Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Paweł Steczek – kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista. Fot. Archiwum artysty
Paweł Steczek – kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista. Fot. Archiwum artysty
Michał Grobelny – wokalista. Fot. Ania Lefik
Michał Grobelny – wokalista. Fot. Ania Lefik
Norbert Twórczyński – dyrygent. Fot. Aleksandra Rybak
Norbert Twórczyński – dyrygent. Fot. Aleksandra Rybak
Norbert Twórczyński – dyrygent. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Norbert Twórczyński – dyrygent. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Oryginalne swingowe kompozycje i aranżacje Pawła Steczka w wykonaniu Michała Grobelnego z towarzyszeniem szczecińskich symfoników i muzyków jazzowych, zabrzmią w niedzielę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Na scenie wystąpi ponad 40. artystów, którzy w iście amerykańskim stylu wykonają utwory opowiadające o miłości.

- Od wielu lat jestem zafascynowany kompozycjami tworzonymi w połowie XX wieku na big bandy - powiedział Paweł Steczek. - Muzyka swingowa była, jest i będzie muzyką aktualną. Wpadłem kiedyś na pomysł, będąc pod wpływem Franka Sinatry, żeby zacząć pisać takie melodie swingowe, no i wyszły fantastyczne piosenki. I bardzo się cieszę, że złapaliśmy z wykonawcami taki wspólny jakiś pierwiastek w tym wszystkim.

Kompozytor rozbudował partytury o sekcje dętą i rytmiczną. Partie wokalne powierzył Michałowi Grobelnemu ze Szczecina, znanemu m.in. z popularnych programów „The Voice Of Poland” i „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

- Marzyło mi się, żeby wystąpić z taką orkiestrą, z takim repertuarem, więc jest to wyczekane spełnienie marzeń. Te piosenki muszą zostać wykreowane na nowo. To nie są piosenki, które zostały kiedykolwiek wykonane, może jedna z nich jest popularną kompozycją Pawła Steczka, ale wszystkie inne są praktycznie premierowe - podsumował Grobelny.

Koncert, który poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Norbert Twórczyński będzie transmitowany w niedzielę o godzinie 19 na platformie streamingowej Filharmonii w Szczecinie.

Kompozycje i aranżacje Pawła Steczka, grającego na fortepianie i akordeonie, wykonają ze szczecińskimi symfonikami Michał Grobelny (śpiew), Aleksandra Andrukajtis, Magdalena Wilento i Bartosz Utracki (chórki), Dominik Chet Mietła (trąbka), Dawid Główczewski (saksofony), Marek Hans Łukaszczyk (puzon), Kosma Kalamarz (gitara basowa) oraz Łukasz Kurek (perkusja).
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2018-11-20, godz. 21:49 Plebiscyt "Książka Historyczna Roku": Wybrano najlepszą publikację "Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio. » więcej 2018-11-20, godz. 14:42 Współpraca polsko-niemiecka w Zamkowym Forum Kultury Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej? Pod takim hasłem rozpocznie się we wtorek kolejne Zamkowe Forum Kultury. Tym razem debata odbędzie się w Cedyni w sali dawnego klasztoru cysterskiego. » więcej 2018-11-20, godz. 09:55 W Moskwie wystawa o ofiarach stalinowskich represji We wtorek moskiewskim Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa poświęcona ofiarom stalinowskich represji. Przedsięwzięcie poświęcone jest piątej rocznicy funkcjonowania projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Memoriał”… » więcej 2018-11-20, godz. 08:35 Wystawa polskich plakatów w Nowym Jorku W Nowym Jorku zaprezentowano wystawę polskich plakatów z okresu międzywojennego. Zawisły one na metalowym ogrodzeniu wokół polskiego konsulatu generalnego. Inicjatorem wystawy jest Polski Instytut Kultury. » więcej 2018-11-19, godz. 18:11 "Jedna z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce". Do obejrzenia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Gdy odradzała się polska kawaleria w 1918 roku, żołnierze korzystali z wyposażenia wojskowego z wielu państw świata. Od poniedziałku w Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego można zobaczyć część… » więcej 2018-11-19, godz. 09:21 Dni Paderewskiego w Nowym Jorku W Nowym Jorku, w ramach projektu "Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości“, przez trzy dni odbywają się koncerty. Można też wysłuchać wykładów poświęconych polskiemu artyście. Biorą w nim udział polscy i amerykańscy… » więcej 2018-11-19, godz. 08:23 Festiwal polskiego filmu zakończony W Paryżu zakończył się w niedzielę sześciodniowy festiwal filmu polskiego. Został on zorganizowany po raz jedenasty. Pokazy filmów odbywały się w kinie Balzac przy Polach Elizejskich. » więcej 2018-11-18, godz. 10:23 Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16 Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka. » więcej 2018-11-17, godz. 18:05 Jedno z najpiękniejszych dzieł światowego kina na deskach szczecińskiego teatru "Fanny i Alexander" Ingmara Bergmana na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie to pierwsza w Polsce teatralna adaptacja jednego z najpiękniejszych dzieł światowego kina. » więcej 2018-11-17, godz. 09:11 "Mundur w mojej rodzinie. Polskie drogi w XX wieku" Polacy w ostatnim stuleciu służyli w wielu armiach europejskich. Historyk Wojciech Lizak opublikował książkę, w której wyjaśnia, w jakich mundurach walczyli żołnierze z rodziny jednego z mieszkańców Szczecina - Wojciecha Bojar… » więcej
244245246247248249250