Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
- W czwartek otwartą nową wystawę sztuki afrykańskiej w Muzeum Narodowym w Szczecinie - mówi Ewa Sitarek kurator wystawy i tłumaczy tytuł ekspozycji.
- Rembo, z języka Suahili, w języku polskim oznacza - piękno. Obiekty znajdujące się na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Na wystawie znajdują się rzeźby, zdjęcia portretowe kobiet i mężczyzn plemienia ludu między innymi Mursi i Hamerów - mówi Sitarek.

- Na wystawie prezentowane są rzeźby przygotowywane dla turystów, którzy odwiedzają Afrykę - mówi Ewa Prądzyńska z działu kultur pozaeuropejskich w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

- Ta sztuka też już ma swoją tradycję, ona już się zaczęła pojawiać w latach 30. W latach 50. nawet pojawiły się różne kierunki w tej sztuce. Faktem jest, że używano głównie do jej wykonywania różnych gatunków drzew, które my określamy słowem heban. Turyści przede wszystkim zwracali uwagę na rzeźby ze względów estetycznych, ale też ze względu na surowiec, który ma piękne przebłyski - dodaje Prądzyńska.

Zbiory z Afryki zaczęto gromadzić w szczecińskim muzeum na początku lat 60 - tych kiedy to Polska Żegluga Morska rozpoczęła regularne rejsy na ten kontynent.

Obecnie zbiór działu kultur pozaeuropejskich liczy 36 tysięcy eksponatów.
- Na wystawie znajdują się rzeźby, zdjęcia portretowe kobiet i mężczyzn plemienia ludu Mursi i Hamerów - mówi Sitarek.
- Turyści przede wszystkim zwracali uwagę na rzeźby ze względów estetycznych, ale też ze względu na surowiec, który ma piękne przebłyski - dodaje Prądzyńska.

Zobacz także

2020-03-02, godz. 12:36 Luwr nadal zamknięty W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa we Francji odwołano wiele imprez. Drugi dzień z rzędu nieczynny jest Luwr. Nie wiadomo kiedy będzie można znów zwiedzać muzeum. » więcej 2020-03-02, godz. 08:50 Polskie gry na targach PAX East Polska jest kojarzona na świecie z dobrymi i ciekawymi grami wideo. Tak mówią przedstawiciele polskiego przemysłu gier komputerowych, którzy wzięli udział w amerykańskich targach PAX East w Bostonie. Polska miała na targach swoje… » więcej 2020-02-29, godz. 10:45 Słynny bard świętował 80. urodziny na deskach Teatru Polskiego [ZDJĘCIA] Koncertowy wieczór z okazji 80. urodzin Aloszy Awdiejewa odbył się w piątek na deskach Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2020-02-29, godz. 09:59 Ku pamięci Wyklętych. Wystawa w kołobrzeskim muzeum [ZDJĘCIA] Wystawę ku pamięci podziemia niepodległościowego przygotowało kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego. W głównej siedzibie muzeum stanęły tablice wykonane w ramach projektu „Bohaterowie Wyklęci”. » więcej 2020-02-28, godz. 09:47 "Ukryte myśli", czyli najnowsza powieść Cieplińskiego [ZDJĘCIA] Najnowsza powieść Romana Cieplińskiego, szczecińskiego prozaika, dziennikarza i eseisty nosi tytuł "Ukryte myśli." W czwartek w klubie 13 Muz odbyła się promocja książki. » więcej 2020-02-27, godz. 13:52 Zmarł aktor Paweł Królikowski Po długiej chorobie zmarł Paweł Królikowski. » więcej 2020-02-26, godz. 23:55 Grupa Tragarze wystąpiła na scenie Radia Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Minikoncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2020-02-26, godz. 19:29 Maja Komorowska nagrodzona za Osiągnięcia Życia Aktorka Maja Komorowska dostała Polską Nagrodę Filmową za Osiągnięcia Życia. Pierwszą laureatkę Orłów 2020 ogłoszono podczas spotkania z nominowanymi. » więcej 2020-02-25, godz. 20:07 Przechodzili, po prostu. I wpadli... [WIDEO, ZDJĘCIA] Na szczęście bez ministra. » więcej 2020-02-25, godz. 18:45 Jubileusz Pałacu Młodzieży. Wystawa w Książnicy Pomorskiej 70-lecie działalności świętuje Pałac Młodzieży w Szczecinie. Z tej okazji we wtorek w Sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę prac artystycznych, które powstawały w pracowniach instytucji. » więcej
180181182183184185186