkę - zaznacza Milo Kurtis.

- Myślę, że w jakiś sposób Kora tu i teraz jest. I będzie. Bo trudno sobie wyobrazić, byśmy kiedyś przestali obcować z jej twórczością i z twórczością zespołu Maanam. W radiu ta działalność, ten dorobek jest jak serwis informacyjny i dżingle. To po prostu jest i jest niezbywalne. Jeżeli pozbywasz się z radia piosenek zespołu Maanam, to jest to jakieś radio, ale na pewno nie polskie! - dodał Piotr Stelmach.

Kora z zespołem Maanam nagrała 18 płyt.
Relacja Agaty Woźniak (IAR)
- Myślę, że w jakiś sposób Kora tu i teraz jest. I będzie. Bo trudno sobie wyobrazić, byśmy kiedyś przestali obcować z jej twórczością i z twórczością zespołu Maanam. W radiu ta działalność, ten dorobek jest jak serwis informacyjny i dżingle. To po prostu

Zobacz także

2018-02-17, godz. 09:25 Filharmonia świętuje jubileusz. "Rozkłada na łopatki" [ZDJĘCIA] Bisy i długie owacje na stojąco - tak zakończył się wieczorem koncert w Filharmonii w Szczecinie. Znakomita sopranistka Aleksandra Kurzak i równie wyśmienity tenor Roberto Alani zauroczyli publiczność swoim występem. » więcej 2018-02-16, godz. 11:40 Nadchodzi weekend z żeglarskim kinem Można już odbierać bezpłatne wejściówki na szczecińską edycję festiwalu JachtFilm. Zaproszenia dostępne są w trzech miejscach: Centrum Żeglarskim przy ul. Przestrzennej, Akademii Sztuki oraz Centrum Informacji Turystycznej w Alei… » więcej 2018-02-16, godz. 10:28 "Początek" w Trafostacji Sztuki Szczecin Najstarsze na świecie miejsce kultu, górska kolejka linowa zarządzana społecznie i pochodzenie Piastów to tematy wideoinstalacji Huberta Czerepoka. Wystawa zatytułowana "Początek" została w czwartek wieczorem otwarta w Trafostacji… » więcej 2018-02-15, godz. 17:49 Jubileusz Filharmonii Szczecińskiej: gwiazdy, koncerty, wydawnictwa Liczne koncerty i siedem nowych płyt - tak zamierza obchodzić jubileusz 65-lecia Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-02-15, godz. 14:06 Powstaje kolejna płyta z piosenkami o Szczecinie Niebuszewo kontra Pogodno, szczecińskie magnolie czy Puszcza Bukowa - to tylko przykładowe tematy na piosenki o Szczecinie. Rusza druga edycja plebiscytu "I żyli długo i w Szczecinie", w którym wybrane zostaną piosenki, które znajdą… » więcej 2018-02-15, godz. 08:12 Antoni Krauze nie żyje W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Był reżyserem i scenarzystą twórcą filmów krótkometrażowych i fabularnych, w tym "Monidło", "Party przy świecach", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz "Smoleńsk". » więcej 2018-02-14, godz. 13:09 Studenci pokazali Chopina na plakatach [ZDJĘCIA] Ponad 20 plakatów przedstawiających postać Fryderyka Chopina oraz instrumentalne motywy obrazujące związek artysty z muzyką można zobaczyć w szczecińskiej Filharmonii w ramach wystawy "Nie tylko dla romantyków i reumatyków". » więcej 2018-02-13, godz. 17:48 Kiermasz książek "za złotówkę" w Książnicy Pomorskiej Literackie klasyki, encyklopedie ale też popularne "czytadła" za symboliczną kwotę do kupienia na kiermaszu w Książnicy Pomorskiej - inicjatorami są członkowie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. » więcej 2018-02-13, godz. 08:45 Radio świętuje na całym świecie 13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia. Polskie Radio ma 93 lata - pierwsza próbna audycja została wyemitowana w 1925 roku. Od tamtej pory radio zgromadziło bogatą kolekcję nagrań. » więcej 2018-02-11, godz. 11:13 Piosenka o zamachach terrorystycznych wygrała festiwal w San Remo Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo wygrała piosenka o ostatnich zamachach terrorystycznych. Inspiracją do jej napisania stała się tragedia w Manchesterze 22 maja ubiegłego roku, w której zginęły 23 osoby, a ponad 100 zostało … » więcej
288289290291292293294