Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Oficjalna Gala Otwarcia XI Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. źródło: https://festiwalnnw.pl/oficjalna-gala-otwarcia-xi-festiwalu-filmowego-nnw-w-gdyni/
Oficjalna Gala Otwarcia XI Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. źródło: https://festiwalnnw.pl/oficjalna-gala-otwarcia-xi-festiwalu-filmowego-nnw-w-gdyni/
https://festiwalnnw.pl/festiwal-2019/
https://festiwalnnw.pl/festiwal-2019/
W ramach XI Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni odbędzie się w sobotę finał projektu "Młodzi dla Historii". Celem inicjatywy jest zachęcenie młodzieży do poznawania historii związanych z latami wojennymi lub powojennymi, poszukiwania lokalnych bohaterów i opowiadania ich historii za pomocą artystycznych środków wyrazu.
Młodzież prezentuje prace w trzech kategoriach konkursowych: filmowej, teatralnej i stylizacji modowych - powiedział dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. Przypomniał, że projekt odbywa się po raz dziewiąty.

- Inspirujemy młode pokolenie, żeby wyciągało stare fotografie i rozmawiało na ten temat, po to, żebyśmy nie byli zdziwieni, że żyliśmy z jakimś bohaterem w jednej kamienicy, bloku, pokoju może nawet, a o nim nie wiedzieliśmy. W tym roku około 200 osób przyjechało z całej Polski ze swoimi filmami, stylizacjami modowymi i teatralnymi spektaklami. Mamy za sobą już pokazy filmów, teatry były, a dzisiaj jest finał wielki, pokaz mody - zapowiedział.

Młodzi artyści wzięli też udział w wydarzeniach festiwalowych i warsztatach oraz spotkali się z doświadczonymi twórcami. Finał projektu "Młodzi dla Historii" zakończy Gala Zamknięcia na Placu Grunwaldzkim. Początek o godzinie 17:30.

Trzeci dzień festiwalu to także kolejne debaty. Jedną z nich będzie spotkanie z twórczością Juliena Bryana, amerykańskiego fotografa i dokumentalisty, który ukazywał na zdjęciach tragiczne ludzkie losy podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku.

- Kiedy rozpoczęła się wojna, większość zagranicznych korespondentów wyjechała z Warszawy - mówił Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. - Julien Bryan postanowił przerwać swoją pracę filmową w Holandii i przyjechał do Warszawy - dodał Adam Hlebowicz.

- Julien Bryan ze swoim niezwykłym zmysłem ujęcia chwili, kadru, on nie idzie na front, on nie robi zdjęć walkom. On pokazuje ludzi dotkniętych najpotworniejszą wojną. To jest dopiero początek wojny, ale Julien Bryan ze swoim zmysłem dziennikarskim natychmiast wyczuwa, że dzieje się coś nowego, że ta wojna jest inna, że samoloty strzelające do bezbronnej ludności, no, tego nie było do tej pory - powiedział.

Do udziału w spotkaniu zaproszono syna fotografa, profesora Sama Bryana. W sobotę odbędzie się też wernisaż wystawy najsłynniejszych prac Juliena Bryana.

W sobotę odbędą się też kolejne pokazy filmowe w ramach Konkursu Głównego oraz Konkursu Międzynarodowego, który odbywa się po raz pierwszy. Biorą w nim udział filmy między innymi z Czech, Węgier i Słowacji. Ponadto w sobotnim programie festiwalu projekcje specjalne i pozakonkursowe.

Do konkursu głównego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" zakwalifikowano "Milczące Pokolenie". Reżyserem filmu jest nasz redakcyjny kolega Paweł Domański, a operatorem i producentem - Marcin Majerski.

Ideą festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego twórców zajmujących się tematem walki o niepodległość w latach 1939-89. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.

Zobacz także

2020-01-22, godz. 20:01 Nie żyje członek grupy Monty Python Nie żyje Terry Jones - członek grupy Monty Python. » więcej 2020-01-21, godz. 10:34 Bardzo ważne rocznice dla Polski. "Przełomy" przygotują coś dla mieszkańców W tym roku będziemy obchodzić okrągłe rocznice bardzo ważnych wydarzeń dla Polski, w których brali też udział mieszkańcy Pomorza Zachodniego. » więcej 2020-01-20, godz. 16:12 Przełomy podsumowały czwarty rok swojej działalności Cztery lata temu rozpoczęło działalność Centrum Dialogu Przełomy. Tę najnowszą w Szczecinie placówkę muzealną w ubiegłym roku odwiedziło 40 tysięcy osób. » więcej 2020-01-20, godz. 06:48 Sto lat temu urodził się Federico Fellini Dokładnie sto lat temu we włoskim Rimini urodził się Federico Fellini. To jeden z najważniejszych reżyserów w historii kina, twórca niezapomnianych i wielokrotnie nagradzanych: "Słodkiego życia", "8 i pół", "La strady" czy "Am… » więcej 2020-01-19, godz. 13:58 Sukces szczecińskich symfoników we Wrocławiu [ZDJĘCIA] Sobotni występ szczecińskich symfoników w prestiżowej sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu spotkał się z gorącym przyjęciem licznie zgromadzonej, wytrawnej publiczności. Były bisy, standing ovation i kwiaty. » więcej 2020-01-18, godz. 17:54 W "Między Wierszami" jubileuszowy koncert Basi Stępniak-Wilk Na godz. 19 w Księgarnia Cafe - Klub "Między Wierszami" zaplanowano jubileuszowy koncert świąteczny na 25-lecie pracy artystycznej Basi Stępniak-Wilk. Śpiewająca autorka i kompozytorka nagrywała m.in. z Grzegorzem Turnauem. » więcej 2020-01-18, godz. 10:59 Czesław Niemen w 13 Muzach [ZDJĘCIA] W piątek minęła 16. rocznica śmierci Czesława Niemena. Pamięć tego wybitnego artysty w Szczecinie uczczono koncertem w Domu Kultury "13 Muz". » więcej 2020-01-18, godz. 09:30 Szczecin satyrycznie, czyli wernisaż Panka w ProMedia [ZDJĘCIA] Rysunki wprost z "Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie" Tomasza Panka od piątku można oglądać w ProMedia przy al. Wojska Polskiego, czyli w jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. » więcej 2020-01-17, godz. 21:06 Paryż zakorkowany pracującymi ekipami filmowymi Ekipy kręcące filmy na ulicach miasta blokują Paryż. Takie informacje na temat roku 2019 przyniosły francuskie media powołując się na organizację Film Paris Region. » więcej 2020-01-17, godz. 16:47 Ruszył konkurs na dofinansowanie imprezy kulturalnej Masz ciekawy pomysł na zorganizowanie lokalnej imprezy kulturalnej, wystawy, spektaklu czy widowiska plenerowego? Możesz się ubiegać o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. » więcej
183184185186187188189