Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Miłosz Wośko – kompozytor, aranżer, pianista (od lewej), Mateusz Nagórski – wokalista, gitarzysta i szczecińscy symfonicy na próbie generalnej koncertu „Jacek Kaczmarski o wolności”. Fot. Filharmonia w Szczecinie .
Miłosz Wośko – kompozytor, aranżer, pianista (od lewej), Mateusz Nagórski – wokalista, gitarzysta i szczecińscy symfonicy na próbie generalnej koncertu „Jacek Kaczmarski o wolności”. Fot. Filharmonia w Szczecinie .
„Mury”, „Bajka”, „Pochodnie” i „Nasza klasa" - to tylko niektóre piosenki Jacka Kaczmarskiego, które zabrzmią dziś w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Utwory kultowego poety kojarzonego z etosem pierwszej „Solidarności” usłyszymy w nowej aranżacji w 51. rocznicę Grudnia'70.

Piosenki zinstrumentował szczeciński kompozytor i pianista Miłosz Wośko.

- Jacek Kaczmarski wykonywał te utwory w większości sam z gitarą. Ja starałem się nie dopisywać niczego do muzyki Jacka Kaczmarskiego, tylko wykorzystać to co jest, wyeksploatować możliwie maksymalnie, a jest tam bardzo dużo harmonii, bardzo dużo ciekawych kontrapunktów gitarowych na skład kameralny szczecińskich symfoników, który tutaj mamy. To się bardzo dobrze przenosi - powiedział Wośko.

Utwory Jacka Kaczmarskiego zaśpiewa i zagra na gitarze Mateusz Nagórski.

- Nie patrzę na te piosenki przez filtr polityczny, tylko przez filtr czysto ludzki, społeczny, egzystencjalny. Są to piosenki całkowicie ponadczasowe o mierzeniu się człowieka ze światem często strasznej polityki i potwornych przemianach społecznych. Również o mierzeniu się człowieka z samym sobą, z tym światem który jest w nim, w środku - stwierdził Nagórski.

Początek koncertu zorganizowanego w pełnym reżimie sanitarnym o godzinie 19. Wieczór będzie transmitowany na Facebooku i YouTube Filharmonii w Szczecinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-06-08, godz. 16:39 Zamaskowany koncert Grünebergowski w Szczecinie Pomiar temperatury ciała melomanów, maseczki i gorące brawa publiczności na pierwszym w tym roku Koncercie Grünebergowskim w Kościele św. Ducha w Zdrojach. » więcej 2020-06-07, godz. 17:01 Był remont wiekowych organów. W niedzielę „Koncert Grünebergowski” Pierwszy w tym roku „Koncert Grünebergowski” odbędzie się o godzinie 19 w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach. » więcej 2020-06-06, godz. 18:54 Opera na Zamku zaprasza na balet w sieci [WIDEO] Opera na Zamku w Szczecinie w sobotę nie zaprasza do siebie, do teatru, ale na swój kanał w serwisie YouTube. Od dziś można oglądać tam balet „Pieśń o ziemi" z żywiołową muzyką Romana Palestra, w choreografii włoskiego mistrza… » więcej 2020-06-03, godz. 12:55 Bez spektakli i filmów jeszcze po 6 czerwca Od 6 czerwca rusza czwarty etap odmrażania gospodarki w ramach którego do działalności będą mogły wrócić kina, teatry, opery czy filharmonie. Jednak nie w Szczecinie. » więcej 2020-06-01, godz. 20:51 Dzień Dziecka w małej księgarni... "Książka na Dzień Dziecka" - z taką propozycją wyszły szczecińskie małe księgarnie. » więcej 2020-05-31, godz. 14:57 Szerokie horyzonty Krzysztofa Meisingera Krzysztof Meisinger podpisał lukratywny kontrakt z brytyjską wytwórnią fonograficzną „Chandos”. » więcej 2020-05-31, godz. 10:52 Dzień Dziecka w księgarni Na Dzień Dziecka w literackim wydaniu zaprasza jedna z najmłodszych - jeśli nie najmłodsza - księgarnia w Szczecinie. » więcej 2020-05-30, godz. 17:53 Marek Grechuta wciąż inspiruje [WIDEO] Artyści z Piwnicy pod Baranami i studenci z pedagogami Akademii Sztuki w Szczecinie wspólnie zagrali w #OrkiestrzeDomowej. » więcej 2020-05-30, godz. 12:33 "Wehikuł czasu" w Puszczy Bukowej [ZDJĘCIA] Zdjęcia niemieckiego sanatorium i obrazy malowane korą, kawą i herbatą na wystawie w Puszczy Bukowej. » więcej 2020-05-30, godz. 09:11 Premiera filmu o znanej szczecińskiej rzeźbiarce Z zachowaniem reżimu sanitarnego odbyła się premiera filmu Eli Blanki pt. "Portret mamy". To opowieść o Annie Paszkiewicz - znanej szczecińskiej rzeźbiarce. » więcej
165166167168169170171