Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Zespół Tragarze i goście - czyli szczecińscy artyści składają hołd Pionierowi. Każdy będzie mógł za darmo wziąć udział w tym wydarzeniu, bo będzie transmitowane w internecie.
Z tragarzami wystąpią, m.in. Tropiki, Olek Różanek, Bartłomiej Orłowski, Kacper Kosiński, Dawid Głogowski, Monika Sawczuk, Tomasz Nawrocki czy Alicja Kruk.

Tragarze zagrają wieczorem w nietypowym miejscu, bo w dolnej sali Kina Pionier w kiniarni - mówi Przemysław Kazaniecki, wokalista zespołu.

- Przepiękną kiniarnię przerobiliśmy na salę koncertową. Wnieśliśmy tam mnóstwo sprzętu, mimo tego, że jest tam mało miejsca. Nie będzie oczywiście publiczności, bo sytuacja sanitarna na to nie pozwala. Jest to jedno z piękniejszych miejsc, w jakich mieliśmy przyjemność grać - mówi Kazaniecki.

Skąd pomysł na koncert i jaka jest jego idea?

- Wiedzieliśmy o tym, że ma taką markę, pod którą się bardzo broni, że to jest coś wyjątkowego i unikatowego. Natomiast kiedy był zagrożony przez pandemię byt Pioniera, właśnie wtedy sobie uświadomiliśmy, jak duża jest to wartość. I że chcemy się tym pochwalić i bronić tej marki - mówi wokalista zespołu Tragarze.

- Są to młodzi ludzie, którzy postanowili zrobić coś dla kina Pionier - mówi Wanda Szewczyk, współwłaścicielka kina. - Udostępniamy im tylko salę. Cała organizacja jest w ramach reżimu sanitarnego. Tylko oni, żadnych widzów. Tylko po to, żeby przypomnieć, że takie kultowe kino istnieje od 1907 roku.

Oprócz tego, że to jest hołd dla najstarszego kina na świecie, to nasz zespół jest z kinem związany. Na każdym klipie jest dużo akcentów i nawiązań do kinematografii. - To chyba najpiękniejsze wnętrze, w którym graliśmy - mówi Przemysław Kazaniecki. - Nasze numery są przearanżowane tak, aby każdy gość mógł wziąć udział. Niektóre numery w ogóle bardzo się zmieniły, dlatego to dla nas duże wyzwanie i przygoda.

Koncert rozpocznie się o godzinie 20. Aby go obejrzeć, wystarczy wejść na facebookowy profil tragarzy.

Najstarsze kino świata - Pionier powstało w 1907 roku. W czasie pandemii przechodziło kryzys finansowy. Szefostwo obiektu rozważało zamknięcie kina na stałe. Dzięki internetowej zbiórce udało się zadbać o finanse na kilka miesięcy działalności. Potem również miasto zaproponowało pomoc, czyli - organizowanie wydarzeń w kinie.
Relacja Anny Łukaszek.
- Są to młodzi ludzie, którzy postanowili zrobić coś dla kina Pionier - mówi Wanda Szewczyk, współwłaścicielka kina.
- To chyba najpiękniejsze wnętrze, w którym graliśmy - mówi Przemysław Kazaniecki z zespołu Tragarze.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2019-12-12, godz. 07:53 "Transformacje" Zaborowskiego w Galerii Poziom 4. Sensualne malarstwo Michała Zaborowskiego od środy można oglądać w Galerii Poziom 4. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2019-12-11, godz. 15:34 W 1989 roku "aktywność ludzi nagle wybuchła" Jak wyglądał przełom roku 1989 na Pomorzu Zachodnim. W środę na ten temat odbędzie się dyskusja w Centrum Dialogu Przełomy. » więcej 2019-12-11, godz. 08:27 IPN uruchamia portal internetowy Przystanekhistoria.pl [WIDEO] Instytut Pamięci Narodowej uruchomi nowy portal internetowy Przystanekhistoria.pl. Portal będzie prezentował m.in. cały dorobek naukowy Instytutu, a także najciekawsze materiały zgromadzone w Archiwum IPN. » więcej 2019-12-11, godz. 07:02 W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie K. K. Baczyńskiego W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie poety Powstania - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pretekstem do zorganizowania mini wystawy jest nabycie przez Muzeum akwareli Baczyńskiego "Martwa natura z owocami". » więcej 2019-12-10, godz. 20:10 Olga Tokarczuk w szczecińskiej Pleciudze. Czytanie noblistki [ZDJĘCIA] Olga Tokarczuk w szczecińskiej Pleciudze. Oczywiście nie osobiście - w sali kameralnej Teatru Lalek odbyło się czytanie prozy pisarki. » więcej 2019-12-10, godz. 14:54 Tokarczuk: Nagroda Nobla jest dla mojego pisarstwa ogromnym wsparciem Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018, udzieliła szwedzkiemu publicznemu radiu obszernego wywiadu. Polska noblistka wyznała w nim, co dla niej znaczy ta prestiżowa nagroda. » więcej 2019-12-10, godz. 13:44 Wokalistka Roxette nie żyje Nie żyje Marie Fredriksson, wokalistka szwedzkiego zespołu Roxette. Miała 61 lat. » więcej 2019-12-10, godz. 11:50 Największa na świecie stała wystawa poświęcona Leonardowi da Vinci W związku z obchodami 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci w Mediolanie otwarto poświęconą mu największą na świecie stałą ekspozycję. Wystawę „Nowa Galeria Leonarda” można oglądać w mediolańskim Muzeum Nauki i Technolog… » więcej 2019-12-10, godz. 07:10 Złote Globy: rywalizują filmy, zwycięża Netflix "Marriage story", "Dwóch papieży", "Dolemite is my name" oraz "Irlandczyk" - to najczęściej nominowane filmy. W Los Angeles ogłoszono obrazy, które rywalizować będą o Złote Globy. » więcej 2019-12-09, godz. 21:28 Złote Globy. Polski kandydat bez nominacji Amerykański komediodramat „Marriage Story” otrzymał najwięcej, bo aż sześć nominacji do tegorocznych Złotych Globów. » więcej
179180181182183184185