Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018, udzieliła szwedzkiemu publicznemu radiu obszernego wywiadu. Polska noblistka wyznała w nim, co dla niej znaczy ta prestiżowa nagroda.
Olga Tokarczuk przyznała, że wiadomość o przyznaniu jej przez Akademię Szwedzką literackiego Nobla, sprawiła jej ogromną radość, ale również wywróciła jej życie do góry nogami i pokrzyżowała zawodowe plany.
- Planowałam tej jesieni kontynuować pracę nad kolejną powieścią, ale wszystko się dosłownie zawaliło - mówiła noblistka.
O tym, czym dla jej twórczości jest to wyróżnienie, mówiła tak:
- Myślę, że Nagroda Nobla jest dla mojego pisarstwa ogromnym wsparciem od reszty świata - podkreśliła autorka "Ksiąg Jakubowych".
Tokarczuk część nagrody finansowej (w przeliczeniu ok. 4 mln. zł), jaką otrzymują laureaci wraz z pamiątkowym dyplomem i złotym medalem, zamierza przeznaczyć na powołanie fundacji.
- Jej pierwszymi zadaniami będzie wspieranie różnych projektów kultury, ponieważ aktywność naszego rządu w tej dziedzinie zmierza w przeciwnym kierunku - spointowała pisarka.
Olga Tokarczyk zamierza przekazać Muzeum Noblowskiemu w Sztokholmie swój kalendarz z 2018 roku, w którym prowadziła codzienne notatki.
O godzinie 16.30 podczas uroczystej ceremonii w budynku filharmonii sztokholmskiej, autorka odbierze z rąk Karola XVI Gustawa okolicznościowy medal i dyplom. Wieczorem wraz z ponad 1300 gośćmi, w obecności rodziny królewskiej i przedstawicielami akredytowanych w Szwecji ambasad, weźmie udział w tradycyjnym Bankiecie Noblowskim. Odbędzie się on w Niebieskiej Sali sztokholmskiego Ratusza. Do jej wystroju zużyto około 2500 kwiatów sprowadzanych specjalnie na tę okazję od 1905 roku z Włoch.
Zobacz także
2019-09-26, godz. 18:51
„Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” z Pendereckim w Szczecinie
Unikatowe portrety największych osobowości świata muzycznego, m.in. Pendereckiego, Kilara, Zimermana, Glassa, czy Goldenthala, można zobaczyć w Szczecinie na wystawie „Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach”.
» więcej
2019-09-25, godz. 23:57
Trzy porcje Curcumy w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zespół wystąpił na naszej scenie w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2019-09-25, godz. 13:42
"Czemu mnie o was w szkole nie uczyli?" Słowno-muzyczne wydarzenie w Radiu Szczecin
Grypsy Łukasza Cieplińskiego "Pługa", pamiętnik Zdzisława Brońskiego oraz słowa Rotmistrza Pileckiego czy majora Szendzielarza "Łupaszki" w studiu S-1 Radia Szczecin.
» więcej
2019-09-24, godz. 19:21
Porcja Curcumy na początek jesieni. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Podobno kurkuma ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Przekonamy się o tym w najbliższą środę.
» więcej
2019-09-23, godz. 17:11
Waldemar Malicki zamknął "Meisinger Music Festival 2019"
"Klasyka na wesoło", czyli różnorodne opracowania słynnych tematów m.in. Bacha, Mozarta, Vivaldiego, Straussa i Chopina zabrzmiały w Pałacu w Przelewicach podczas finałowego koncertu "Meisinger Music Festival".
» więcej
2019-09-23, godz. 14:43
Zapowiedź nowego sezonu w Pleciudze
Cztery premiery, dwa wznowienia i 20-lecie Sceny dla dorosłych - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie zapowiedział nowy sezon artystyczny.
» więcej
2019-09-21, godz. 18:15
Przedostatni dzień Festiwalu na Gotyckim Szlaku
Powoli kończy się X Festiwal na Gotyckim Szlaku. W sobotę odwiedził Chojnę, a w niedzielny finał odbędzie się w Szczecinie.
» więcej
2019-09-21, godz. 17:06
"Obrazki z wystawy" Musorgskiego pędzlem malowane
Światowej sławy rosyjska skrzypaczka Alena Bajeva i znakomita orkiestra „Sinfonia Varsovia” pod dyrekcją Mikhaila Agresta zagrali w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w ramach „Meisinger Music Festival”.
» więcej
2019-09-21, godz. 14:25
Najlepsze książki w XXI wieku
"W komnatach Wolf Hall" Hilary Mantel to zdaniem krytyków literackich "Guardiana" najlepsza książka XXI wieku.
» więcej
2019-09-21, godz. 08:29
Finał Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
W sobotę poznamy laureatów 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się w Teatrze Muzycznym.
» więcej