Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Zespół Tragarze i goście - czyli szczecińscy artyści składają hołd Pionierowi. Każdy będzie mógł za darmo wziąć udział w tym wydarzeniu, bo będzie transmitowane w internecie.
Z tragarzami wystąpią, m.in. Tropiki, Olek Różanek, Bartłomiej Orłowski, Kacper Kosiński, Dawid Głogowski, Monika Sawczuk, Tomasz Nawrocki czy Alicja Kruk.

Tragarze zagrają wieczorem w nietypowym miejscu, bo w dolnej sali Kina Pionier w kiniarni - mówi Przemysław Kazaniecki, wokalista zespołu.

- Przepiękną kiniarnię przerobiliśmy na salę koncertową. Wnieśliśmy tam mnóstwo sprzętu, mimo tego, że jest tam mało miejsca. Nie będzie oczywiście publiczności, bo sytuacja sanitarna na to nie pozwala. Jest to jedno z piękniejszych miejsc, w jakich mieliśmy przyjemność grać - mówi Kazaniecki.

Skąd pomysł na koncert i jaka jest jego idea?

- Wiedzieliśmy o tym, że ma taką markę, pod którą się bardzo broni, że to jest coś wyjątkowego i unikatowego. Natomiast kiedy był zagrożony przez pandemię byt Pioniera, właśnie wtedy sobie uświadomiliśmy, jak duża jest to wartość. I że chcemy się tym pochwalić i bronić tej marki - mówi wokalista zespołu Tragarze.

- Są to młodzi ludzie, którzy postanowili zrobić coś dla kina Pionier - mówi Wanda Szewczyk, współwłaścicielka kina. - Udostępniamy im tylko salę. Cała organizacja jest w ramach reżimu sanitarnego. Tylko oni, żadnych widzów. Tylko po to, żeby przypomnieć, że takie kultowe kino istnieje od 1907 roku.

Oprócz tego, że to jest hołd dla najstarszego kina na świecie, to nasz zespół jest z kinem związany. Na każdym klipie jest dużo akcentów i nawiązań do kinematografii. - To chyba najpiękniejsze wnętrze, w którym graliśmy - mówi Przemysław Kazaniecki. - Nasze numery są przearanżowane tak, aby każdy gość mógł wziąć udział. Niektóre numery w ogóle bardzo się zmieniły, dlatego to dla nas duże wyzwanie i przygoda.

Koncert rozpocznie się o godzinie 20. Aby go obejrzeć, wystarczy wejść na facebookowy profil tragarzy.

Najstarsze kino świata - Pionier powstało w 1907 roku. W czasie pandemii przechodziło kryzys finansowy. Szefostwo obiektu rozważało zamknięcie kina na stałe. Dzięki internetowej zbiórce udało się zadbać o finanse na kilka miesięcy działalności. Potem również miasto zaproponowało pomoc, czyli - organizowanie wydarzeń w kinie.
Relacja Anny Łukaszek.
- Są to młodzi ludzie, którzy postanowili zrobić coś dla kina Pionier - mówi Wanda Szewczyk, współwłaścicielka kina.
- To chyba najpiękniejsze wnętrze, w którym graliśmy - mówi Przemysław Kazaniecki z zespołu Tragarze.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-08-14, godz. 07:39 47. Ińskie Lato Filmowe wciąż zaskakuje widzów [ZDJĘCIA] W czwartek odbyła się plenerowa prezentacja słuchowiska Macieja Drygasa "Moja góra". Przesłuchanie zaplanowano na jednym ze wzgórz, obok Ińska z jeziorkiem w tle. » więcej 2020-08-12, godz. 21:36 Finał "Sacrum Non Profanum" w studiu Radia Szczecin [ZDJĘCIA] Bisy, kwiaty i zachwyt publiczności zamknęły ostatni koncert XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum". » więcej 2020-08-12, godz. 15:55 "Koncert Papieski" na "Sacrum Non Profanum" w katedrze [ZDJĘCIA] Popularne utwory wokalne Bacha, Händla, Mozarta, Rossiniego i słynna "Barka" umiłowana przez Jana Pawła II, zabrzmiały w szczecińskiej katedrze w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum". » więcej 2020-08-12, godz. 07:33 "Sacrum Non Profanum" w studiu koncertowym Radia Szczecin O godzinie 19 w studiu Radia Szczecin im. Jana Szyrockiego odbędzie się koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum". » więcej 2020-08-11, godz. 17:35 Grand Prix "Sacrum Non Profanum" dla Leszka Skrli [ZDJĘCIA] Jury XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Sacrum Non Profanum" przyznało jednogłośnie profesorowi Leszkowi Skrli nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Stowarzyszenie SAWP za niedoścignione interpretacje dzieł Marka Jasińskiego… » więcej 2020-08-11, godz. 13:04 Adam Woronowicz gościem Ińskiego Lata Filmowego [ZDJĘCIA] Adam Woronowicz - znany aktor filmowy i teatralny gościem na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Aktor prezentował w poniedziałek na pomoście nad jeziorem Ińsko "Pamiętnik Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. » więcej 2020-08-10, godz. 18:41 Kolejny dzień Ińskiego Lata Filmowego Bartosz Topa, znany aktor filmowy i teatralny, gości na 47. Ińskim Lecie Filmowym. Pokazał tu film Moniki Jordan-Młodzianowskiej "Żelazny most". » więcej 2020-08-10, godz. 14:51 "Śniegu już nigdy nie będzie" polskim kandydatem do Oscara Film "Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta został polskim kandydatem do Oscara w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy". » więcej 2020-08-10, godz. 11:35 Pierwszy koncert na odrestaurowanych organach Grüneberga w Konarzewie [ZDJĘCIA] 120-letnie organy Barnima Grüneberga w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Konarzewie rozbrzmiały po raz pierwszy po przeprowadzeniu ich gruntownego remontu. » więcej 2020-08-08, godz. 20:13 47. Ińskie Lato Filmowe. Jednym z gości - Lech Majewski Swoje prace pokazywał w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w paryskim Luwrze czy na Biennale w Wenecji. Od soboty przez najbliższy tydzień - w Ińsku. » więcej
164165166167168169170